Թուրքիայի նախագահի գլխավոր խորհրդականն առաջարկել է վերանայել անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահի գլխավոր խորհրդական Յափչին Թոփչուն կարծում է, որ երկիրը պետք է վերանայի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցը, քանի որ դաշինքը թշնամական քաղաքականություն է իրականացնում Անկարայի նկատմամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, Թոփչուն հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ին Թուրքիայի անդամակցության հարցը պետք է շտապ վերանայվի երկրի խորհրդարանում:
ՆԱՏՕ-ի Trident Javelin զորավարժությունների ընթացքում, որոնք անցկացվել են նոյեմբերի 8-17-ը Նորվեգիայում, տեղադրվել է ցուցապաստառ՝ դաշինքի «հակառակորդների» նկարներով: Դրանցից մեկում եղել է Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի լուսանկարը: «Թշնամիների» շարքում եղել է նաև Թուրքիայի գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Ի պատասխան՝ Թուրքիան որոշել է հետ կանչել զորավարժություններին մասնակցող 40 թուրք զինծառայողներին: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը երկու անգամ ներողություն է խնդրել Թուրքիային վիրավորելու համար: Միջադեպի կապակցությամբ ներողություն է խնդրել նաև Նորվեգիայի պաշտպանության նախարար Ֆրանկ Բակե-Յենսենը, սակայն Թուրքիայում դա բավարար չեն համարում:
Թուրքիայի նախագահի գլխավոր խորհրդականը նշել է, որ Թուրքիան իր աշխարհաքաղաքական դիրքի պատճառով ենթարկվում է ճնշումների այնտեղից, որտեղից անհնար էր սպասել: «Այդպիսի նվազ և անազնիվ պահվածքը խոսում է ՆԱՏՕ-ի կողմից մեր երկրի նկատմամբ դիրքորոշումն ավելի խստացնելու մասին»,- հայտարարել է Թոփչուն:
Նա ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ-ն ոչ միայն ռազմական դաշինք է, այլ նաև տնտեսական և քաղաքական կախվածության «գաղութացման նոր ձևաչափ»: Նա հույս է հայտնել, որ թուրք ազգը կկարողանա մի կողմ նետել «գաղութացման վերնաշապիկը», որը ՆԱՏՕ-ն փորձում է հագցնել Թուրքիային:

Главный советник Эрдогана призвал пересмотреть членство Турции в НАТО
Главный советник президента Турции Ялчын Топчу считает, что страна должна пересмотреть вопрос о членстве в НАТО, так как альянс ведет враждебную политику по отношению к Анкаре.
Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», Топчу заявил, что со стороны организации "звучит предательски враждебный тон". Он уточнил, что речь идет "о низости, подлости и позоре, продемонстрированном во время учений НАТО".
На учениях альянса Trident Javelin, которые прошли 8-17 ноября в Норвегии, установили стенд с портретами "противников". На одном из них был изображен основатель Турецкой Республики Мустафа Кемаль Ататюрк. К "врагам" также причислили нынешнего турецкого лидера Реджепа Тайипа Эрдогана. В ответ на это Анкара решила отозвать 40 турецких военных, участвовавших в маневрах. Генсек НАТО Йенс Столтенберг дважды извинился за нанесенные Турции оскорбления, глава Минобороны Норвегии Франк Бакке-Йенсен также выразил сожаление из-за случившегося. Тем не менее Эрдоган считает, что этого недостаточно.
По словам Топчу "фотография Ататюрка и имя Эрдогана" использовались "с враждебными намерениями". В связи с этим главный советник президента указал, что вопрос о членстве Турции в НАТО должен быть срочно рассмотрен в парламенте.
Он добавил, что Турция из-за ее геополитического положения подвергается давлению и атакам с той стороны, "откуда этого невозможно было ожидать".
"Такое низкое и бесчестное поведение говорит о намерении НАТО еще больше ужесточить позицию по отношению к нашей стране. <…> За всеми переворотами и зависимостью в области оборонной промышленности стоит НАТО", — заявил советник Эрдогана.
Топчу подчеркнул, что альянс является не только военным блоком, но и "новой формой колониализма, политической и экономической зависимости". Он выразил надежду, что турецкая нация сумеет сорвать с себя "колониальную рубашку, которую ныне пытается надеть на нее НАТО".