Հայաստանի և Երևանի դրոշները տիեզերքում են. իրադարձությունը ոգևորության ալիք է բարձրացրել Ռուսաստանի հայերի շրջանում
Հայաստանի և Երևանի դրոշները տիեզերքում են. իրադարձությունը ոգևորության ալիք է
բարձրացրել Ռուսաստանի հայերի շրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանկտ Պետերբուրգի հայազգի բարերար Հրաչյա Պողոսյանի նախաձեռնությամբ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակի եւ Երեւանի 2800-ամյակի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության և Երևանի քաղաքի դրոշները տիեզերական ուղևորության են «մեկնել» դեպի Միջազգային տիեզերական կայան: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանի մամուլի խոսնակ Լևոն Թորգոմյանն ասաց, որ իրադարձությունը բացառիկ է, քանի որ բացի Հայաստանի դրոշից, նաև Երևանի 2800-ամյակին նվիրված դրոշն է հայտնվել տիեզերքում: «Նախաձեռնությունը երկրի ճանաչողությունը բարձրացնելու նպատակով է արվել: Տեղի հայերի մոտ իրադարձությունը ոգևորության ալիք է բարձրացրել»,-ասաց նա:
Դրոշները տիեզերքում հայտնվել են ՌԴ հերոս, տիեզերագնաց-փորձագետ Օլեգ Արտեմևի շնորհիվ, ով 2018 թվականի մարտի 21-ից «Союз МС-08» տիեզերանավի անձնակազմի՝ NASA-ի տիեզերագնացներ Էնդրյու Ֆոյսթելի եւ Ռիչարդ Առնոլդի հետ ուղևորվել է երկարատեւ գիտարշավի։
Տիեզերական անձնակազմը Երկիր կվերադառնա 2018 թվականի սեպտեմբերին, իսկ հոկտեմբերին Երևանի 2800-ամյակի տոնակատարությունների կապակցությամբ այդ դրոշները կհանձնվեն Հայաստանի Հանրապետության նախագահին եւ Երեւանի քաղաքապետին։

Flags of Armenia and Yerevan taken to International Space Station in historic initiative
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. For the first time in history, the Armenian flag and the flag of Yerevan city have been taken to space.
The man behind the initiative is Russia-based Armenian philanthropist Hrachya Poghosyan.
The initiative is dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia and the 2800th anniversary of establishment of Yerevan.
“The initiative was carried out with the purpose of raising awareness”, Levon Torgomyan, spokesperson of the Armenian Embassy in Russia told ARMENPRESS.
He said that the event has caused excitement among the local Armenian community.
The flag was taken to the International Space Station by Russian astronaut Oleg Artemyev on board the Soyuz MS 08, which took off from Earth on March 21, 2018.  The crew includes American astronauts Andrew Feustel and Richard Arnold.
The mission will return to Earth in September, and the flags will be delivered to the Armenian President and Yerevan Mayor in October – when Armenia will celebrate the 2800th anniversary of establishment of Yerevan, the capital city.