ԱՄՆ դատարանը Քըրքորյանի ունեցվածքից 500 մլն դոլարը տնօրինելու թույլտվություն է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հանգուցյալ միլիարդատեր բարերար Քըրք Քըրքորյանի ունեցվածքը տնօրինելու դիմումին ընդառաջելով՝ Լոս Անջելեսի գերագույն ատյանի դատավոր Մարիա Սթրեթընն իրավունք է տվել Քըրքորյանի 1.6 մլրդ ԱՄՆ դոլար կարողությունից 500 մլն դոլարը փոխանցել բարեգործական կազմակերպություններին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Ասպարեզ»-ը:
Միլիարդատիրոջ կողմից նշանակված երեք անձից բաղկացած մարմինը, որի մեջ մտնում էին նրա կալվածքների վերակացուն՝ Էնթոնի Մանթեքիքը, փաստաբան Պատրիսիա Քլեյսը և Կալիֆորնիայի համալսարանի Լոս Անջելեսի մասնաճյուղի դոկտոր Էրիկ Էսրայիլյանը, արդեն Քըրքորյանի ունեցվածքից 200 մլն դոլար բաժանել էին մի շարք բարեգործական կազմակերպությունների:
Քըրքորյանն իր կտակում նշել էր, որ իր հարստությունը պետք է բաժանվի իր մահից առավելագույնը 3 տարի հետ (նա մահացել է 2015 թվականի հունիսի 15-ին):

Суд в США дал разрешение на использование 500 млн долларов из наследства Кркоряна
В ответ на обращение за разрешением на пользование наследством покойного миллиардера и мецената Кирка Кркоряна, судья Высшей инстанции суда Лос-Анджелеса Мария Стреттен дала разрешение на использование 500 млн долларов из 1,5 млрд-ного наследства Кркоряна, которые были переданы благотворительным организациям. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  «Аспарез».
Орган в составе 3 человек, назначенных волеизъявителем, среди которых – управляющий поместий Кркоряна Энтони Мантекик, юрист Патрисия Клейс и доктор Калифорнийского университета Эрик Эсраилян, уже раздал из указанной суммы 200 млн долларов.
В завещании Кркоряна сказано, что все его имущество должно быть роздано максимум в течение 3 лет после его смерти (он умер 15-го июня  2015 года).