Ֆինլանդիայում առաջարկել են հրաժարվել կին զինվորականների ծառայություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիայի պաշտպանության նախարար Յուսի Նիինիստյոն առաջարկել Է հրաժարվել այն կանանց ծառայություններից, որոնք ցանկանում են կամավոր զինվորական ծառայության անցնել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 18-ին հայտնել Է Aamulehti թերթը:
Հրատարակությանը տված հարցազրույցում նախարարն առաջարկում Է բյուջեի խնայողության միջոցառումներ, որոնց թվում Է կանանց ծառայություններից հրաժարվելը կամավոր զինվորական ծառայության անցնելիս: Օրինակ՝ մեկ տարով կին զինվորականների ծառայություններից հրաժարվելը բյուջեին կբերի չորս մլն եվրոյի խնայողություն: «Կանայք մեծ աշխատանք են կատարում զինված ուժերում, բայց մենք պետք Է տնտեսենք: Դա կապահովի չորս մլն եվրոյի տնտեսում»,-ասել Է Նիինիստյոն:
Ֆինլանդիայի պաշտպանության նախարարությունը մարտի 6-ին հայտնել Է, որ կանանցից ռեկորդային քանակով դիմումներ են ստացվել զինվորական ծառայություն անցնելու մասին: 2018 թվականին կամավոր զինվորական ծառայությանը մասնակցելու համար կանանցից ստացվել Է 1516 հայտ:
Դա 400-ով ավելի Է, քան անցյալ տարի, ճշտել Է գերատեսչությունը: Ֆինլանդիայում կանայք առաջին անգամ կարողացան զինվորական ծառայություն անցնել 1995 թվականին, այն ժամանակ ստացվել Էր 793 հայտ: 1995 թվականից ի վեր Ֆինլանդիայում զինվորական ծառայություն Է անցել 8,1 հազար կին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

В Минобороны Финляндии предложили отказаться от услуг женщин-военнослужащих
Министр обороны Финляндии Юсси Ниинистё предложил отказаться от услуг женщин, желающих пройти добровольную военную службу. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает в пятницу газета Aamulehti.
В интервью изданию министр предлагает меры экономии бюджета, среди которых отказ от услуг женщин при прохождении добровольной военной службы. Например, отказ от услуг женщин-военнослужащих на один год принесет экономию бюджету в четыре миллиона евро.
"Женщины делают большую работу в вооруженных силах, но мы должны экономить. Это принесет четыре миллиона евро экономии", — сказал Ниинистё.
Минобороны Финляндии сообщало 6 марта о рекордном количестве заявок от женщин на прохождение военной службы. В 2018 году для участия в добровольной военной службе было подано 1 тысяча 516 заявок от женщин. Это на 400 больше, чем в прошлом году, уточняло ведомство.
Впервые женщины смогли проходить военную службу в Финляндии в 1995 году, тогда было подано 793 заявки.