Սահմանազատման համաձայնություն կարելի է ձեռք բերել միայն բանակցությունների սեղանի շուրջ, այլ ոչ թե զորքեր հավաքելով. Լիտվայի ԱԳՆ
Սահմանազատման համաձայնություն կարելի է ձեռք բերել միայն բանակցությունների
սեղանի շուրջ, այլ ոչ թե զորքեր հավաքելով. Լիտվայի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարությունը խորապես մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին վերջին շաբաթներին տիրող իրավիճակով: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Լիտվայի ԱԳ նախարարության պաշտոնական կայքը, հայտարարության մեջ ասված է.
«Մեզ անհանգստացնում են երկու երկրների զինված ուժերի սահմանային բախումների մասին հաղորդագրությունները, որոնք վտանգում են ինչպես զինվորների, այնպես էլ խաղաղ բնակիչների կյանքը: Կոչ ենք անում երկու կողմերին դեէսկալացնել իրավիճակը և դուրս բերել զորքերը: Սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման մասին համաձայնություն կարելի է ձեռք բերել միայն բանակցությունների սեղանի շուրջ, այլ ոչ թե սահմանին զորքեր հավաքելով: Մենք շարունակում ենք ուշադիր հետեւել իրավիճակին: Կարծում ենք, որ դեէսկալացիային ուղղված քայլերը կնպաստեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդմանը և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»:

Demarcation agreement can be reached by negotiations, not by mobilization of troops – Lithuanian MFA
Demarcation agreement can be reached by negotiations, not by mobilization of troops –
Lithuanian MFA
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Lithuania is deeply concerned by the situation on Armenia-Azerbaijan border. ARMENPRESS reports, citing the official website of the Foreign Ministry of Lithuania, the statement runs as follows,
''We are concerned by the reports on border clashes between the armed forces of the two countries, which put at risk the lives of bot servicemen and civilians. We call on both side to de-escalate the situation and withdraw forces. An agreement on demarcation and delimitation can be reached only through negotiations, but not by mobilizing troops at the border. We continue to attentively follow the situation. We think that steps for de-escalation will contribute to strengthening confidence between Armenia and Azerbaijan and a peaceful settlement of the conflict''.