Իրավիճակը Արցախի Խծաբերդ, Հին Թաղեր հատվածում հարաբերականորեն կայուն է. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս պահին իրավիճակը Արցախի Խծաբերդ, Հին Թաղեր հատվածում հարաբերականորեն կայուն է։ Այս մասին նշել է ՀՀ վարապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ իր գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցած  Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում:
Նշելով, որ Արցախի Խծաբերդ, Հին Թաղեր հատվածում դեկտեմբերի 11-ին հայկական  դիրքերը հարձակման են ենթարկվել ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից՝ Փածնյանը պարզաբանել է, որ, որոշ տեղեկությունների համաձայն, հարձակմանը մասնակցություն են ունեցել նաև թուրքական հատուկ նշանակության ջոկատներ:
«Հարձակումը տեղի է ունեցել այն պայմաններում, երբ ռուսաստանյան խաղաղապահները դեռևս չէին հասցրել տեղակայվել տվյալ հատվածում և գրոհ է տեղի ունեցել:  Մեր Զինված ուժերի, Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները մարտի են բռնվել, դիմադրություն են ցույց տվել: Մենք ունենք առնվազն 6 վիրավոր, կան այլ տուժածներ, որոնց վերաբերյալ տեղեկությունը ճշտվում է»,- հայտնել է նա:
ՀՀ վարչապետը նաև ներկայացրել է, որ դեկտեմբերի 12-ին արդեն ռուս խաղաղապահ փոքր ստորաբաժանում մոտեցել է մարտական գործողությունների գոտի, որի արդյունքում մարտերը դադարել են, բայց որոշակի հատված՝ Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերն անցել են Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ջոկատների վերահսկողության ներքո: «Այսօր առավոտվանից ռուսական խաղաղապահներն ավելի մեծ ուժերով մուտք են գործել տվյալ հատված և այս պահին իրավիճակը հարաբերականորեն կայուն է, առնվազն խաղաղապահների ներկայությունն այդտեղ որոշակի վստահություն է տալիս, որ հետագա էսկալացիայից խուսափելու շատ մեծ հավանականություն կա»,- նկատել է Նիկոլ Փաշինյանը: - Մեր առաջ, բնականաբար, խնդիր է՝ այդ հատվածում իրավիճակը լիարժեք համապատասխանեցնել նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության դրույթներին, որտեղ հստակ արձանագրված է, որ հայտարարության ընդունման պահից զորքերը մնում են իրենց դիրքերում շփման գծի երկայնքով:
Նրա խոսքով՝ նրբություն այն է, որ Խծաբերդ, Հին Թաղեր հատվածը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ինքնավար մարզի վարչական սահմաններից ներս և, հետևաբար, լիարժեք եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածությունների տրամաբանությունից է բխում, որ պետք է գտնվի հայկական ուժերի վերահսկողության ներքո, որովհետև նոյեմբերի 9-ի դրությամբ այդ տարածքները եղել են հայկական, Պաշտպանության բանակի վերահսկողւթյան ներքո:
Փաշինյանը հավելեց, որ անկախ ռուս խաղաղապահների ներկայությունից, ադրբեջանական ուժերի գործողությունները միանշանակ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության դրույթների խախտում են և դեկտեմբերի 13-ին Արտաքին գործերի նախարարությունն իր հայտարարությամբ հստակ արձանագրել է դա:
«Ի՞նչն է հապաղման պատճառը, որ հարձակման պահին խաղաղապահները տեղակայված չեն եղել այնտեղ, դա առանձին քննարկման և վերլուծության նյութ է, բայց այս պահին ամենակարևորն այն է, որ խաղաղապահները բավական շոշափելի ուժերով մուտք են գործել տարածք, որը պիտի բացառի ադրբեջանական ուժերի հետագա առաջխաղացումը: Իհարկե, Պաշտպանության բանակի ուժերը նույնպես ներկա են այնտեղ, բայց խաղաղապահների ներկայությունը վստահություն է տալիս, որ այնտեղ հնարավոր կլինի որոշակի կայունություն պահպանել»,- մանրամասնել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Հին Թաղեր, Խծաբերդ հատվածում ի սկզբանե եղել են որոշակի հակասություններ իրադրության գնահատման շուրջ այն առումով, թե նոյեմբերի 9-ի դրությամբ ով որտեղ է գտնվել: Նա ընդգծել է, որ հայկական կողմը վստահ է իր դիրքորոշումների և ճշմարտացիության վրա և հետևողականորեն կաշխատի իր տեսակետը միջազգային գործընկերներին ցույց տալու և իրադրությունը իր ունեցած փաստարկների շրջանակում կառավարելու համար:

Ситуация в районах Арцаха  Хцаберд и  Ин Тагер относительно стабильна. Пашинян
На данный момент ситуация в Арцахе, в районе Хцаберд-Ин Тагер, относительно стабильна. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на внеочередном заседании Совета безопасности, которое он возглавляет.
Отметив, что армянские позиции в районе Хцаберд - Ин Тагер Арцаха 11 декабря атаковали азербайджанские подразделения, Пашинян пояснил, что, по некоторым данным, турецкие спецназовцы также принимали участие в атаке.
«Вторжение  произошло, когда российские миротворцы еще не успели расположиться в этом районе. Части наших Вооруженных сил и Армии обороны Арцаха сражались и оказывали сопротивление. У нас как минимум шесть раненых, есть и другие пострадавшие, информация о которых проверяется», - сказал он.
Премьер-министр   также сообщил, что уже 12 декабря небольшое российское миротворческое подразделение подошло к зоне боевых действий, в результате чего боевые действия прекратились, но определенная территория - села Ин Тагер и Хцаберд - перешла под контроль азербайджанского спецназа.
«С сегодняшнего утра российские миротворцы вошли в этот район с бóльшими силами. На данный момент ситуация относительно стабильна, по крайней мере, присутствие там миротворцев дает некоторую уверенность в том, что существует высокая вероятность избежать дальнейшей эскалации, - сказал Никол Пашинян. - Естественно, перед нами стоит задача полностью привести ситуацию в этом районе в соответствие с положениями Совместного заявления от 9 ноября, в котором четко указано, что с момента принятия заявления войска остаются на своих позициях вдоль линии соприкосновения».
По его словам, некоторая тонкость заключается в том, что участок Хцаберд – Ин Тагер находится в административных границах бывшей Нагорно-Карабахской автономной области. И по логике трехстороннего соглашения, эти территории должны быть  под контролем армянских сил - Армии обороны.
Пашинян добавил, что, несмотря на присутствие российских миротворцев, действия азербайджанских сил однозначно нарушают положения совместного заявления от 9 ноября, о чем МИД Армении  в своем заявлении 13 декабря четко отметил это.
«В чем причина задержки - того, что миротворцы в момент нападения не находились там? Это вопрос отдельного обсуждения,  тщательного анализа, но на данный момент самое главное - миротворцы вошли в район с довольно значительными силами, что должно исключить дальнейшее продвижение азербайджанских войск. Конечно, там присутствуют и силы Армии обороны, но присутствие миротворцев дает уверенность в том, что там удастся сохранить некоторую стабильность», - сказал Пашинян, добавив, что с самого начала в районе Хцаберд – Ин Тагер  были некоторые разногласия в  оценке ситуации: кто  где  находился по состоянию на 9 ноября.
Он подчеркнул, что армянская сторона уверена в  правдивости  своих позиций и будет последовательно работать, чтобы представить свою точку зрения международным партнерам и управлять ситуацией в рамках своих аргументов.