Հունաստանի վարչապետը Եվրախորհրդարանում ակնարկել է Թուրքիայի նկատմամբ զենքի էմբարգո կիրառելու անհրաժեշտության մասին
Հունաստանի վարչապետը Եվրախորհրդարանում ակնարկել է Թուրքիայի նկատմամբ
զենքի էմբարգո կիրառելու անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը Եվրախորհրդարանում իր ելույթում խոսել է Թուրքիայի մասին և ակնարկել, որ Թուրքիայի նկատմամբ պետք է զենքի էմբարգո կիրառել։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական tekhaber.org-ը:
«Կա Թուրքիա, որը նպատակ ունի անդամակցել Եվրամիությանը, և նա բացահայտորեն կասկածի տակ է դնում մեկ այլ երկրի ինքնիշխանությունը, որը հնարավորություն ունի դառնալ ԵՄ անդամ։ Սա այն խնդիրն է, որը եվրոպական երկրները պետք է ուշադիր դիտարկեն երրորդ երկրներին զենք վաճառելու վերաբերյալ իրենց որոշումներում և ընտրություններում»,-հիշեցնելով, որ Թուրքիան բացահայտ կասկածի տակ է դնում Հունաստանի ինքնիշխանությունը, ասել է նա:

Премьер Греции намекнул в Европарламенте на необходимость введения эмбарго на продажу оружия Турции
Премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис в своем выступлении в Европарламенте коснулся Турции и намекнул, что в отношении этой страны следует применить эмбарго на продажу оружия. Как передает Арменпресс, об этом сообщает турецкий tekhaber.org.
«Есть Турция, которая стремится присоединиться к Европейскому союзу, и она открыто ставит под сомнение суверенитет другой страны, у которой есть возможность стать членом ЕС. Это вопрос, который европейские страны должны тщательно учитывать в своих решениях в отношении продажи оружия третьим странам», - сказал он, напомнив, что Турция открыто ставит под сомнение суверенитет Греции.