Սիրիայի ԱԳՆ նախարարը Թուրքիային և ԱՄՆ-ին մեղադրել է իր երկրի բնական պաշարները թալանելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆայսալ Միքդադը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանում հայտարարել է, որ Սիրիան մտադիր է ամբողջությամբ վերականգնել ազգային ինքնիշխանությունը և անօրինական է համարում իր տարածքում ցանկացած օտարերկրյա զորքի առկայությունը, ինչը համաձայնեցված չէ Սիրիայի կառավարության հետ:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Արտգործնախարարի խոսքով ՝ Թուրքիան և Միացյալ Նահանգները օգտագործում են կեղծ պատրվակներ՝ Սիրիայի տարածքում իրենց ռազմական ներկայությունը շարունակելու և նրա բնական պաշարները թալանելու համար, ինչը հակասում է միջազգային իրավունքին և ՄԱԿ -ի ԱԽ բանաձևերին»:
«Սա պետք է ավարտվի, և մենք պահանջում ենք, որ Թուրքիան և ԱՄՆ -ն առանց նախապայմանների դուրս բերեն զորքերը Սիրիայից», - ասել է Միքդադը:
Նա միաժամանակ նշել է, որ Դամասկոսը իրեն իրավունք է վերապահում օրինական բոլոր միջոցներով հասնել այդ նպատակին:
Սիրիայի ԱԳՆ ղեկավարը Թուրքիային մեղադրել է Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում դեէսկալացիայի գոտի ստեղծելու մասին համաձայնագրից բխող պարտավորությունները չկատարելու մեջ:
«Արդյունքում Իդլիբ նահանգը դարձել է այնտեղ ներթափանցած օտարերկրյա ահաբեկիչների ինկուբատոր», - նշել է նա:
Նախարարի խոսքով ՝ այս իրավիճակը չի կարող անվերջ շարունակվել, և Սիրիան վճռական է տրամադրված, որպեսզի վերջ տա այս ամենին:

Глава МИД Сирии обвинил Турцию и США в разграблении природных ресурсов своей страны
Министр иностранных дел Сирии Файсал Микдад на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН заявил, что Сирия намерена полностью восстановить свой национальный суверенитет и наличие на своей территории любых иностранных войск, не согласованное с правительством Сирии, считает незаконным.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает ТАСС.
По словам министра иностранных дел Сирии, Турция и США используют ложные предлоги для продолжения своего военного присутствия на территории Сирии и разграбления ее природных ресурсов, что противоречит международному праву и резолюциям СБ ООН.
«Это должно прекратиться, мы требуем, чтобы Турция и США без предварительных условий вывели свои войска из Сирии», - заявил Файсал Микдад.
Он отметил, что Дамаск оставляет за собой право всеми законными средствами достичь этой цели.
Глава МИД Сирии обвинил Турцию в невыполнении обязательств по соглашению о создании зоны деэскалации на северо-западе Сирии.
«В результате провинция Идлиб стала инкубатором проникших туда иностранных террористов», - отметил он.
По словам министра, эта ситуация не может продолжаться бесконечно, и Сирия настроена решительно, чтобы всему этому положить конец.