ԱՄՆ դատարանը Քըրքորյանի ունեցվածքից 500 մլն դոլարը տնօրինելու թույլտվություն է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հանգուցյալ միլիարդատեր բարերար Քըրք Քըրքորյանի ունեցվածքը տնօրինելու դիմումին ընդառաջելով՝ Լոս Անջելեսի գերագույն ատյանի դատավոր Մարիա Սթրեթընն իրավունք է տվել Քըրքորյանի 1.6 մլրդ ԱՄՆ դոլար կարողությունից 500 մլն դոլարը փոխանցել բարեգործական կազմակերպություններին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Ասպարեզ»-ը:
Միլիարդատիրոջ կողմից նշանակված երեք անձից բաղկացած մարմինը, որի մեջ մտնում էին նրա կալվածքների վերակացուն՝ Էնթոնի Մանթեքիքը, փաստաբան Պատրիսիա Քլեյսը և Կալիֆորնիայի համալսարանի Լոս Անջելեսի մասնաճյուղի դոկտոր Էրիկ Էսրայիլյանը, արդեն Քըրքորյանի ունեցվածքից 200 մլն դոլար բաժանել էին մի շարք բարեգործական կազմակերպությունների:
Քըրքորյանն իր կտակում նշել էր, որ իր հարստությունը պետք է բաժանվի իր մահից առավելագույնը 3 տարի հետ (նա մահացել է 2015 թվականի հունիսի 15-ին):

LA Judge OKs distribution of $500mln to charity from Kerkorian’s estate
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. Los Angeles Superior Court Judge Maria Stratton granted a petition by the executor overseeing the estate of the late Armenian-American billionaire Kirk Kerkorian to distribute $500 million of its remaining $1.6 billion in assets to charities, Asbarez reports.
The committee which distributes the donations was selected by the late billionaire and comprises executor Anthony Mandekic, former Kerkorian lawyer Patricia Glaser and UCLA physician Eric Esrailian. The three-member committee had previously distributed 200 million dollars to charity organizations from Kerkorian’s assets.
Kerkorian’s will specified that his estate be fully distributed within three years of his death. He was 98 when he died on June 15, 2015.