Հրաչյա Սարգսյանը երդմամբ ստանձնեց Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ավագանու հանդիսավոր նիստում տեղի ունեցավ Երևանի նորընտիր քաղաքապետի՝ Հրաչյա Սարգսյանի երդմնակալության արարողությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, արարողությանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը,  Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Հայաստանի երրորդ Հանրապետության ընթացքում Երևանի 13-րդ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը երդվեց «քաղաքապետի լիազորություններն իրականացնելու ընթացքում պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը, օրենքները, Երևանի ավագանու որոշումները, ազնվորեն և բարեխղճորեն կատարել Երևանի քաղաքապետի լիազորությունները, ծառայել Երևանի բարգավաճմանը, գործել ի բարօրություն նրա բնակիչների»: Երդման պաշտոնական մասից հետո նրան հանձնվեց Երևանի քաղաքապետի խորհրդանիշ լանջաշղթան։
Նորընտիր քաղաքապետն իր ելույթում նշեց, որ մեծ պատասխանատվություն է ստանձնել ավելի քան 2800-ամյա Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը: «Մեր առջև ծառացած են բազում խնդիրներ, որոնք արդյունավետ ու հիմնարար լուծումների կարիք ունեն և որոնց ճշգրիտ լուծումներից է կախված մեր մայրաքաղաք Երևանի կայուն զարգացումը: 2018 թվականի ընտրություններից ի վեր ծավալուն աշխատանքներ են իրականացվել, որոնք թիմային աշխատանքի արդյունք են: Մեր նպատակն է, «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրի հիման վրա, համագործակցելով նաև «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լույս» ընդդիմադիր խմբակցությունների հետ, իրականացնել հավակնոտ, բայց իրատեսական ծրագրերը: Քաղաքի կառավարումը և ենթակառուցվածքների զարգացումը համակարգային մոտեցման անհրաժեշտություն ունեն և պետք է հիմնված լինեն արդյունավետ կառավարման, նորարարական մոտեցումների և ամենօրյա նվիրված աշխատանքի վրա»,- հայտարարեց քաղաքապետ Սարգսյանը:

Грачья Саркисян принес присягу и вступил в должность мэра Еревана
На торжественном заседании Совета старейшин Еревана состоялась церемония присяги новоизбранного мэра Еревана Грачья Саркисяна.
Как передает Арменпресс, на церемонии присутствовали премьер-министр РА Никол Пашинян, спикер Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян и другие высокопоставленные лица.
Грачья Саркисян поклялся «соблюдать Конституцию Республики Армения, законы, решения Совета старейшин Еревана, честно и добросовестно осуществлять полномочия мэра Еревана, служить во имя процветания Еревана и благополучия его жителей".
После официальной части присяги ему вручили символическую цепь мэра Еревана.
В своем выступлении новоизбранный мэр отметил, что взял на себя большую ответственность,став мэром Еревана – города, которому более 2800 лет. «Перед нами – множествопроблем, требующих эффективных и фундаментальных решений, от точных решений которых зависит устойчивое развитие нашей столицы Еревана. После выборов 2018 года была проделана большая работа, которая является результатом совместной деятельности. Наша цель - реализация амбициозных, но реалистичных программ на основе предвыборной программы блока «Мой шаг», сотрудничая также с оппозиционными фракциями «Процветающая Армения» и «Луйс».  Управление городской инфраструктурой требует системного подхода и должно основываться на эффективном управлении, новаторских подходах и ежедневной самоотверженной работе», - сказал мэр Саркисян.