ԱՄՆ-ն հիպերձայնային հրթիռի հերթական փորձարկումն է անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները մարտի 17-ին անցկացրել է օդային բազավորման AGM-183A հիպերձայնային հրթիռի փորձարկումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին մարտի 20-ին հաղորդում է Defense News-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի ներկայացուցչին։
Նրա խոսքով՝ արձակումն իրականացվել է B-52H ռազմավարական ռմբակոծիչից, որն օդ է բարձրացել Գուամի Անդերսեն ռազմաօդային բազայից։
Հրատարակության զրուցակիցը չի հստակեցրել՝ արդյոք փորձարկումը հաջող է եղել, սակայն նշել է, որ «ստացվել են արժեքավոր, բացառիկ տվյալներ. փորձարկումը նախատեսված է մի շարք հիպերձայնային ծրագրերի հետագա զարգացման համար»։
«Մենք նաև հաստատել և բարելավել ենք մեր թեստավորման հնարավորություններն ու գնահատականները՝ առաջադեմ հիպերձայնային համակարգերի մշակումները շարունակելու համար», - հավելել է նա:
Հիպերձայնային այս հրթիռը ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի երկու հիմնական ծրագրերից մեկն է՝ ստեղծելու օդային բազավորման հիպերձայնային զենք, որը կարող է թռչել Մախ 5-ից (ձայնի արագությունից ավելի քան հինգ անգամ մեծ արագություն) ավելի արագ և բարձր մանևրելու հնարավորություն ունի: Պարբերականը նշում է, որ Չինաստանը և Ռուսաստանը մեծ ներդրումներ են կատարել իրենց սեփական հիպերձայնային զենքի մեջ, և Պենտագոնը գտնվում է Կոնգրեսի ճնշման տակ՝ ավելի մեծ առաջընթաց ցույց տալու Միացյալ Նահանգների սեփական հնարավորությունները զարգացնելու ուղղությամբ:

YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. The U.S. Air Force on Sunday carried out what is expected to be the final test of the hypersonic AGM-183A Air-launched Rapid Response Weapon, Defense News reports.
In a statement to Defense News, an Air Force spokesperson said a B-52H Stratofortress carried out the test of the fully operational ARRQ prototype, referred to as an all-up round test, after taking off from Andersen Air Force Base in Guam.
“This test acquired valuable, unique data and was intended to further a range of hypersonic programs,” the spokesperson said. “We also validated and improved our test and evaluation capabilities for continued development of advanced hypersonic systems.”
ARRW is one of the Air Force’s two main programs to develop an air-launched hypersonic weapon that could fly faster than Mach 5 and be highly maneuverable. China and Russia have invested heavily in their own hypersonic weapons, and the Pentagon is under pressure from Congress to show more progress toward fielding the United States’ own capabilities, according to Defense News.