Զոհրաբ Մնացականյանն արդյունավետ է համարում Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հարցազրույց է տվել «France 24» լրատվամիջոցին, որում մասնավորապես անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրահրված լարվածությանը, այս հարցում Թուրքիայի ապակառուցողական քաղաքականությանը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցրույցն ամբողջությամբ.
Հարց. Պարոն նախարար, վերջին շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական բախումներ տեղի ունեցան։ Երկու երկրները տասնամյակ շարունակ պայքարի մեջ են Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագրի շուրջ։ Այնուամենայնիվ, ի տարբերություն նախորդ բռնկումների, վերջին շրջանի բախումները տեղի ունեցան վերջինիցս բավականին հեռու՝ երկու երկրների հյուսիսային սահմանին: Առնվազն 16 մարդ զոհվեց, որը 2016-ից ի վեր զոհերի վատագույն ցուցանիշն է։ Սակայն վերջին մի քանի օրերի ընթացքում իրավիճակը կարծես թե հանդարտ է։ Կարծում եք` մարտական գործողությունները ավարտվել են, թե՞ մտահոգություն կա, որ շուտով կվերսկսվեն։
Զոհրաբ Մնացականյան. Շատ շնորհակալ եմ։ Իրապես անցած շաբաթվա ընթացքում մենք նման իրավիճակի ականատես եղանք. հուլիսի 12-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ագրեսիայի և ներթափանցման փորձ կատարվեց հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում։ Այդ փորձերը վճռականորեն հետ մղվեցին, ինչին հաջորդեց հայկական դիրքերի, ինչպես նաև քաղաքացիական ենքակառուցվածքների և բնակչության հրետակոծությունը:
Մենք վճռական ենք եղել մեր պաշտպանությունում։ Մենք նաև շատ սերտ համագործակցել ենք մեր գործընկերների հետ, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ և Ռուսաստանի հետ՝ մարտական գործողությունները դադարեցնելու  և  հրադադարը վերականգնելու ուղղությամբ։
Այն, ինչ տեղի ունեցավ, ըստ էության, վերջին շաբաթների և ամիսների ընթացքում Ադրբեջանում մեծ ինտենսիվություն ստացած ռազմատենչ և ատելության հռետորաբանության դրսևորում էր։ Ըստ երևույթին, նրանք փորձարկում էին Հայաստանի վճռականությունն ու կարողությունները Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններից դուրս։ Եվ սա իրապես շատ վտանգավոր զարգացում էր:
Առայժմ մեզ հաջողվել է հանդարտեցնել իրավիճակը: Հինգշաբթի օրը ևս մեկ անգամ համանախագահների՝ ՌԴ համանախագահի հետ և մյուս գործընկերների՝ Ֆրանսիայի և ԱՄՆ համանախագահների հետ սերտ համակարգմամբ կարողացանք վերականգնել հրադադարը: Սա կրկին փխրուն իրավիճակ է: Առայժմ այն պահպանվում է, և մեր նպատակն է ապահովել հրադադարի կայուն վերականգնումը: Փաստացի նաև ձեռնարկել հատուկ միջոցներ՝ ամրապնդելու հրադադարի ռեժիմը և բացառելու սահմանի երկայնքով, ինչպես նաև Արցախի հետ շփման գծում հանդարտությանը սպառնացող մարտահրավերները: Սա, իհարկե, մեր կարևոր առաջնահերթությունն է:
Հարց. Ադրբեջանն ասում է, որ դուք եք սկսել մարտական գործողությունները։ Ադրբեջանը նաև սպառնացել է հարվածել Մեծամորի ատոմակայանին, եթե շարունակեք, ինչպես իրենք են ասում, ձեր սադրանքները։ Ո՞րն է Ձեր արձագանքը։
