ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն առաջին անգամ այցելել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և պաշտպանության նախարար առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի ուղեկցությամբ, հոկտեմբերի 7-ին եղել է մարտական հենակետերում, տեղում ծանոթացել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի հարավարևմտյան հատվածում մարտական հերթապահություն իրականացնող հայ դիրքապահների մարտական առօրյային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այցի շրջանակում բանակային զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Իշխան Մաթևոսյանը սպառիչ տեղեկություններ է ներկայացրել սահմանագոտում օպերատիվ իրավիճակի, հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտումների և հայկական կողմից ձեռնարկվող կանխարգելիչ գործողությունների վերաբերյալ: Զորամիավորման հրամանատարը, պատասխանելով Նիկոլայ Բորդյուժայի և Սեյրան Օհանյանի հարցերին, ներկայացրել է նաև մարտական հերթապահության ընթացքը:
Այցելության ընթացքում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ծանոթացել է նաև հայ դիրքապահների սոցիալ-կենցաղային պայմաններին, թիկունքային ապահովմանը, մարտական ծառայության առանձնահատկություններին:
ԶԼՄ-երի հետ կայացած ճեպազրույցի ընթացքում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, անդրադառնալով սահմանագծում տիրող իրավիճակին, նշել է, որ իրավիճակն ընդհանուր առմամբ գոհացուցիչ է և իր այցելության նպատակն էլ հենց սահմանագծում առկա օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ համապատասխան զեկույց կազմելն է:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն առաջին անգամ էր այցելել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտի: Ողջունելով Նիկոլայ Բորդյուժայի այդ քայլը` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ նմանօրինակ այցելությունները ևս մեկ անգամ հավաստում են, որ ՀԱՊԿ ղեկավարությունը հետաքրքրված է ՀԱՊԿ անդամ պետություններում տիրող իրավիճակով, և այսպիսի այցելությունների արդյունքում է, որ ձևավորվում են ընդհանուր տեսակետներ` իրավիճակից բխող հնարավոր քայլերը և դրանց հաջորդականությունը որոշելու առումով:

Генеральный секретарь ОДКБ впервые побывал на армяно-азербайджанской государственной границе
Прибывший в Ереван с рабочим визитом генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Николай Бордюжа вместе с министром обороны Армении Сейраном Оганяном и первым заместителем министра Давидом Тонояном 7 октября побывал в боевых позициях, на месте ознакомился с бытом армянских пограничников, совершающих боевое дежурства на юго-западном участке армяно-азербайджанской государственной границы.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, в рамках визита командир армейского корпуса, генерал-майор Ишхан Матевосян представил исчерпывающую информацию об оперативной ситуации в пограничной зоне, периодических нарушениях режима прекращения огня со стороны противника, профилактических действиях армянской стороны. Отвечая на вопросы Оганяна и Бордюжи, генерал-майор представил также ход боевого дежурства.
Генсек ОДКБ ознакомился также с социально-бытовыми условиями армянских пограничников, тылового обеспечения, особенностями боевой службы.
На брифинге Бордюжа, коснувшись ситуации на границе, отметил, что ситуация в общем плане удовлетворительная, и целью его визита является составление соответствующего доклада о текущей оперативной ситуации на границе.
Это было первое генерального секретаря ОДКБ на армяно-азербайджанскую государственную границу. Приветствуя данный шаг Бордюжи, Сейран Оганян отметил, что подобные визиты еще раз подтверждают, что руководство ОДКБ заинтересовано ситуация в странах-членах организации, и в результате подобных визитов формируются общие позиции для принятия исходящих из ситуации возможных шагов и определения их порядка.