Հայաստանի և Երևանի դրոշները տիեզերքում են. իրադարձությունը ոգևորության ալիք է բարձրացրել Ռուսաստանի հայերի շրջանում
Հայաստանի և Երևանի դրոշները տիեզերքում են. իրադարձությունը ոգևորության ալիք է
բարձրացրել Ռուսաստանի հայերի շրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանկտ Պետերբուրգի հայազգի բարերար Հրաչյա Պողոսյանի նախաձեռնությամբ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակի եւ Երեւանի 2800-ամյակի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության և Երևանի քաղաքի դրոշները տիեզերական ուղևորության են «մեկնել» դեպի Միջազգային տիեզերական կայան: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանի մամուլի խոսնակ Լևոն Թորգոմյանն ասաց, որ իրադարձությունը բացառիկ է, քանի որ բացի Հայաստանի դրոշից, նաև Երևանի 2800-ամյակին նվիրված դրոշն է հայտնվել տիեզերքում: «Նախաձեռնությունը երկրի ճանաչողությունը բարձրացնելու նպատակով է արվել: Տեղի հայերի մոտ իրադարձությունը ոգևորության ալիք է բարձրացրել»,-ասաց նա:
Դրոշները տիեզերքում հայտնվել են ՌԴ հերոս, տիեզերագնաց-փորձագետ Օլեգ Արտեմևի շնորհիվ, ով 2018 թվականի մարտի 21-ից «Союз МС-08» տիեզերանավի անձնակազմի՝ NASA-ի տիեզերագնացներ Էնդրյու Ֆոյսթելի եւ Ռիչարդ Առնոլդի հետ ուղևորվել է երկարատեւ գիտարշավի։
Տիեզերական անձնակազմը Երկիր կվերադառնա 2018 թվականի սեպտեմբերին, իսկ հոկտեմբերին Երևանի 2800-ամյակի տոնակատարությունների կապակցությամբ այդ դրոշները կհանձնվեն Հայաստանի Հանրապետության նախագահին եւ Երեւանի քաղաքապետին։

Флаги Армении и города Еревана “отправились” в космос
По инициативе петербургского мецената армянского происхождения Грачья Погосяна флаги Армении и города Еревана по случаю 100-летия Первой Армянской Республики и 2800-летия Еревана «отправились» на Международную космическую станцию. В беседе с Арменпресс об этом сказал пресс-секретарь посла Армении в России Левон Торгомян, подчеркнув, что мероприятие уникальное, и впервые кроме армянского флага в космосе появился флаг Еревана, посвященный 2800-летию Еревана.
«Инициатива была проведена для повышения осведомленности о стране. Местные армяне очень воодушевлены этим событием», - сказал он.
Флаги оказались в космосе благодаря герою РФ, астронавту-эксперту Олегу Артемьеву, который на корабле «Союз МС-08» 21 марта 2018 года отправился в длительную экспедицию с экипажем из NASA Эндрю Фойстелем и Ричардом Арнольдом.
Российский космический экипаж вернется на Землю в сентябре 2018 года, а в октябре эти флаги будут переданы президенту Армении и мэру Еревана в связи с празднованием 2800-летия Еревана.