Նիկիտա Մնդոյանցը «Music 20» փառատոնը երաժշտասերների կողմից պահանջված է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում ընթանում է «Music 20» առցանց միջազգային փառատոնը, որի շրջանակում հուլիսի 10-28-ը դասական երաժշտության երկրպագուները հնարավորություն են ստացել ունկնդրելու սիմֆոնիկ, կամերային համերգներ ու մենահամերգներ։ Փառատոնի պաշտոնական նվագախումբն է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը։ COVID-19-ի տարածման պայմաններում փառատոնն անցկացվում է պարետատան սահմանած կանոնների պահպանմամբ։ Ավելի քան 20 երաժիշտներ են այս ընթացքում ժամանել Երևան՝ ելույթ ունենալով Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի դահլիճում։ Համերգային ելույթները հեռարձակվում են music20.am կայքի միջոցով, և աշխարհի տարբեր ծայրերից դասական երաժշտության սիրահարները հետևում են Հայաստանում տեղի ունեցող երաժշտական այս նախաձեռնությանը։
Փառատոնի մենակատարներից է մոսկվայաբնակ դաշնակահար, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Նիկիտա Մնդոյանցը, որը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում իր տպավորություններն է ներկայացնում «Music 20» փառատոնի վերաբերյալ։
-Պարո՛ն Մնդոյանց, կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ արտակարգ դրություն է տիրում գրեթե բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ մշակութային։ Հետաքրքիր է՝ ե՞րբ էիք վերջին անգամ բեմ բարձրացել։
-Իմ վերջին համերգը փետրվարին էր։ Շոպենի Դաշնամուրային երկրորդ կոնցերտն էի նվագում Ուֆայում։ Հունիսին Մոսկվայի ֆիլհարմոնիայում ձայնագրություններ էին իրականացվում, այսպես ասած, համերգներ առանց հանդիսատեսի. ձայնագրություն եմ ունեցել այդ նախաձեռնության շրջանակում։ Դա իմ առաջին բեմելն էր համավարակի հայտարարումից հետո։ Եվ հիմա Երև անում իմ երկրորդ ելույթն է՝ մեծ ընդմիջումից հետո առաջին անգամ նվագախմբի հետ, ինչը կարելի է նաև վերածնունդ անվանել։ Եվ շատ կարևոր է, որ դա տեղի է ունենում ինձ համար շատ հարազատ հողում՝ իմ պատմական հայրենիքում։
-«Music 20» առցանց փառատոնի մասին ի՞նչ կարծիք ունեք։
-Հիանալի գաղափար է։ 19 համերգ. այստեղ են գտնվում իմ շատ լավ ընկերները, գործընկերները։ Եվ միայն այն փաստը, որ 2-3 շաբաթների ընթացքում անընդմեջ հիանալի երաժիշտների կատարմամբ թևածում է դասական երաժշտություն, խոսում է այս միջոցառման կարևորության մասին։ Կարծում եմ՝ փառատոնը մեծապես պահանջված էր երաժշտասերների կողմից։
-Այս անգամ Ձեր հանդիպումը հանդիսատեսի հետ օնլայն հարթակում էր. ինչպե՞ս եք զգում` այս ձևաչափով շփվելով հանդիսատեսի հետ։
-Անկեղծ ասած՝ երբ առցանց տիրույթում մենահամերգ ես ունենում, ձայնագրության տպավորություն է ստեղծվում։ Սակայն երբ հանդես ես գալիս նվագախմբի հետ, նվագելն այնքան էլ ծանր չէ, ինչպես միայնակ տեսախցիկի առաջ ելույթ ունենալիս։ Ամեն դեպքում նվագախմբի, դիրիժորի ներկայությունն ու նվագակցությունը շատ օգնում են՝ մեղմելով իրավիճակը, վանելով մենության զգացումը բեմում։ Նման ելույթը գլխավոր փորձ է հիշեցնում, երբ հանդիսատեսի աթոռին ոչ ոք չկա, բայց դու նվագում ես համերգային տրամադրությամբ։
-Դուք համագործակցում եք Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի հետ, որը ղեկավարվում է մեր հայրենակից Կոնստանտին Իշխանովի կողմից։ Ի դեպ, այս հիմնադրամը «Music 20» փառատոնի կազմակերպիչներից է։ Ինչպե՞ս կգնահատեք հիմնադրամի գործունեությունը։
-Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի հետ համագործակցում եմ 2016 թվականից. բազմիցս եմ հանդես եկել հիմնադրամի կողմից կազմակերպված համերգներին, որոնք կայացել են Գերմանիայում, Մալթայում, Ճապոնիայում։ Ռուսաստանում նույնպես բազմաթիվ համերգներ են իրականացնում։ Իհարկե, ամեն ինչ կազմակերպում են շատ բարձր մակարդակով. լեփ-լեցուն դահլիճներ, հատուկ ընտրված երկացանկ‚ հոգատար վերաբերմունք երաժիշտների նկատմամբ և այլն։ Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը կյանքի է կոչում բարձրարժեք նախագծեր, ինչը շատ կարևոր է ինչպես արտիստների, այնպես էլ ունկնդրի համար։ Եվ ես շատ ուրախ եմ, որ բախտ եմ ունեցել այս կառույցի հետ համագործակցելու։ Հուսով եմ՝ այն կլինի շարունակական։

