Արմեն Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը  հունվարի 29-ին ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Եվրամիության աջակցությունը մեր երկրի ժողովրդավարական գործընթացներին և վստահություն է հայտնել, որ այցը դրական նշանակություն կունենա համագործակցության հետագա ընդլայնման համար:
«Կարծում եմ` շատ օգտակար կլինի այսօր ավելի շատ խոսել ոչ թե անցյալի, այլ ապագայի մասին»,- ընդգծել է նախագահը և շարունակել.«Ամեն օրը՝ այսօրը, վաղը, ի վերջո, դառնում են անցյալ, և եթե մենք տքնաջան չաշխատենք այն ավելի լավը դարձնելու համար, կվատնենք ամենաթանկարժեքը, որն ունի մարդկությունը՝ ժամանակը»:
Յոհաննես Հանն իր հերթին ասել է, որ մեծ նշանակություն են տալիս Եվրամիություն-Հայաստան հարաբերություններին և եկել են՝ լսելու, թե ինչ ծրագրեր կան և հասկանալու, թե ինչպես կարող են աջակցել:
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է հատկապես մեծ ուշադրություն հատկացնել ապագային՝ 21-րդ դարի տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին՝ ընդգծելով, որ խոսքը ոչ միայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլև տարբեր ոլորտներում արհեստական բանականության օգտագործման մասին է:
Նշելով, որ իր ցանկությունն է, որպեսզի Հայաստանը լինի ժամանակակից և դինամիկ երկիր՝ նախագահ Սարգսյանը ասել է.«Ցանկացած ոլորտում ինչ-որ անելու ենք, պետք է լինի միայն որակյալ: Եվ այստեղ է, որ ակնկալում ենք մեր գործընկերների աջակցությունը և սերտ համագործակցությունը նրանց հետ»:

Армен Саркисян высоко оценил поддержку ЕС демократическим процессам в Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял 29 января делегацию, возглавляемую Еврокомиссаром по Европейской политике соседства и расширения Йоханнеса Хана.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-центре аппарата Президента Республики Армения, президент Саркисян высоко оценил поддержку ЕС демократическим процессам Армении и выразил убежденность в том, что визит будет иметь положительное значение для дальнейшего расширения сотрудничества.
“Думаю, очень полезно будет сегодня говорить не о прошлом, а о будущем, - подчеркнул президент и продолжил. – Каждый день – сегодня, завтра, в конечном счете становится прошлум, и если мы не будем работать над тем, чтобы сделать его лучшим, то мы потеряем самое дорогое, что имеет человечество – время”.
Йоханнес Хан, в свою очередь, сказал, что они придают большое значение отношениям Армения-ЕС, и приехали послушать, какие имеются программы и понять, чем смогут помочь.
Президент Саркисян предложил особое внимание уделить программам, направленным на развитие технологий 21-го века, подчеркнув, что речь идет не только об информационных технологиях, но и об использовании искусственного интеллекта в разных областях.
Отметив, что его желание заключается в том, чтобы Армения была бы современной и динамичной страной, президент Саркисян сказал: “Все, что мы делаем в любой сфере, должно быть лишь качественным. И именно здесь мы ожидаем поддержку наших коллег и тесное сотрудничество с ними”.