Զոհրաբ Մնացականյան. Ինչ վերաբերում է առաջին հարցին, մենք բավական հաստատակամ ենք եղել լարվածության ռիսկերի նվազեցման և հրադադարի խախտման հետաքննության միջոցների ներդրման հարցում: Մենք շատ հաստատակամ ենք այդ հարցում: Մենք շատ հաստատակամ ենք նաև հետագա միջոցների ձեռնարկման հարցում, ինչպիսիք են՝ մոնիթորինգի ընդլայնումը, տեղում ուղիղ կապի հաստատումը: Դրանք այն միջոցներն են, որոնք կօգնեն մեզ վերահսկել հրադադարի ռեժիմը: Սակայն Ադրբեջանն այդքան էլ պատրաստակամ չէ ընդունելու այդ առաջարկները և ներդնելու այնպիսի միջոցառումներ, որոնք կբացառեն հրադադարի խախտումների հետագա հնարավորությունները: Ուստի, ևս մեկ անգամ կոչ եմ անում նրանց գալ բանականության դաշտ և ընդունել այդ առաջարկները, և աշխատել մեզ հետ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման ուղղությամբ:
Ինչ վերաբերում է ատոմակայանին ուղղված սպառնալիքներին, կարծում եմ, որ սա ավելի լայն տարածաշրջանին ուղղված սպառնալիքի, անպատասխանատվության ցայտուն դրսևորում է, փաստացի սպառնալիք նաև սեփական ժողովրդի հանդեպ: Սա շատ մտահոգիչ է և ի ցույց է դնում բանականության ճգնաժամը: Կարծում եմ, որ շատ կարևոր է, որ Բաքվում գան ողջամտության դաշտ:
Հարց. Ո՞վ է պատասխանատու։ Ես ենթադրում եմ, որ Դուք մատնանշում եք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, ով մի քանի շաբաթ առաջ հանրայնորեն հայտարարեց, որ խնդրի խաղաղ կարգավորման ջանքերը ոչ մի տեղ չեն տանում, կամ կարծում եք, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը կարող է լինել այս ամենի իրական պատճառը։
Զոհրաբ Մնացականյան. Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Հայաստանը լիովին հանձնառու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Պատերազմը տարբերակ չէ։ Պատերազմն իսկական աղետ կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Հայաստանն ու Արցախն ունեն պաշտպանվելու կարողություն։ Սակայն պատերազմը պետք է ամբողջությամբ բացառվի։ Մենք լիովին հանձնառու ենք հարցի խաղաղ կարգավորմանն այնպիսի մոտեցմամբ, որ Հայաստանի, Արցախի, ինչպես նաև Ադրբեջանի շահերը հավասարապես կհասցեագրվեն: Մենք աշխատում ենք փոխզիջման վրա հիմնված լուծման ուղղությամբ և շարունակելու ենք ջանքեր ներդնել խաղաղ կարգավորման համար: Սա եղել և մնում է Հայաստանի հանձնառությունը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, կրկին, սա շատ մտահոգիչ է, քանի որ մենք ականատես ենք եղել Թուրքիայի ապակայունացնող դերին իր հարևանությունում՝ Արևելյան Միջերկրական, Հյուսիսային Աֆրիկա, Մերձավոր Արևելք: Այժմ մենք ականատես ենք լինում անկայունության այս գործոնը մեր տարածաշրջան՝ Հարավային Կովկաս տեղափոխելու փորձին: Այս փորձը նաև ներկայացվում է Հարավային Կովկասում Թուրքիայի «պատմական առաքելության» լույսի ներքո: Այժմ դուք հասկանում եք, որ նման «պատմական առաքելությունը» Հայաստանի մոտ արթնացնում է վերջին դարասկզբին իրականացված Հայոց ցեղասպանության տխուր հիշողություններ, և իհարկե, մենք խիստ մտահոգված ենք այդ առնչությամբ: Մենք նաև ականատես ենք լինում, որ հայերի դեմ իրականացված այդ ոճրագործության անպատժելիությունն է հիմք տալիս Թուրքիային հստակորեն պնդելու Հարավային Կովկասում որևէ դերակատարության վրա:
Հարց. Դուք նշեցիք Թուրքիայի դերի օրինակը Սիրիայում և Լիբիայում: Հարցս շատ պարզ ձևակերպեմ. արդյոք ունե՞ք մտահոգություն, որ Թուրքիան  կարող է ավելի անմիջական դեր խաղալ Ադրբեջանի հետ հակամարտության հարցում, ներառյալ ռազմական ճանապարհով։ Սա մտահոգություն է, թե՞ կարծում եք, որ նրանք պարզապես հայտարարում են իրենց աջակցության մասին:
