Ռուսաստանը, Իրանը եւ Չինաստանը ռազմածովային վարժանքներ են անցկացրել Արաբական ծովում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի, Իրանի եւ Չինաստանի մարտանավերը Արաբական ծովում "CHIRU-2022" ռազմածովային վարժանքների ընթացքում կատարելագործել են փրկություն կազմակերպելը ծովում եւ ծովահենությանը հակազդելը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունում:
«Ընդամենը երեք նավատորմից ներգրավել են 14 մարտանավեր եւ օգնական նավեր»,-հայտնել են Ռուսաստանի զինվորականները: Գերատեսչությունում հայտարարել են, որ ռուսական կողմից դրան մասնակցել Է Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի (ԽՕՆ) նավերի ջոկատը՝ «Վարյագ» հրթիռային հածանավի, «Ծովակալ Տրիբուց» մեծ հակասուզանավային նավի եւ «Բորիս Բուտոմա» մեծ ծովային լցանավի կազմով:
«Գործնական գործողությունների ընթացքում Ռուսաստանի ռազմածովային նավատորմի նավերը չինական եւ իրանական ռազմածովային ուժերի (ՌԾՈւ) հետ համատեղ հրետանային հրաձգություններ են կատարել ծովային թիրախների ուղղությամբ, համատեղ տակտիկական խուսավարումներ իրականացրել, կատարելագործել ծովում որոնման եւ փրկման առաջադրանքները»,-հաղորդել են զինվորականները:
Հաղորդագրության համաձայն, վարժանքներն արդեն ավարտվել են, զորաշարժերի եզրափակիչ մասում կատարելագործվել են կողմերի գործնական հմտությունները:
«Զորավարժությունների ավարտից հետո Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի նավերը կշարունակեն անցումը՝ ըստ հետագա պլանի»,- հաղորդել են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունում, հավելելով, որ պլանավորված Է անցում Միջերկրական ծով, որտեղ նավերը Հյուսիսային եւ Բալթյան նավատորմի ուժերի հետ համատեղ կմասնակցեն ՌԾՆ-ի միջնավատորմային խմբավորման զորավարժություններին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Россия, Иран и Китай провели военно-морские учения в Аравийском море
Боевые корабли России, Ирана и Китая отработали организацию спасения на море и противодействие морскому пиратству в ходе военно-морского учения "CHIRU-2022" в Аравийском море. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Минобороны РФ.
"Всего от трех флотов к учению привлекалось 14 боевых кораблей и вспомогательных судов", - сообщили российские военные.
В ведомстве заявили, что от российской стороны в нем принимал участие отряд кораблей Тихоокеанского флота (ТОФ) в составе ракетного крейсера "Варяг", большого противолодочного корабля "Адмирал Трибуц" и большого морского танкера "Борис Бутома".
"В ходе практических действий корабли ВМФ России совместного с китайскими и иранскими Военно-морскими силами (ВМС) выполнили артиллерийские стрельбы по морской цели, осуществили совместное тактическое маневрирование, отработали задачи по поиску и спасению на море", - сообщили военные.
Согласно сообщению, учение уже завершено, в финальной части маневров совершенствовались практические навыки сторон в проведении досмотровых действий и освобождении условно захваченного пиратами судна.
"После завершения учения корабли Тихоокеанского флота продолжат переход по плану дальнего похода", - сообщили в Минобороны РФ, добавив, что запланирован переход в Средиземное море, где корабли совместно с силами Северного и Балтийского флотов примут участие в учении межфлотской группировки ВМФ.