Ադրբեջանն Իսրայելի ցուցումով աջակցում է Իրանի անջատողական խմբերին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն Իսրայելի ցուցումով աջակցում է Իրանի անջատողական խմբերին,֊ այդ մասին նշվել է իրանական «Օֆող» հեռուստաընկերությամբ հեռարձակվող «Ասր» հաղորդաշարում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հաղորդավարի այն հարցին, թե արդյո՞ք իրանական ԶԼՄ-ները բավարար չափով լուսաբանում են Ադրբեջանում տեղի ունեցող իրադարձությունները, քննարկման մասնակիցներից մեկը պատասխանել է․ «Իրանում լրագրողների շրջանում ինքնագրաքննության պես մի բան է ձևավորվել, այսինքն՝ իրանական լրատվամիջոցները զգուշությամբ են մոտենում Ադրբեջանին և այնտեղ տեղի ունեցող զարգացումներին։ Այդ զգուշավորությունը կայանում է նրանում, որ իրանական ԶԼՄ-ները վախենում են, որ եթե անդրադարձ կատարվի Ադրբեջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, ապա Ադրբեջանն ավելի կմեծացնի Իրանի անջատողականներին ցուցաբերվող աջակցությունը»։
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանը վերջին տարիներին «խավիարային դիվանագիտության» միջոցով Միացյալ Նահանգներում, Եվրոպայում և այլ երկրներում ձևավորել է այսպես կոչված «ադրբեջանական համայնքներ», որոնք եվրոպացի պաշտոնյաներին կաշառք բաժանելով զբաղվում են Ադրբեջանի «լոբբինգով»։
Այդ համատեքստում հաղորդման բանախոսը մտահոգություն է հայտնել, որ Իրանում թյուրքախոս բնակչության շրջանում անջատողականների մի խումբ է ձևավորվել, որն աջակցում է ոչ թե Ադրբեջանի ժողովրդին, այլ Իսրայելի ազդեցության տակ գտնվող Ադրբեջանի իշխող ռեժիմին։

Азербайджан по указанию Израиля поддерживает иранские сепаратистские группировки
Азербайджан по указанию Израиля поддерживает иранские сепаратистские группировки. Об этом было отмечено в ходе обсуждения в рамках телепрограммы «Аср», транслируемой иранским телеканалом «Офог».
Как сообщает Арменпресс, один из участников дискуссии ответил на вопрос ведущего о том, в достаточной ли степени иранские СМИ освещают события, происходящие в Азербайджане: «Среди журналистов в Иране сложилось что-то вроде самоцензуры, то есть иранские СМИ осторожно подходят к Азербайджану и происходящим там событиям. Эта осторожность заключается в том, что иранские СМИ опасаются, что, если события в Азербайджане будут освещаться, то Азербайджан усилит свою поддержку иранских сепаратистов».
Согласно иранскому источнику, в последние годы посредством «икорной дипломатии» Азербайджан сформировал так называемые «азербайджанские общины» в США, Европе и других странах, которые «лоббируют» Азербайджан, подкупая европейских чиновников.
В этом контексте спикер программы выразил обеспокоенность тем, что среди тюркоязычного населения Ирана сформировалась группа сепаратистов, которые поддерживают не азербайджанский народ, а находящийся под влиянием Израиля правящий режим Азербайджана.