Սվազիլենդը վերանվանեցին Իսվաթինիի Թագավորություն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սվազիլենդի Մսվաթի Երրորդ թագավորը հայտարարել Է պետության վերանվանման մասին. այժմ երկիրը կկոչվի Իսվաթինի, ինչը տեղի լեզվով նշանակում Է «սվազի ժողովրդի երկիր»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Զիմբաբվեի Zimeye լրատվական կայքը: «Ես կցանկանայի հայտարարել, որ Սվազիլենդը վերադառնում Է իր վաղնջական անվանը: Այսուհետեւ երկիրը պաշտոնապես կկոչվի Իսվաթինիի Թագավորություն»,- ասել Է թագավորը՝ Մանզինի քաղաքում ելույթ ունենալով երկրի անկախության 50-ամյակի առիթով, որը համընկել Է իր 50-ամյակի հետ:
Սվազիլենդը ոչ մեծ պետություն Է, որը գտնվում Է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության եւ Մոզամբիկի միջեւ: Երկրի բնակչությունն ավելի քան 1,4 միլիոն Է:
2013 թվականին հայտնի Էր դարձել, որ Մսվաթի Երրորդն իր համար ընտրել Է հերթական հարսնացուին: Independent Online-ի տեղեկատվությամբ՝ գեղեցկության մրցույթի 18-ամյա ֆինալիստուհի Սինդիսվա Դլամինին դարձել Է թագավորի 15-րդ կինը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Свазиленд переименовали в Королевство Исватини
Король Свазиленда Мсвати Третий объявил о переименовании государства: теперь страна будет называться Исватини, что на местном языке означает "земля народа свази". Как передает Арменпресс, об этом сообщает зимбабвийский информационный сайт Zimeye.
"Я хотел бы объявить, что Свазиленд возвращается к своему исконному названию. страна будет официально называться Королевством Исватини", — сказал король, выступая в городе Манзини по случаю 50-летнего юбилея независимости страны, совпавшего с его 50-летием.
Свазиленд — небольшое государство, находящееся между ЮАР и Мозамбиком. Население страны — более 1,4 миллиона человек.
В 2013 году сообщалось, что Мсвати III выбрал для себя очередную невесту. По информации Independent Online, 18-летняя финалистка конкурса красоты Синдисва Дламини стала 15-й женой короля.