Նախագահն ընդունել է Նիկոլայ Ռիժկովի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 11-ին ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացման կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել, որ համոզված է՝ ինչպես միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախորդ նիստերը, այնպես էլ երևանյան այս նիստն անցել է կառուցողական մթնոլորտում, քննարկվել են հայ-ռուսական գործընկերության առավել ամրապնդմանն ուղղված երկկողմ օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են նշել, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երկարամյա գործունեության շնորհիվ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կապերը ձեռք են բերել կայուն և դինամիկ բնույթ: Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել նաև բազմակողմ ձևաչափով հայ-ռուսական փոխգործակցությունը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն ընդգծել են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բոլոր ուղղություններով ռազմավարական համագործակցության հետևողական խորացման կարևորությունը:
Նիկոլայ Ռիժկովը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երևանյան նիստերից հետո իր գլխավորած պատվիրակությանն ավանդաբար հյուրընկալելու և արդյունավետ քննարկումների համար: Նա ՀՀ Նախագահին ներկայացրել է գործնական մթնոլորտում կայացած հանձնաժողովի նիստի արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ու հետագա ծրագրերը: Ընդգծելով, որ Ռուսաստանը հատուկ հարաբերություններ ունի ռազմավարական դաշնակից Հայաստանի հետ, հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահը վստահեցրել է, որ երկու երկրների խորհրդարանականները հանձնաժողովի ձևաչափով արել և անելու են ամեն ինչ՝ նպաստելու երկկողմ միջպետական հարաբերությունների շարունակական ամրապնդմանն ու խորացմանը:

YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on November 11 the delegation led by Co-chair of the Inter-Parliamentary Commission on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Federal Assembly of the Russian Federation Nikolai Ryzhkov, who is in Armenia on the occasion of the regular session of the inter-parliamentary committee  held in Yerevan on November 10.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office, the President of the Republic greeted the guests and stated that he has no doubts the Yerevan session of the inter-parliamentary committee went on in a constructive atmosphere like the previous session, and issues of bilateral interest for further strengthening Armenian-Russian partnership were on the agenda of the discussion.
The interlocutors expressed satisfaction over the fact that thank to the years of activity of the inter-parliamentary committee Armenian-Russian relations have taken a stable and dynamic nature. President Sargsyan also highly appreciated the multi-dimensional partnership between Armenia and Russia.
The parties both stated the importance of consistent deepening of strategic partnership between the two states in all directions.
Nikolai Ryzhkov thanked President Sargsyan for hosting his delegation and the productive discussions that traditionally take place after the Yerevan sessions of the inter-parliamentary committee. He introduced to the President the agreements and future plans reached and defined during the session of the committee. Acknowledging that Russia has special relations with its strategic ally Armenia, the Co-chair of the Armenian-Russian Inter-Parliamentary Commission assured that the parliaments of the two countries have done everything within the format of the committee to ensure continuous strengthening and deepening of bilateral inter-state relations.