Կկառուցվի «Վերածնունդ» երիտասարդական նոր ավան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը կկառուցի «Վերածնունդ» երիտասարդական նոր ավան: Այդ նպատակով ՀՀ կառավարությունը Երևան քաղաքի Մոնթե Մելքոնյան փողոցին հարակից տարածքում շուրջ 6,57 հա մակերեսով հողամասը ՀՀ հողային օրենսգրքի 66-րդ հոդվածով սահմանված կարգով կադաստրային արժեքով որոշեց վաճառել ՀԿ-ին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշեց, որ ծրագրով նախատեսվում է իրականացնել 52 մլրդ դրամի ներդրում:
Ներկայումս, հաշվի առնելով մատչելի պայմաններով բնակարան ձեռք բերելու մեծ պահանջարկը և շուրջ 1200 երիտասարդ ընտանիքների կողմից ներկայացված դիմումները, որոշվել է ընդլայնել բնակարանաշինական ծրագրերի շրջանակը և մատչելի պայմաններով բնակարան ձեռք բերելու հնարավորություն ընձեռել բոլոր կարիքավոր դիմումատուներին:
«Վերածնունդ» երիտասարդական ավանը կունենա շուրջ 1000 բնակարան, կանաչապատ հանգստի գոտիներ, մանկապարտեզ, կենցաղ-սպասարկման և հասարակական նշանակության տարածքներ։ Ծրագրի ներդրումային ընդհանուր արժեքը կկազմի շուրջ 52 մլրդ դրամ և առաջիկա 3 տարիների ընթացքում կստեղծվի մոտ 2400 աշխատատեղ։ Ծրագրի մեկնարկը նախատեսվում է 2018թ. ապրիլի 1-ին, իսկ ավարտը՝ 2021թ. հուլիսի 1-ին։

Будет построен новый молодежный жилой комплекс «Возрождение»
Общественная организация «Ассоциация выпускников Ереванского государственного университета» построит новый молодежный жилой комплекс «Возрождение». Для него мэрия Еревана приняла решение продать Ассоциации по кадастровой цене  участок площадью 6,75 га, примыкающий к ул. М. Мелконяна. Как передает  «Арменпресс», мэр Еревана Т. Маргарян отметил, что будет инвестировано 52 млрд драм.
Сделано это с учетом большого спроса на жилье  и заявления более 1200 молодых семей. Программа жилищного строительства будет расширена и все нуждающиеся смогут получить возможность покупки жилья  по доступной цене.
В жилом комплексе будет около 1000 квартир, зеленая зона отдыха, детский сад, территории общественного значения  и бытового обслуживания. Инвестиционная стоимость проекта 52 млрд драм, в течение трех лет будет создано около 2400 рабочих мест. Работы начнутся с 1 апреля 2018 г., завершится строительство 1 июля 2021 г.