ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Ավստրիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայում ՀՀ դեսպան Արման Կիրակոսյանը մարտի 9-ին Ավստրիայի խորհրդրանում հանդիպում ունեցավ Ավստրիայի դաշնային խորհդրարանի Ավստրիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի նորանշանակ ղեկավար Գուդրուն Քուգլերի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հանդիպման սկզբում ողջույնի խոսքից հետո տիկին Քուգլերը նշեց, որ Ավստրիայի խորհրդարանում մեծ կարևորություն են հատկացնում Հայաստանի և ՀՀ ԱԺ հետ հարաբերությունների զարգացմանը, ինչը պայմանավորված է ինչպես Ավստրիայում հայ ժողովրդի ունեցած անգնահատելի ներդրման, այդպես էլ անկախությունից հետո ՀՀ-ի և Ավստրիայի, ինչպես նաև ԵՄ-ի միջև փոխհարաբերությունների բարձր մակարդակով:
Դեսպան Կիրակոսյանը Գուդրուն Քուգլերին հակիրճ կերպով ներկայացրեց Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքական առաջնայնությունները, անդրադարձավ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական բարեփոխումների ընթացքին, տնտեսական զարգացմանը, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին, մի շարք տարածաշրջանային խնդիրներին:
Հանդիպման վերջում դեսպան Կիրակոսյանը և Ավստրիայի խորհրդարանի անդամ Քուգլերը նախանշեցին առաջիկա տարիներին համագործակցության ձևաչափը և ընդգծեցին խորհդրարանական խմբերի փոխադարձ այցելությունների, ինչպես նաև համատեղ նախագծերին խորհրդարանների աջակցության կարևորությունը:

Ambassador Kirakosyan meets with head of Austria-Armenia parliamentary friendship group
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to Austria Arman Kirakosyan on March 9 met with newly-appointed head of Austria-Armenia parliamentary friendship group Gudrun Kugler in the parliament, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
During the meeting Gudrun Kugler said the Austrian parliament attaches great importance to the development of relations with Armenia and the Armenian Parliament which is linked with the significant contribution of the Armenian people in Austria, as well as with the high level of mutual relations between Armenia and Austria, as well as the EU.
Ambassador Kirakosyan briefly presented Armenia’s domestic and foreign policy priorities, the process of political reforms, economic development, efforts on settling the Karabakh conflict, as well as touched upon several regional issues.
At the end of the meeting the sides outlined the cooperation format of the upcoming years and highlighted the importance of mutual visits of friendship groups, as well as support of the parliaments to joint projects.