Օսիպյանը դատապարտել է ԱԱԾ տնօրենին և ՀՔԾ պետին գաղտնալսելու փաստը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը, կատարելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարականը, սահմանված ժամկետում զեկուցել է նրան գաղտնալսված  հայտնի ձայնագրության վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է
«Արմենպրես»-ը, այս մասին Օսիպյանն ասաց կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
«Ոստիկանության պետն ու ոստիկանությունը չի կարող ուշ կատարել վարչապետի հանձնարարականը: Վարչապետի ցանկացած հանձնարարական կատարվում է անհապաղ, սահմանված ժամկետում և զեկուցվում է»,- ասաց Օսիպյանը: Լրագրողներին խնդրանքին՝ մանրամասնել, թե ինչ է զեկուցվել, ոստիկանապետը հրաժարվեց որևէ բան ավելացնել:
«Ինքս դատապարտում եմ գաղտնալսման փաստը, քանի որ դա թույլատրվում է միայն օրենքով սահմանված կարգով այն ծառայություններին, որոնք ունեն դա անելու իրավունք»,- ասաց Օսիպյանը՝ հիշեցնելով, որ առհասարակ, սահմանադրությամբ ամրագրված է՝ յուրաքանչյուր ոք ունի խոսքի ազատության իրավունք:
Հարցին՝ կա՞ն կասկածներ, թե ովքեր են գաղտնալսման հեղինակները, ոստիկանապետն ընդգծեց, որ գործընթացը շարունակվում է, և ինքն այս պահին որևէ պատասխան տալ չի կարող:
Անդրադառնալով օլիգարխների թիկնազորներին զինաթափելու հարցին՝ նա ասաց, որ գործընթացը շարունակվում է, ոստիկանությունը մշտապես ստանում է օպերատիվ տեղեկություններ, որոնք հրապարակման ենթակա չեն: «Ոստիկանությունը որևէ քաղաքացու գետնին պառկեցնելուց, պատին կամ ավտոմեքենային դեմ տալուց, ստուգելուց հաճույք չի ստանում: Դա օրինական գործընթաց  է և պայմանավորված է նրանով, որ տվյալ անձանց մոտ լինում են զենքեր, իսկ մենք ո՞նց տեղեկանանք` այդ զենքն օրինակա՞ն է, թե՞ անօրինական, դա ստուգել է պետք»,- ասաց նա` շեշտելով, որ զինված քաղաքացին մշտապես համարվում է վտանգ հասարակության, այդ թվում` իրավապահների համար:
Օսիպյանը մանրամասնեց, որ նման գործողություններից հետո ստուգում են զենքի օրինականությունը, եթե պարզվում է, որ զենքն օրինական է, այն ուղարկվում է փորձաքրեագիտական ուսումնասիրության` պարզելու համար, թե կապ ո՞ւնի այն որևէ հանցագործության հետ:
YouTube–ում հրապարակվել էր Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսազրույցի գաղտնալսման ձայնագրությունը: Ձայնագրության մեջ խոսվում է Մարտի 1-ի գործի ու դրանում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, պաշտպանության նախկին նախարարներ Միքայել Հարությունյանի, Սեյրան Օհանյանի ներգրավման, նրանց պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտության մասին:

YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. Police Chief of Armenia Valeriy Osipyan says he has reported to the Prime Minister regarding the wiretapping incident within the defined period of time after being tasked by the latter.
“[Me] and the police cannot carry out the PM’s task delayed. Any task from the Prime Minister is done immediately, within the defined period of time, and is being reported,” Osipyan told reporters. He refused to comment on what exactly was briefed to the PM.
“I myself condemn the wiretapping, since only authorized services are entitled to carry it out as defined by law,” he said, noting that the freedom of speech is guaranteed by the constitution.
Asked about any suspects who might have committed the wiretapping, the police chief said he can’t give an answer yet.
Speaking about disarming the security details of oligarchs, he said that the process is continuing.
He said that police are constantly receiving intelligence reports which aren’t subject for public disclosure. “Police aren’t getting pleasure from laying to the ground, holding against the wall or a vehicle or frisking anyone. This is a legal process due to the fact that these individuals are carrying firearms, and how should we know if these weapons are legal or not? We must check it,” he said, emphasizing that an armed citizen is always considered to be a threat for the public and for the law enforcement.
Osipyan said that the standard operating procedure involves carrying out ballistic expertise of the weapons after validating the permit.
Earlier an audio recording was leaked online, which turned out to be a wiretapped phone talk between National Security Service director Arthur Vanetsyan and Special Investigative Service director Sasun Khachatryan. The two were heard discussing the March 1 investigation, including the need to hold into account former President Robert Kocharyan, CSTO Secretary General Yuri Khachaturov and former defense ministers Seyran Ohanyan and Michael Harutyunyan.