Պուտինը հեռախոսազրույցներ է անցկացրել Փաշինյանի և Ալիևի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցներ է անցկացրել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքը:
Քննարկվել են 2020թ-ի նոյեմբերի 9-ի և 2021թ-ի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններում ֆիքսված՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով պայմանավորվածությունների իրականացման պրակտիկ ասպեկտները: Գոհունակությամբ արձանագրվել է, որ կրակի դադարեցման ռեժիմը անշեղորեն կատարվում է, իսկ իրավիճակը տարածաշրջանում, ընդհանուր առմամբ, մնում է կայուն ու հանգիստ:
Կրեմլի հաղորդագրությունում ասվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը բարձր են գնահատել շփման գծում և Լաչինի միջանցքի երկայնքով ռուս խաղաղապահ կոնտինգենտի արդյունավետ գործողությունները: Շոշափվել են նաև Հարավային Կովկասում տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հետ կապված հարցեր: Այս կոնտեքստում դրականորեն մատնանշվել է երեք երկրների փոխվարչապետների համանախագահությամբ գործող Աշխատանքային խմբի գործունեությունը:

YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin held telephone conversations with Armenian PM Nikol Pashinyan and Azerbaijani president Ilham Aliyev, ARMENPRESS reports the official website of the Kremlin informs.
The practical aspects of the implementation of agreements on Nagorno Karabakh provided by November 9, 2020 and January 11, 2021 trilateral statements were discussed. It was recorded with satisfaction that the ceasefire regime is strictly respected and the regional situation remains stable and calm.
The statement issues by the Kremlin says tha Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev highly assessed the productive activities of the Russian peacekeeping contingent in the contact line and along Lachin corridor. Issues related to unblocking economic and transport infrastructures in South Caucasus were also touched upon. In this context, the sides expressed satisfaction over the activities of the working group co-chaired by the Deputy Prime Ministers of the three countries.