Հռոմի պապը Դավոսի համաժողովի մասնակիցներին հորդորել Է պաշտպանել մարդկանց արժանապատվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը հունվարի 23-ին Դավոսում բացվող Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի մասնակիցներին հորդորել Է հնարավորություններ որոնել ավելի արդարացի եւ համերաշխ հասարակական համակարգերի ստեղծման համար՝ «ունակ վերադարձնելու այն մարդկանց արժանապատվությունը, որոնք այսօր ապրում են վիթխարի անորոշության մեջ եւ նույնիսկ չեն կարողանում երազել ավելի լավ աշխարհի մասին», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մշտական ֆինանսական անկայունությունը հարուցել Է նոր խնդիրներ եւ լուրջ մարտահրավերներ, որոնց հետ ստիպված են գործ ունենալ կառավարությունները, ինչպիսիք են գործազրկության աճը, աղքատության զանազան ձեւերի ավելացումը, սոցիալ-տնտեսական խզվածության ընդլայնումը եւ ստրկության նոր ձեւերը»,- ասված Է համաժողովի մասնակիցներին Ֆրանցիսկոս պապի հղած ուղերձում:
Քահանայապետն առանձնահատուկ ուշադրություն Է հրավիրել այն բանի վրա, որ արդի գլոբալացված աշխարհում, որն առաջ Է շարժվում ամեն գնով շահույթ ստանալու ձգտմամբ, տեխնոլոգիայի նույնիսկ ամենավերջին նվաճումները հաճախ նպաստում են հասարակության հետագա մասնատմանն ու անհատապաշտությանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Папа Франциск призвал защищать достоинство всех людей
Папа Римский Франциск призвал участников открывающегося во вторник в Давосе Всемирного экономического форума искать возможности для создания более справедливых и солидарных общественных систем, "способных вернуть достоинство тем людям, которые сегодня живут в огромной неопределенности и даже не могут мечтать о лучшем мире", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Постоянная финансовая нестабильность породила новые проблемы и серьезные вызовы, с которыми приходится иметь дело правительствам, такие как рост безработицы, увеличение разных форм бедности, расширение социально-экономического разрыва и новые формы рабства", — говорится в послании папы Франциска участникам форума.
Понтифик обратил особое внимание на то, что в современном глобализированном мире, движимым стремлением получить прибыль любой ценой, даже самые последние достижения технологии зачастую способствуют дальнейшей фрагментации общества и индивидуализму.