Թրամփը Թուրքիայից պահանջել Է ազատել ամերիկացի պաստորին, որին մեղադրում են խռովությանը մասնակցելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 17-ին Թուրքիայի իշխանություններից պահանջել Է ազատ արձակել ամերիկացի պաստոր Էնդրյու Բրանսոնին, որին մեղադրում են 2016 թվականին երկրում զինվորական հեղաշրջման փորձին մասնակցելու մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Պաստոր Էնդրյու Բրանսոնը, որն օրինավոր մարդ Է ու քրիստոնեական հոգեւորական ԱՄՆ-ում, գտնվում Է մեղադրյալի աթոռին եւ Թուրքիայում հետապնդվում Է առանց որեւԷ հիմքի: Նրանք նրան լրտես են համարում, բայց ես ավելի շատ լրտես եմ, քան նա»,- գրել Է Սպիտակ տան ղեկավարն իր Twitter-ում:
Թուրքիայի դատախազությունը, պաստորին մեղադրելով նաեւ Թուրքիայում արգելված «Ֆեթհուլլահականների ահաբեկչական կազմակերպության» հետ կապերի մեջ, նրա համար ցմահ բանտարկություն Է պահանջում: Ինչպես հայտնել Է Cumhuriyet թուրքական թերթը, Բրանսոնը ժխտում Է իր կապը խռովարարների հետ: Նրա դուստրը մարտի 9-ին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում կայացած ելույթի ժամանակ Անկարայի մեղադրանքները որակել Է «աբսուրդային», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп потребовал от Турции освободить американского пастора, обвиняемого в участии в путче
Президент США Дональд Трамп потребовал во вторник от властей Турции освободить американского пастора Эндрю Брансона, обвиняемого в участии в попытке военного переворота в стране в 2016 году, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Пастор Эндрю Брансон - порядочный человек и христианский священнослужитель в США - находится на скамье подсудимых и преследуется в Турции без каких-либо оснований. Они называют его шпионом, но я еще больше шпион, чем он ", - написал глава Белого дома в своем Twitter.
Прокуратура Турции, обвиняя пастора также в связях с запрещенной в Турции "Террористической организацией фетхуллахистов" (ФЕТО), требует для него пожизненного заключения.
Как сообщила турецкая газета Cumhuriyet, Брансон отрицает любые связи с путчистами. Его дочь во время выступления 9 марта в Совете ООН по правам человека назвала обвинения Анкары "абсурдными".