Մոսկվայում ձերբակալել են ադրբեջանական ազգայնական խմբավորման պարագլուխներին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության դաշնային ծառայությունը Մոսկվայում ձերբակալել է ադրբեջանական ազգայնական «Ի բարօրություն ընդհանուր ժողովրդի» խմբավորման պարագլուխներ Ռագիմ Բայրամովին և Ռոման Ագաևին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է «Baza» տելեգրամի ալիքը՝ նշելով, որ կասկածյալներն այժմ գտնվում են տնային կալանքի տակ:
Ազգայնականների ձերբակալման հատուկ գործողությունն իրականացվել է հոկտեմբերի 19-ին: Կասկածյալների բնակարանների խուզարկության ընթացքում ուժայինները հայտնաբերել են ատրճանակի խլացուցիչ, 19 բջջային հեռախոս, կրոնական գրականություն, կրիչներ, սկավառակներ, համակարգիչներ, ինչպես նաև ավելի քանի տասը միլիոն ռուբլի, շուրջ 5 հազար դոլար և 200 եվրո:
Խուլիգանության հոդվածով հարուցվել է քրեական գործ: Նախաքննությունը պարզել է, որ խմբավորման անդամները հետևել են համացանցի օգտատերերին, որոնք բացասական մեկնաբանություններ են թողել և ծեծել են նրանց: Ազգայնականները նաև ստիպել են իրենց զոհերին ներողություն խնդրել տեսախցիկի առաջ։

В Москве задержали главарей азербайджанской националистической группировки
Федеральная служба безопасности РФ задержала в Москве лидеров азербайджанской националистической группировки “Во благо простых людей” Рагима Байрамова и Романа Агаева. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеграмм-канал “База”. В сообщении отмечается, что подозреваемые сейчас находятся под домашним арестом.
Спецоперация по задержанию националистов была проведена 19 октября. При обыске квартир подозреваемых полиция обнаружила пистолетный глушитель, 19 мобильных телефонов, религиозную литературу и СМИ, диски, компьютеры, а также более десяти миллионов рублей, около 5 000 долларов и 200 евро.
Возбуждено уголовное дело по статье хулиганство. В ходе расследования выяснилось, что участники группы преследовали пользователей Интернета, которые оставляли негативные комментарии, и избивали их. Националисты также заставляли своих жертв перед камерой приносить извинения.