Լուկաշենկոն չի առարկի ՌԴ-ի հետ ընդհանուր արժույթին, եթե դա ռուբլին չլինի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել Է, թե չի առարկում Միութենական պետությունում միասնական արժույթի ստեղծմանը, որը չպետք Է լինի ռուսական ռուբլին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք դեմ չենք ընդհանուր արժույթին, բայց դա պետք Է լինի ընդհանուր արժույթ, այլ ոչ թե Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի արժույթը: Պետք Է լինի Էմիսիոն կենտրոն՝ ստեղծված հավասար պայմաններով: Եթե դուք բերում եք Եվրամիության օրինակը, լա՛վ, թող լինեն ԵՄ-ի սկզբունքները: Բայց որ պայմաններն ու մոտեցումը լինեն հավասար»,- հայտարարել Է Լուկաշենկոն բելառուսական դիվանագիտական ծառայության 100-ամյակի նախաշեմին կայացած հանդիպմանը:
Նա նաեւ հայտարարել Է, որ բելառուսներին ու ռուսաստանցիներին միմյանց դեմ հանել չի հաջողվի, չնայած այդ ուղղությամբ արվող առանձին փորձերին: «Դա այն ուղին չԷ, որ ինչ-որ կերպ Ռուսաստանում որեւԷ մեկը դրանից շահաբաժիններ ստանա: Չի ստացվի»,- Լուկաշենկոյի խոսքը մեջբերել Է ԲելՏԱ գործակալությունը: «Մեզ հնարավոր չԷ միմյանց դեմ հանել, Բելառուսը նույն ռուսն Է՝ որակի նշանով (ես ավելի քան 20 տարի առաջ եմ ասել): Այդ թեմայի վրա խաղալը շատ վտանգավոր Է»,-ընդգծել Է նախագահը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Лукашенко не будет возражать против общей с РФ валюты, если это не рубль
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что не возражает против создания в Союзном государстве единой валюты, которая должна быть отличной от российского рубля, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Мы не против общей валюты, но это должна быть общая валюта, а не валюта Центробанка России. Должен быть эмиссионный центр, созданный на равных условиях. Если вы приводите пример ЕС, хорошо - на принципах Евросоюза. Но чтобы условия были равные и подход", - заявил Лукашенко на встрече в преддверии 100-летия белорусской дипломатической службы.
Он также заявил, что столкнуть белорусов и россиян не получится, несмотря на отдельные попытки в этом направлении.
"Нас не удастся столкнуть - белорусов с россиянами. Не только с русскими. Вообще с россиянами. Это не тот путь, чтобы как-то получить в России кому-то от этого дивиденды. Не получится", - заявил Лукашенко.
Слова главы государства приводит госагентство БелТА.
"Я уже грубо говорил когда-то: мы сами русские, нас невозможно столкнуть друг с другом, белорус - это русский со знаком качества (я еще 20 с лишним лет назад сказал). На этой теме поиграть - это очень опасно", - подчеркнул президент.