Նախագահն ընդունել է Նիկոլայ Ռիժկովի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 11-ին ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացման կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել, որ համոզված է՝ ինչպես միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախորդ նիստերը, այնպես էլ երևանյան այս նիստն անցել է կառուցողական մթնոլորտում, քննարկվել են հայ-ռուսական գործընկերության առավել ամրապնդմանն ուղղված երկկողմ օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են նշել, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երկարամյա գործունեության շնորհիվ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կապերը ձեռք են բերել կայուն և դինամիկ բնույթ: Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել նաև բազմակողմ ձևաչափով հայ-ռուսական փոխգործակցությունը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն ընդգծել են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բոլոր ուղղություններով ռազմավարական համագործակցության հետևողական խորացման կարևորությունը:
Նիկոլայ Ռիժկովը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երևանյան նիստերից հետո իր գլխավորած պատվիրակությանն ավանդաբար հյուրընկալելու և արդյունավետ քննարկումների համար: Նա ՀՀ Նախագահին ներկայացրել է գործնական մթնոլորտում կայացած հանձնաժողովի նիստի արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ու հետագա ծրագրերը: Ընդգծելով, որ Ռուսաստանը հատուկ հարաբերություններ ունի ռազմավարական դաշնակից Հայաստանի հետ, հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահը վստահեցրել է, որ երկու երկրների խորհրդարանականները հանձնաժողովի ձևաչափով արել և անելու են ամեն ինչ՝ նպաստելու երկկողմ միջպետական հարաբերությունների շարունակական ամրապնդմանն ու խորացմանը:

Президент Армении принял Николая Рыжкова и возглавляемую им делегацию
Президент Армении Серж Саргсян 11 ноября принял члена Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации, сопредседателя армяно-российской межпарламентской комиссии Николая Рыжкова и возглавляемую им делегацию, которая находится в Армении в связи с проведением очередного заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Армении и Федеральным Собранием РФ.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, поприветствовав гостей, Серж Саргсян выразил уверенность, что как и предыдущие заседания межпарламентской комиссии, так и ереванское заседание прошли в конструктивной атмосфере, были обсуждены представляющие взаимный интерес вопросы двусторонней повестки, нацеленные на укрепление армяно-российского партнерства.
Собеседники с удовлетворением отметили, что благодаря многолетней работе комиссии между Арменией и Россией сформировались стабильные и динамичные отношения. Президент высоко оценил также армяно-российское взаимодействие в многостороннем формате.
В ходе встречи стороны подчеркнули последовательное углубление стратегического сотрудничества между Арменией и Россией по всем направлениям.
Николай Рыжков поблагодарил Саргсяна за эффективные обсуждения, представив достигнутые по итогам заседания договоренности и дальнейшие программы. Подчеркнув, что Россия имеет особые отношения со своим стратегическим союзником Арменией, сопредседатель армяно-российской межпарламентской комиссии заверил, что парламентарии двух стран в формате комиссии делали и делают все возможное, для содействия последовательному укреплению и углублению межгосударственных отношений.