Ապագայի ջահը երիտասարդներինն է. Զավեն Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ջ. Ռոսսինիի «Մոխրոտիկը» օպերայի համերգային կատարման պրեմիերան տեղի կունենա դեկտեմբերի 13-ին՝ Ա. Սպենդարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Այս առիթով «Արմենպրես»-ը զրուցեց ներկայացման դիրիժոր Զավեն Վարդանյանի հետ:
-Հայաստանյան հանդիսատեսին հաճախ ներկայացրել եք անհայտ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ: Տվյալ գործերը ճանաչվե՞լ են, սիրվե՞լ:
-Գուցե անհամեստ թվա, բայց նշեմ, որ եղել են համերգներ, որոնք փայլուն են անցել: Կարծում եմ՝ գեղարվեստական դաշտի որոշ մասը դատարկ է, այդ իսկ պատճառով հիմնական նպատակս երաժշտասեր հասարակությանը երբեմն անարդարացիորեն չհնչած կամ քիչ կատարված գործերը ներկայացնելն է: Կատարածս աշխատանքն ունի լուսավորչական, ճանաչողական և դաստիարակչական նշանակություն: Միշտ ցանկացել եմ ճանապարհ տալ երիտասարդներին, բեմ բարձրացնել և նպաստել նրանց կայացմանը:
-Ի՞նչ հատկանիշներ, որակներ են անհարաժեշտ դիրիժորին երգչախմբի, նվագախմբի հետ ներդաշնակության հասնելու համար:
-Առաջին հերթին գիտելիք, ինտելեկտուալ մեծ պաշար ոչ միայն երաժշտության, այլև  արվեստի այլ տեսակների վերաբերյալ: Տարբեր երգիչների, նվագախմբերի հետ աշխատանքում առանձնահատուկ մոտեցում է պահանջվում: Անհրաժեշտ է ճանաչել  երգչախմբի, նվագախմբի օրգանիզմը, իմանալ նրա թույլ և ուժեղ կողմերը: Նվագավարը տեխնիկապես պետք է հասուն լինի. ձեռքերը … Փորձում եմ ոչ միայն ղեկավարել, այլև ներշնչել նրանց, որ իրենցից յուրաքանչյուրը երաժշտության արարման մասնակիցն է:
-Հանդիսատեսին մեջքով եք կանգնում: Զգու՞մ եք նրան:
-Սովորաբար դիրիժորները զգում են դրական կամ բացասական էներգիան: Դահլիճի լռությունը խոսուն է, քարացած չէ: Լռությանն ունի ձայն, շունչ, էներգետիկ դաշտ: Նվագավարը գիտի հանդիսատեսն իրե՞նն է, թե՞ ոչ: Նույնը ճարտասանի դեպքում է: Նա դահլիճում գտնում է որևէ արտահայտիչ հայացք և խոսում նրա հետ: Եթե նման շահագրգիռ հայացքները շատ են, բնականաբար՝ հռետորը փայլուն է անցկացնում ելույթը:
-Ի՞նչ կասեք ներկայիս հանդիսատեսի մասին: Երիտասարդների պակաս կա՞:
- Մենք չենք կարողացել ձևավորել երաժշտասեր հասարակություն, որը մինչ խորհրդային միության փլուզումը կար: Բարոյական նորմերը, մոտեցումները փոխվել են: Պետք է ջանք թափել արվեստասեր հասարակություն ստեղծելու համար:
-Մտերիմ եք եղել Օհան Դուրյանի հետ…
-Ես նրա առաջին և վերջին աշակերտն եմ: Ավագ և կրտսեր ընկեր հարաբերություններ էին: Մեծապես պարտական եմ նրան իմ հոգեկերտվածքի ձևավորման համար: Բախտավոր եմ նրա նման ուսուցիչ ունենալու համար:
-Կխոսե՞ք «Մոխրոտիկը» ներկայացման մասին:
-70-ականներից հետո Ռոսսինիի ոչ մի ստեղծագործություն չի ընդգրկվել մեր խաղացանկում. միայն «Սևիլյան սփիրչը»: Բարեբախտաբար, նոր գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը, թատրոնի տնօրեն Անդրանիկ Արզումանյանը ցանկանում են նոր ճանապարհներ բացել մեզ համար և ընդգրկել այնպիսի օպերաներ, մասնավորապես կոմիկական, որոնք կարող են մանուկներին, դպրոցականներին, երիտասարդներին օպերային դահլիճ բերել: Նման ներկայացումներն ունեն դաստիարակչական բնույթ և արտահայտում են հավերժական այնպիսի գաղափարներ, ինչպիսիք են՝ սերը,  արդարությունը, ճշմարտությունը, հավատարմությունը, նվիրվածությունը…
-Օպերայի հետ կապված ի՞նչ խնդիրներ են ծառացել ձեր առջև:
-Այն համերգային ներկայացում է, որն ունի բեմականացված տարրեր: Աշխատանքային գործընթացում խնդիրներ միշտ էլ լինում են, սակայն անում ենք ամեն բան՝ դրանք հաղթահարելու համար: Գոհցուցիչ է նվագախմբի աշխատանքը, երգիչների վերաբերմունքը, նվիրումը:  Երիտասարդ երգիչներից շատերն առաջին անգամ են մեծ դերերգով հանդես գալու հանրության առաջ: Մեր խնդիրն այդ երիտասարդությանը վստահություն, հավատ ներշնչելն է: Իմ խորին համոզմամբ՝ երիտասարդությունը և՛ ներկան է, և՛ գալիքը. պետք  չէ վախենալ ապագայի ջահը նրանց հանձնել:

Факел будущего – в руках молодежи: Завен Варданян
Премьера концертного исполнения оперы Дж. Россини “Золушка” состоится 13 декабря в Ереванском национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна. В связи с этим «Арменпресс» побеседовал с дирижером Завеном Варданяном.
-Вы часто представляли армянской публике произведения неизвестных композиторов. Были ли признаны эти работы, полюбились ли они зрителю?
-Может показаться нескромным, однако, отмечу, что были концерты, которые прошли блестяще. Думаю, определенная часть художественного поля пустует, поэтому основной моей целью является представить любителям музыки зачастую несправедливо незамеченные и не звучавшие до этого произведения. Моя работа имее просветительское, познавательное и воспитательное значение. Я всегда хотел дать дорогу молодым, помочь им подняться на сцену, помочь их становлению.
-Какие качества, черты характера необходимы дирижеру для достижения гармонии с хором, оркестром?
-В первую очередь, знания, огромный интеллектуальный запас не только в музыке, но и в других видах искусства. В работе с различными певцами, оркестрами требуется особый подход. Необходимо изучить организм хора, оркестра, знать его слабые и сильные стороны. Дирижер должен быть технически зрелым. Я пытаюсь не просто руководить, но и внушить им, что каждый из них является участником сотворения музыки.
-Вы стоите спиной к зрителю. Вы чувствуете его?
-Обычно дирижер чувствует положительную или отрицательную энергию. Молчание зала говорит о многом, это не застывшая туишина. У тишины есть свой голос, энергетическое поле. Дирижер знает, зритель с ним или нет. То же касается и оратора. Он находит в зале какой-нибудь выразительный взгляд и говорит с ним. Если подобных заинтересованных взглядов много, естественно, оратор блестяще заканчивает выступление.
-Что Вы можете сказать о современном зрителе? Чувствуется ли нехватка молодежи?
- Мы не смогли сформировать музыкальное общество, какое у нас было до развала Советского Союза. Изменились нравственные нормы, подходы. Необходимо приложить определенные усилия для создания общества, интересующегося искусством.
-Расскажите, пожалуйста, о “Золушке”.
-После 70-х гг.ни одно из произведений Россини не было включено в наш репертуар, за исключением “Севильского цирюльника”. К счастью, новый художественный руководитель Константин Орбелян, директор театра Андраник Арзуманян желают открыть новые пути для нас и включить в программу оперы, которые смогут привлечь, заинтересовать молодежь, школьников, привести их в оперный театр. Подобные представления имеют воспитательный характер, и они отражают такие вечные истины, как любовь, справедливость, правда, верность, преданность…
-С какими проблемами Вам приходится сталкиваться в связи с оперой?
-Это концертное представление, содержащее театрализованные элементы. В рабочем процессе проблемы бывают всегда, однако мы делаем все возможное, чтобы преодолеть их. Удовлетворительна работа оркестра, отношение певцов, их преданность. Многие из молодых певцов будт впервые выступать перед зрителем с большими ролями. Наша задача – внушить этим молодым людям доверие, веру. По моему глубокому убеждению, молодежь – это и наше настоящее, и будущее. Не нужно бояться вручить им факел будущего.