Զոհրաբ Մնացականյան. Այս հարցում Թուրքիան որևէ դերակատարում չունի: Խաղաղ կարգավորումը վերաբերում է Հայաստանին, Արցախին և Ադրբեջանին, և Արցախի հետ միասին մենք շատ կառուցողական ձևով կշարունակենք սերտ համագործակցել Ադրբեջանի հետ լուծում գտնելու ուղղությամբ: Մենք պետք է աշխատենք հրադադարի կայուն ամրապնդման ուղղությամբ, մենք պետք է Ադրբեջանից լսենք ուժի սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման մերժում: Մենք պետք է աշխատենք այնպիսի միջավայրի վրա, որը նպաստում է բանակցություններում առաջընթացին:
Մենք պետք է աշխատենք պարտավորությունների այնպիսի հավասարակշռության ուղղությամբ, որը կնպաստի համաչափ փոխզիջման հասնելուն, պետք է լինի փոխզիջման վրա հիմնված լուծում, որին Ադրբեջանի առավելապաշտական կեցվածքը չի նպաստում: Ուստի, մենք շարունակելու ենք այդ ուղղությամբ աշխատել միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակում: Մենք բարձր ենք գնահատում համանախագահների՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների դերը, և նրանց շատ կայուն ներդրումը, հանձնառությունն ու ներգրավվածությունը: Այս ձևաչափի շրջանակներում մենք կշարունակենք աշխատել խաղաղության ուղղությամբ:
Հարց. Ես կրկնում եմ իմ հարցը։ Դուք մտահոգվա՞ծ եք Թուրքիայի՝  հակամարտությունում հնարավոր ավելի ուղղակի միջամտությամբ։
Զոհրաբ Մնացականյան. Ակնհայտորեն մենք անտարբեր չենք կարող լինել, քանի որ դա կարող է լինել միայն անկայունության դեր, և, իհարկե, մենք չենք կարող անտարբերությամբ  վերաբերել դրան. դա, անշուշտ, անհանգստության տեղիք է տալիս։
Հարց. Դուք խոսեցիք Մինսկի խմբի համանախագահության մասին, բայց դա չաշխատեց։ Ես նկատի ունեմ բանակցությունները ոչ մի հանգրվանի չեն հասել։ Ինչու՞ չվերանայել բանակցային այս ձևաչափը և անել որևէ այլ բան: Ինչու՞ շարունակել մի բան, որը չի աշխատում։
Զոհրաբ Մնացականյան. Ես չեմ կարող համաձայնել այն կարծիքի հետ, որ այն չի աշխատում: Այն գործել է շատ արդյունավետ, և ունի շատ ամուր հիմքեր, շատ ամուր հարթակ, որտեղ բոլոր երեք երկրները՝ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը, աշխատում են շատ ներգրավված կերպով: Նրանք շարունակում են մեծ ներդրում ունենալ խաղաղ գործընթացում: Ես այն համարում եմ շատ դրական դերակատարություն և չեմ տեսնում որևէ պատճառ, թե ինչու այն պետք է փոխվի:
Հարց. Թույլ տվեք վերջին հարցս ուղղել։ Կարծում եք երկու երկրների առաջնորդների հանդիպումը վճռական դեր կխաղա՞ լարվածության թուլացման և փակուղուց դուրս գալու հարցում:
Զոհրաբ Մնացականյան. Մենք հանձնառու ենք օգտագործելու յուրաքանչյուր միջոց խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար: Ղեկավարների միջև հանդիպումները գործընթացի մաս է, դրանք եղել են նախկինում. և կարծում եմ՝ վերստին կլինեն: Սակայն այս հանդիպումները պետք է զգուշորեն նախապատրաստվեն, քանի որ մենք իրապես ձգտում ենք ստեղծելու առաջընթացի լավ հիմքեր:
Այսպիսով, կա արտգործնախարարների անմիջական ներգրավվածություն, ովքեր բանակցում են, և արտգործնախարարներն են նախապատրաստում իրենց առաջնորդների աշխատանքը: Մենք կշարունակենք աշխատել  բանակցություններում արդյունքի հասնելու համար։ Ղեկավարների հանդիպումը տեղի կունենա միայն այն ժամանակ, երբ մենք լավ հիմքեր կնախապատրաստենք նմանօրինակ հանդիպման համար, որպեսզի բանակցություններում առաջընթաց գրանցվի։

YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan gave an interview to France 24, during which he in particular touched upon the recent escalation provoked by Azerbaijan on the Armenian-Azerbaijani border, as well as Turkey’s unconstructive policy on the matter.
