Ադրբեջանը բեմադրել է սպիտակ ֆոսֆորի մասին պատմությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարությունները, թե իբր հայկական կողմը քիմիական զենք է կիրառել Ադրբեջանի դեմ, ուղղակի անհեթեթ են եւ նպատակ ունեն թաքցնելով սեփական զինուժի վայրագությունները` սլաքներն ուղղել Հայաստանի եւ հայկական զինված ուժերի դեմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, սպիտակ ֆոսֆորի հետ կապված հայտարարությունները, ռազմական կցորդներին առաջնագծում իբր քիմիական զենքի կիրառման ապացույցներ ներկայացնելը (ապացույցն, ի դեպ, ընդամենը հրետանային արկի պայթյունից առաջացած ձագարափոսն էր), ուղղակի պարզունակ բեմադրություն էր, որի նպատակը միայն հայկական կողմի հասցեին հերթական անհեթեթ մեղադրանքներ հնչեցնելն էր:
Ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութերը որեւէ կերպ չեն ապացուցում, որ այդ ձագարափոսն առաջացել է հայկական կողմից արձակված արկից: Ապրիլյան օրերին ադրբեջանցի զինծառայողները ուղղակի «փայլեցին» նշանառությամբ և հեշտությամբ կարող էին ուղղակի վրիպել, ու հետո աղմուկ բարձրացնել հայերի դեմ: Բացի այդ, ադրբեջանցիները սպիտակ ֆոսֆորային բեմադրությունը կազմելիս մոռացել են մի շարք կարեւորագույն հարցերի մասին: Նախ, սպիտակ ֆոսֆորը քիմիական զենք չի, այն օգտագործվում է որպես հրկիզող միջոց` պայթուցիկ զինամթերքների բոցավառիչ, եւ կիրառվում է մեծ շինությունները, տեխնիկական կուտակումները հրկիզելու նպատակով: Սպիտակ ֆոսֆորը քիմիական զենքերի ցուցակում չի ներառված եւ բաց տարածքում չի կիրառվում: Դա սպառազինության մասին ցանկացած դասագրքում կարելի է գտնել: Անիմաստ է սպիտակ ֆոսֆորի կիրառումը ամայի տարածքում: Մինչդեռ, ադրբեջանցիներն արկը գտել են հենց բաց դաշտում, որտեղ չի եղել որևէ թիրախ: Հետեւաբար, սա բեմադրություն է:
Բացի այդ, Հայաստանը ստանձնել է միջազգային բազմաթիվ պարտավորություններ, համաձայն որոնց արգելվում է քիմիական զենքի ստեղծումը, օգտագործումն ու տարածումը: Լինելով միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցող երկիր եւ սպառազինության մասով ունենալով բազմաթիվ պարտավորություններ, Հայաստանը լրջորեն համագործակցում է միջազգային կառույցների հետ նաեւ այդ ուղղությամբ եւ միջազգային բազմաթիվ կառույցներ ուսումնասիրություններ են կատարել: Հայաստանը ձեռք է բերում սպառազինություն բացառապես պաշտպանական նպատակով, ինչն ամրագրված է ՀՀ ռազմական դոկտրինով, հետեւաբար հայկական զինուժը չունի քիմիական (հարձակողական) զենք:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական զինուժին, ապա պետք է փաստել, որ Ադրբեջանը ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ նռնականետային ծխային արկերի միջոցով քիմիական գրգռիչ խառնուրդներ է օգտագործել հայկական զինուժի դեմ: Այս միջոցը անձնակազմի մոտ ժամանակավորապես առաջացնում է տեսողական եւ շնչառական օրգանների գրգռում: Մեծ չափաբաժնի վարակի դեպքում այն առաջացնում է նաեւ սրտի եւ շնչառության կաթված:

YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. The statements of the Azerbaijani authorities that the Armenian side  used  chemical weapons against Azerbaijan, are absurd and are meant to hide direct military atrocities against Armenia and the Armenian armed forces.
“Armenpress” reports, statements with respect to white phosphorus  which were presented to military attaché at the forefront as evidence of use of chemical weapons ( by the way the presented proof was just caused by the explosion of an artillery shell), was a primitive drama, one and only aim of which was to find  another absurd accusation against the Armenian side. Videos released by the Azerbaijani side did not prove that the hole was caused by the firing from the Armenian side. Throughout April days the Azerbaijani soldiers were simply «gleaming» with precise strikes, so they could simply miss and then propel another scandal against the Armenians.  Besides, Azerbaijanis staging white phosphorous drama forgot about some most important issues. First of all white phosphorus is not a chemical weapon,it is used as an igniter for explosives  and  is widely practiced in big buildings as a means of combustion for technical buildups. White phosphorus is not included in the list of chemical weapons and does not apply to an open area. This information can be found in any books on chemistry or disarmament.  The use of white phosphorus  is ineffective  in deserted area. Meanwhile, Azerbaijanis found the shell in the open field, where there was no target. Therefore, this is a staged performance.
Besides, Armenia has undertaken many international obligations, which prohibit the establishment of chemical weapons, use and proliferation. Being a country that cooperates with international organizations Armenia has a lot of responsibilities in terms of arm control and disarmament. Armenia has strong links with international organizations and many international institutions have carried out serious studies in this field. Armenia acquires weapons solely for defensive purposes, which is stated in the military doctrine, therefore, Armenian armed forces have no chemical (offensive) weapon.
As for the Azerbaijani armed forces, it should be noted that during the four-day war in April Azerbaijanis used grenade smoke shells against the Armenian forces. The availability of chemical mixtures generate visual and respiratory irritation for the military staff. In large doses it causes heart infection and respiratory paralysis.