Freedom House-ը Հայաստանի քաղաքական ուժերին կոչ է արել զերծ մնալ բռնության և ատելության խոսքի կիրառումից
Freedom House-ը Հայաստանի քաղաքական ուժերին կոչ է արել զերծ մնալ բռնության և
ատելության խոսքի կիրառումից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը մտահոգություն է հայտնել Հայաստանում նախընտրական շրջանում քաղաքական գործիչների կողմից ատելության և բռնության խոսքի կիրառման կապակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Freedom House-ը «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջում հայտարարություն է տարածել, որին կցել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հայտարարությունը, որում վերջինս դատապարտել էր քաղաքական գործիչների կողմից բռնության և ատելության խոսքի կիրառումը և կոչ էր արել զերծ մնալ նման հռետորաբանությունից:
Freedom House-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ նման գործողությունները նպաստում են հասարակության բևեռացմանն ու ատելության խոսքի տարածմանն այն պայմաններում, երբ երկիրը վերականգնվում է Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմից հետո և պատրաստվում է պատմական խորհրդարանական ընտրությունների: «Մենք բոլոր կուսակցություններին կոչ ենք անում զերծ մնալ նման հռետորաբանությունից և պահպանել վարքի ժողովրդավարական նորմերը ընտրական շրջանի ընթացքում»,- ասված է հայտարարության մեջ:

"Freedom House" призвала политические силы Армении воздержаться от применения слов насилия и ненависти
"Freedom House" призвала политические силы Армении воздержаться от применения слов
насилия и ненависти
Правозащитная организация «Freedom House» выразила озабоченность по поводу применения политиками Армении в предвыборный период слов и высказываний насилия и ненависти. Как сообщает «Арменпресс», «Freedom House» разместила на своей официальной странице в Facebook заявление, к которому приложила заявление Омбудсмена Армении Армана Татояна, осуждающее использование политиками «языка вражды» и призывающее воздерживаться от такой риторики.
В заявлении «Freedom House» говорится, что такие действия способствуют поляризации общества и распространению ненавистнических высказываний в условиях, когда страна восстанавливается после войны в Нагорном Карабахе и готовится к историческим парламентским выборам. «Мы призываем все партии в период выборов воздерживаться от такой риторики и придерживаться демократических норм поведения», - говорится в заявлении «Freedom House».