ԱԺ-ն քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու նպատակով անցկացնելու է արտահերթ նիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԺ-ն քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու նպատակով սեպտեմբերի 13-ի հերթական նիստի ավարտից հետո կանցկացնի արտահերթ նիստ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին նիստում ասաց ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
«ԱԺ կանոնակարգի համապատասխան հոդվածի համաձայն, ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդը դիմել է ինձ` արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու, արդար դատաքննության իրավունքի և հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունը խախտելու փաստի մասին հարցերի ուսումնասիրության նպատակով քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու համար»,-ասաց նա ու տեղեկացրեց` հերթական նիստի ավարտից հետո պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրվում է ԱԺ արտահերթ նիստ:
Հանձնաժողովը ստեղծվում է իրավունքի ուժով: Իսկ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանվում է ԱԺ որոշմամբ:
Ավելի վաղ` սեպտեմբերի 11-ի նիստում նման հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկությամբ հանդես էր եկել ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը`քննելու ԱԱԾ և ՀՔԾ պետերի խոսակցության գաղտնալսման մանրամասները:

Parliament to convene special session to create investigative committee over wiretapping
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. A special session will be convened at the Armenian parliament after today’s regular session is completed in order to set up an investigative committee, Speaker Ara Babloyan said.
“As required by the Rules of Procedure, at least one quarter of the total number of lawmakers have addressed me for creating an investigative committee to examine the obstruction of justice and violation of confidentiality of telephone conversations and the right to fair trial,” he said.
The committee is created by virtue of law.
Republican MP Armen Ashotyan earlier recommended to create an investigative committee to look into the details of the wiretapping of the phone conversations between security heads of Armenia.