Սպասվող լրահոս. 20.10.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` հոկտեմբերի 20-ին, ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ՝ օրակարգում ունենալով «ՀՀ կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին» հարցը: Այսօր կայանալու է նաև ՀՀ կառավարության հերթական նիստը: Օրակարգում ընդգրկված հարցերի համաձայն Մշակույթի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար կնշանակվի Սամվել Մուրադյանը, իսկ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակազմի ղեկավար կնշանակվի  Գագիկ Հայրապետյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կմեկնարկի «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» խորագրով Լրագրողների 8-րդ համահայկական համաժողովը, որը կանցկացվի հոկտեմբերի 20-22-ը՝ Երևանում, իսկ 23-24-ը՝ Ստեփանակերտում: Համաժողովին կմասնակցեն 140 լրագրողներ՝ աշխարհի 31 երկրից: Համաժողովը նվիրվում է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունների անկախության 25-ամյակին:
Երևանի քաղաքապետարանի գլխավոր մասնաշենքի հարակից տարածքից երթուղի դուրս կգա հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հարմարեցված ևս 5 ավտոբուս:
Երբ է Հայաստանի տարածքում սկսվելու  անալոգային հեռուստատեսային հեռարձակման անջատման գործընթացը, երբ է մեկնարկում թվային հեռարձակման ժամանակաշրջանը: ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Առաքելյանը, «Հայաստանի հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդիչ ցանց» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Գրիգոր Ամալյանը կխոսեն թեմայի շուրջ:
Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ Երևանում տեղի կունենա Կարգավորող մարմինների եվրոպական պլատֆորմի (EPRA) 44-րդ  նստաշրջանի  բացումը: Մասնակցում են 40 երկրներից հեռուստատեսության և ռադիոյի ոլորտի ներկայացուցիչներ, Եվրոպայի խորհրդի, Եվրոպական աուդիովիզուալ օբսերվատորիայի ներկայացուցիչներ և այլք: EPRA-ն հանդիսանում է հեռարձակման ոլորտը կարգավորող մարմինների եվրոպական խոշորագույն և հեղինակավոր ցանց:
Երևանում կանցկացվի «Աշխարհն առանց արգելքների» խորագրով անդրանիկ միջազգային գիտաժողովը՝ նվիրված Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի իրականացմանը: Համաժողովին ներկա կլինեն տարբեր գերատեսչությունների փոխնախարարներ, ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոն, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության ղեկավար Դեբորա Գրիզերը, 15 երկրներից հրավիրված ավելի քան 20 միջազգային փորձագետներ և հասարակական  կառույցների ներկայացուցիչներ: Համաժողովին կներկայացվի,  թե Հայաստանն  ինչ աշխատանքներ և ծրագրեր է իրականացրել  հաշմանդամության ոլորտում ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի  դրույթներին համապատասխան:
Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Խաչատրյանի 4-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում կանցկացվի սիմֆոնիկ համերգ, որը կղեկավարի իտալացի դիրիժոր Բեատրիչե Վենեցին։ Համերգի ընթացքում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ որպես մենակատարներ հանդես կգան թավջութակահարներ Արամ Թալալյանը, Գայանե Խաչատրյանը, Անուշ Յավրումյանը :

Предстоящие новости: 20.10.2016
Сегодня, 20-го октября, по решению председателя НС Г.Саакяна, согласно ст.70 Конституции Армении, по инициативе правительства созывается внеочередное заседание НС. В повестке дня – вопрос “Об одобрении программы правительства Республики Армения”.
Сегодня, 20-го октября, состоится очередное заседание правительства Армении. В повестке дня – назначение Самвела Мурадяна руководителем аппарата Минкульта Армении и назначение Гагика Айрапетяна руководителем аппарата МЧС.
В Министерстве диаспоры Армении стартует 8-й всеармянский форум журналистов «Армянская государственность: стержень единства», который пройдет 20-22-го октября – в Ереване, затем 23-24-го октября – в Степанакерте. В форуме примут участие 140 журналистов из 31 страны. Форум посвящен 25-летию независимости Армении и НКР.
Сегодня, 20-го октября, около мэрии Еревана пройдет выпуск в эксплуатацию еще 5 автобусов, оборудованных для инвалидов.
Сегодня, 20-го октября, состоится пресс-конференция первого заместителя министра транспорта, связи и информационных технологий Армении Артура Аракеляна и генерального директора ЗАО «Телевизионная и радиовещательная сеть Армении» Григора Амаляна. Тема: Процесс перехода от аналогового к цифровому телевидению.
Сегодня, 20-го октября, состоится открытие 44-й сессии Европейской платформы регулирующих органов (EPRA). Мероприятие организовано по инициативе Национальной комиссии по телевидению  и радио; в нем примут участие представители отрасли из 40 стран мира, Совета Европы, Европейской аудио-визуальной обсерватории и пр.
Сегодня, 20-го октября, состоится открытие международной научной конференции «Мир без преград», посвященной осуществлению Конвенции ООН о правах лиц с ограниченными возможностями. В конференции примут участие руководители различных ведомств, координатор ООН Брэдли Бузетто, руководитель армянской миссии USAID Дебора Гризер, эксперты из 15 стран мира и др. Будет представлена работа по соответствующим программам, проводимая в Армении, планы на будущее.
В концертном зале «Арам Хачатурян» состоится симфонический концерт под управлением итальянского дирижера Беатриче Венецци. Выступят виолончелисты Арам Талалян, Гаянэ Хачатрян, Ануш Яврумян.