Արմեն Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը  հունվարի 29-ին ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Եվրամիության աջակցությունը մեր երկրի ժողովրդավարական գործընթացներին և վստահություն է հայտնել, որ այցը դրական նշանակություն կունենա համագործակցության հետագա ընդլայնման համար:
«Կարծում եմ` շատ օգտակար կլինի այսօր ավելի շատ խոսել ոչ թե անցյալի, այլ ապագայի մասին»,- ընդգծել է նախագահը և շարունակել.«Ամեն օրը՝ այսօրը, վաղը, ի վերջո, դառնում են անցյալ, և եթե մենք տքնաջան չաշխատենք այն ավելի լավը դարձնելու համար, կվատնենք ամենաթանկարժեքը, որն ունի մարդկությունը՝ ժամանակը»:
Յոհաննես Հանն իր հերթին ասել է, որ մեծ նշանակություն են տալիս Եվրամիություն-Հայաստան հարաբերություններին և եկել են՝ լսելու, թե ինչ ծրագրեր կան և հասկանալու, թե ինչպես կարող են աջակցել:
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է հատկապես մեծ ուշադրություն հատկացնել ապագային՝ 21-րդ դարի տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին՝ ընդգծելով, որ խոսքը ոչ միայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլև տարբեր ոլորտներում արհեստական բանականության օգտագործման մասին է:
Նշելով, որ իր ցանկությունն է, որպեսզի Հայաստանը լինի ժամանակակից և դինամիկ երկիր՝ նախագահ Սարգսյանը ասել է.«Ցանկացած ոլորտում ինչ-որ անելու ենք, պետք է լինի միայն որակյալ: Եվ այստեղ է, որ ակնկալում ենք մեր գործընկերների աջակցությունը և սերտ համագործակցությունը նրանց հետ»:

processes in Armenia
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. President Armen Sarkissian has held a meeting on January 29 with EU Commissioner for Enlargement and Neighborhood Policy Johannes Hahn, Sarkissian’s Office said.
During the meeting the Armenian president highly appreciated the EU’s support to the democratic processes in Armenia and expressed conviction that the visit will have positive significance for further expansion of cooperation.
“I believe it will be very useful today to speak more about the future and not the past,” the president said. “Each day, today, tomorrow, eventually becomes the past, and if we don’t work painstakingly for making it better, we will waste the most valuable that mankind has – time”.
In turn, Johannes Hahn said that they give great significance to the EU-Armenia relations and that they have come to listen to what projects exist and to understand how they can assist.
The president suggested drawing special attention to the future – projects aimed at the development of 21st-century technologies, emphasizing that it isn’t only IT, but also the utilization of artificial intelligence in different sectors.
Noting that his desire is for Armenia to be a modern and dynamic country, President Sarkissian said: “Whatever it is that we will do in any sector must be qualitative. And it is here where we expect our partners’ support and close cooperation with them”.