Никита Мндоянц считает, что фестиваль “Music 20” востребован любителями музыки
В Ереване проходит Международный онлайн-Фестиваль “Music 20”, в рамках которого с 10 по 28 июля поклонники классической музыки имели возможность слушать симфонические, камерные и сольные концерты. Официальный оркестр фестиваля - Государственный симфонический оркестр Армении. В условиях пандемии COVID-19 фестиваль проводится с соблюдением всех правил, установленных комендантом. За это время в Ереван прибыли более 20 музыкантов. Выступления были в зале Спортивно-концертного комплекса им. Карена Демирчяна. Концерты транслируются на сайте music20.am.  Любители классической музыки из разных уголков мира следят за этой музыкальной инициативой Армении.
Один из солистов фестиваля - московский пианист, лауреат международных конкурсов Никита Мндоянц, который в беседе с Арменпресс поделился своими впечатлениями о фестивале “Music 20”.
- Господин Мндоянц, в связи с COVID-19 чрезвычайное положение есть почти во всех сферах, в том числе и в сфере культуры. Когда Вы в последний раз выходили на сцену?
- Мой последний концерт был в феврале. Я в Уфе играл Второй фортепианный концерт Шопена. В июне в Московской филармонии были записи, так сказать, концерты без зрителей. У меня тоже была запись в рамках этой инициативы. Это была моя первая работа после объявления пандемии. И сейчас - второе мое выступление. Впервые с оркестром после большого перерыва, что также можно назвать возрождением. И очень важно, что это происходит на очень родной для меня земле - моей исторической родине.
- Что Вы думаете об онлайн-фестивале “Music 20”?
- Отличная идея. 19 концертов. Здесь находятся мои очень хорошие друзья, коллеги. И только тот факт, что в течение 2 - 3 недель подряд в исполнении замечательных музыкантов будет звучать классическая музыка, говорит о значении этого мероприятия. Думаю, фестиваль востребован любителями музыки.
- На этот раз Ваша встреча со зрителем была на онлайн-платформе. как Вы себя чувствуете, общаясь со зрителем в таком формате?
- Честно говоря, когда у тебя сольный концерт в онлайн-пространстве, создается впечатление записи. Но когда выступаешь с оркестром, играть не так уж и сложно, как выступать одному перед камерой. В любом случае присутствие и сопровождение оркестра, дирижера очень помогает, смягчая ситуацию, выталкивая чувство одиночества на сцене. Такое выступление напоминает главную репетицию, когда  кресла зрителей пусты, но ты играешь в концертном настроении.
- Вы сотрудничаете с Европейским фондом содействия культуре, который управляется нашим соотечественником Константином Ишхановым. Кстати, этот фонд и является одним из организаторов фестиваля “Music 20”. Как Вы оцениваете деятельность фонда?
- С Европейским фондом содействия культуре сотрудничаю с 2016 года. Я неоднократно выступал на концертах, организованных фондом, которые состоялись в Германии, Мальте, Японии. В России тоже было много концертов. Конечно, фонд все устраивает на очень высоком уровне: переполненные залы, специально отобранные репертуары, заботливое отношение к музыкантам и т.д. Европейский фонд содействия культуре претворяет в жизнь важные проекты, что очень важно как для артистов, так и для слушателей. И я очень рад тому, что имел возможность сотрудничать с этой структурой. Надеюсь, оно будет продолжительным.