Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնել Լյուքսեմբուրգի հետ համագործակցությունը առանց որևէ սահմանափակման․ Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերիայցը Հայաստան վկայում է Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև ամուր և աճող հարաբերությունների, ինչպես նաև Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերների նկատմամբ ոչ միայն անտարբեր չլինելու, այլև դրանց հասցեագրման գործում ներդրում ունենալու պատրաստակամության մասին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Ցանկանում եմ ընդգծել, որ պարոն Վիզլերը և այստեղ ներկա գտնվող մյուս գործընկերներն այն մարդիկ են, որոնց ջանքերով Լյուքսեմբուրգի դիրքորոշումը շատ հստակ է Հայաստանին վերաբերող հարցերում, ինչի համար շնորհակալ ենք։
Սրա վկայությունն է Լյուքսեմբուրգի պատգամավորների պալատի կողմից այս այցին ընդառաջ ընդունված Հայաստանին աջակցող ընդարձակ բանաձևը, որն անդրադառնում է Հայաստանի համար կարևորություն ունեցող մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման աշխատանքների շարունակական, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի պարտադիր ուժ ունեցող որոշման կատարման ու Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին անհապաղ ազատ արձակելու կարևորությանը։
Բանաձևը դատապարտում է նաև Ադրբեջանի չհիմնավորված և չարդարացված ռազմական գործողության արդյունքում ավելի քան 100 հազար հայերի բռնի գաղթը Լեռնային Ղարաբաղից, ընդգծում Հայաստան-ԵՄ, Հայաստան-Լյուքսեմբուրգ հարաբերությունների խորացման կարևորությունը»,- ասաց Սիմոնյանը։
Հայաստանի ԱԺ նախագահը տեղեկացրեց, որ գործընկերոջ հետ հանդիպմանը քննարկել է բանաձևում ներկայացված տեսլականի մանրամասները՝ ընդգծելով Հայաստանի պատրաստակամությունը խորացնելու Լյուքսեմբուրգի հետ համագործակցությունը առանց որևիցե սահմանափակման՝քաղաքական երկխոսությունից մինչև պաշտպանական համագործակցություն, դիվանագիտական հարաբերությունների խորացումից մինչև կրթական, գիտական, նորարարության և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմամբ։

Armenia is ready to deepen cooperation with Luxembourg without any restrictions. Alen Simonyan
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. The visit of the President of the Chamber of Deputies of the Grand Duchy of Luxembourg, Claude Wiseler, to Armenia proves the strong and developing relations between Armenia and Luxembourg, the manifestation of participation in the security challenges of Armenia and the readiness to contribute to their resolution, stated Alen Simonyan during press conference.
"I would like to emphasize that Mr. Wiseler and the other colleagues present here are the people whose efforts made Luxembourg's position very clear on issues related to Armenia, for which we are grateful.
This is evidenced by the resolution in support of Armenia adopted by the Luxembourg Chamber of Deputies on the eve of this visit. It touches on a number of issues important for Armenia, including the ongoing work on demarcating the borders of Armenia and Azerbaijan on the basis of the Alma-Ata Declaration, the need for Azerbaijan to comply with the binding decision of the International Court of Justice of November 17, 2023 and the immediate release of all Armenian prisoners of war.
The resolution also condemns the forced displacement of more than 100,000 Armenians from Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan’s unjustified and unjustified military operation, and emphasizes the importance of expanding Armenia-EU, Armenia-Luxembourg relations,” Simonyan said.
The Speaker of the National Assembly of Armenia said that at a meeting with his colleague, he discussed the details of the vision presented in the resolution, emphasizing Armenia’s readiness to deepen cooperation with Luxembourg without any restrictions, from political dialogue to defense cooperation, from expanding diplomatic relations to expanding cooperation in educational, scientific, innovation sphere and in a number of other areas.