Փաշինյանը, Ֆոն դեր Լայենն ու Բլինքենը կքննարկեն Հայաստանի զարգացմանը միտված եռակողմ համագործակցության ուղիները
Փաշինյանը, Ֆոն դեր Լայենն ու Բլինքենը կքննարկեն Հայաստանի զարգացմանը
միտված եռակողմ համագործակցության ուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելում ապրիլի 5-ին տեղի կունենա Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումը, որի ժամանակ քննարկվելու է Հայաստանի զարգացմանը նպաստող եռակողմ համագործակցության ուղիները։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Հարց. Պարոն Գրիգորյան, 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ի Գրանադայի Փաշինյան- Ֆոն դեր Լայեն համատեղ հայտարարության մեջ նշված էր, որ նախագահ Ֆոն դեր Լայենը վարչապետ Փաշինյանին տեղեկացրել է Հայաստանին աջակցելու համար ԵՄ-ԱՄՆ համատեղ միջոցառման նախապատրաստման մասին: Արդյո՞ք կա այդ միջոցառման կազմակերպման մասով որևէ առաջընթաց:
Պատասխան. Ոչ միայն առաջընթաց կա, այլ նաև միջոցառման օրն է նշանակված: Սույն թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում նախատեսվում է անցկացնել նախագահ Ֆոն դեր Լայեն-վարչապետ Փաշինյան-պետքարտուղար Բլինքեն համատեղ հանդիպումը, որտեղ նախատեսվում է քննարկել եռակողմ համագործակցության ուղիները, որոնք նպաստելու են Հայաստանի զարգացմանը: Միջոցառումը նաև նպատակ ունի ամրապնդել Հայաստանի դիմակայունությունը: Մոտակա շրջանում միջոցառման մասին ավելի մանրամասն խոսելու հնարավորություն կլինի:
2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը  Գրանադայում հանդիպումից հետո հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ: Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը տեղեկացրել էր Հայաստանին աջակցելու համար ԵՄ-ԱՄՆ համատեղ միջոցառման նախապատրաստման մասին։

Pashinyan to meet Von der Leyen and Blinken in Brussels
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. A meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, European Commission President Ursula von der Leyen and US Secretary of State Anthony Blinken will take place in Brussels on April 5, Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Armenia told Armenpress.
During the meeting the parties will discuss aspects of trilateral cooperation contributing to the development of Armenia.
Question. Mr. Grigoryan, according to the Pashinyan-Von der Leyen joint statement of October 5, 2023 in Granada, President Von der Leyen informed Prime Minister Pashinyan about the preparation of a joint EU-US event to support Armenia. Is there any progress on organizing that event?
Answer: Not only is there progress, but the date of the event is set. A joint meeting between President Von der Leyen, Prime Minister Pashinyan and Secretary of State Blinken is scheduled to be held on April 5 in Brussels where they plan to discuss aspects of trilateral cooperation that will contribute to the development of Armenia. The event also aims to strengthen Armenia's resilience. There will be an opportunity to talk about the event in more detail in the near future.
On October 5, 2023, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and European Commission President Ursula von der Leyen issued a joint statement after a meeting in Granada. Ursula von der Leyen announced the preparation of a joint EU-US event to support Armenia.