Ամերիկացի գիտնականները փորձարկել են 3D-տպիչի հնարավորությունները վակուումում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆոռնիայի Էյմսի անվան հետազոտական կենտրոնում տեղի են ունեցել 3D-տպիչի փորձարկումները բաց տիեզերք նմանակող պայմաններում: Ինչպես օգոստոսի 15-ին հայտնել Է Space.com ինտերնետ-պորտալը, գիտափորձը տեղի Է ունեցել 24 օրվա ընթացքում վակուումային խցիկում գերցածր ջերմաստիճանների պայմաններում: Փորձարկումների ընթացքում պոլիմերներից եւ տարբեր համահալվածքներից պատրաստվել են մի քանի կառուցվածքներ՝ մինչեւ 85 սանտիմետր երկարությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Սա կարեւոր արդյունք Է, քանի որ մենք ցուցադրեցինք տիեզերական տարածության պայմաններին արտադրության ադապտացման հնարավորությունները,- Space.com-ին տված հարցազրույցում նշել Է Made In Space ընկերության գլխավոր կառավարիչ Էնդյու Ռաշը:- Մենք նվազագույնի հասցրեցինք այն խնդիրները, որոնք կապված են այս տեխնոլոգիայի օգտագործման հետ:
Ավելի վաղ այդ ընկերության 3D-տպիչները հասցվել են Միջազգային տիեզերակայան եւ ցուցադրել անկշռության պայմաններում տարբեր առարկաների պատրաստման հնարավորությունը: Այս տպիչները Archinaut ռոբոտացված համակարգի բաղկացուցիչ մասն են, որը հանդերձված Է դիստանցիոն մանիպուլյատորով, որը կարող Է գործողություններ իրականցնել 3D-տպիչով եւ դետալներ պատրաստել բաց տիեզերքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Американские ученые испытали возможности 3D-принтера в вакууме
Испытания 3D-принтера в условиях, имитирующих открытый космос, состоялись в Исследовательском центре имени Эймса в Калифорнии. Как сообщил во вторник интернет-портал Space.com, эксперимент проходил на протяжении 24 суток в вакуумной камере при сверхнизких температурах. В ходе испытаний были изготовлены несколько конструкций из полимеров и различных сплавов длиной до 85 сантиметров.
"Это важный результат, поскольку мы продемонстрировали возможности адаптации производства к условиям космического пространства, - отметил в интервью Space.com главный управляющий компании Made In Space Эндрю Раш. - Мы свели к минимуму проблемы, связанные с использованием этой технологии".
Ранее 3D-принтеры этой компании были доставлены на борт Международной орбитальной станции и продемонстрировали возможность изготовления различных предметов в условиях невесомости. Эти принтеры - составная часть роботизированной системы Archinaut, оснащенной дистанционным манипулятором, способным осуществлять операции с 3D-принтером и изготавливать детали в открытом космосе, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.