Question: Mr. Foreign Minister, for the past week violent clashes have occurred between Azerbaijan and your country Armenia. The two countries have been at loggerheads for decades now over the fate of the Nagorno-Karabakh region. However unlike in previous flare ups the latest round of violence has occurred far from this disputed region - at the north of the border between the two countries. At least 16 people have lost their lives - the worst death toll since 2016. We have seen a lull in the fighting for the past few days. Are you optimistic that the fighting is now over or you are still concerned that it could resume very soon?
Zohrab Mnatsakanyan: Thank you very much. Indeed we had a situation over the past week: on 12th of July, we had an attempted aggression, attempted infiltration of the Armenian positions by the Azerbaijani armed forces across the Armenia-Azerbaijan border to the north-east of Armenia. This has been decisively thwarted. It has been followed subsequently by missile attacks at Armenian positions, also civilian infrastructure and the population.
We have been decisive in our defense. And we have also been working very hard with our partners with the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, comprising France, the United States and Russia, in order to halt the hostilities and in order to restore the ceasefire.
Now what happened in fact is a material manifestation of the ongoing warmongering and hate induced rhetoric that was very intense over the past weeks and months from Azerbaijan. Apparently they have been testing the resolve and the capacities of Armenia far from Nagorno-Karabakh. And this was, of course, a very dangerous development.
We have managed to calm the situation so far. Since Thursday we have again through the engagement of the Co-Chairs, the Russian Co-Chairmanship in strong coordination with the other partner France and the US, we have managed to restore ceasefire. This is again a shaky situation. So far it is holding and our intention is to make sure that we firmly restore ceasefire. In fact take further specific measures to reinforce the ceasefire regime and to deny any further challenge to the calm across the border and across the line of contact in Nagorno-Karabakh. This is, of course, a very big priority that we have before us now.
Question: Azerbaijan says that you started the fighting. It has also threatened to strike the nuclear plant, the Metsamor Nuclear Plant, if you continue what they call your “provocations.” What is your response to that?
Zohrab Mnatsakanyan: Well, on the first question. We have been quite insistent on establishing measures to reduce risks of escalation and to investigate ceasefire violations. We are very insistent on that. We are very insistent on further measures including the expansion of monitoring, the establishment of a direct line on the ground. And those are the measures that will help us to control the ceasefire regime. Azerbaijan has not been very forthcoming to accept those proposals and to establish such measures which would deny opportunities for further ceasefire violations. So, once again I am calling upon them to come to reason and to accept those proposals, and to work with us towards strengthening the ceasefire regime.
So far as the threats to the nuclear power plant are concerned, I think this is a very vivid manifestation of irresponsibility, of threat to the broader region, a threat in fact to their own people. This is very disturbing and this demonstrates a crisis of reason. And I think it is very important that they come to their senses in Baku.
Question: Who is responsible? I imagine you are pointing the finger at Azerbaijan’s leader Ilham Aliyev who has publicly said a couple of weeks ago that the efforts to bring a peaceful solution were leading nowhere, or are you also thinking that Turkey’s president Rejep Tayyip Erdogan might be the real reason for what happened at the border?
Zohrab Mnatsakanyan: Well, I would reiterate in very strong terms Armenia’s full commitment to the strictly peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. The war is not an option. The war is a total catastrophe for the entire region. Armenia is capable to defend. Nagorno-Karabakh is capable to defend. But war should be totally ruled out in this. We are fully committed to the peaceful resolution of the conflict in a way that needs the interests of Armenia and Nagorno-Karabakh in equal measure as it is expected for Azerbaijan. This is the compromise-based solution that we are working for and we will continue to invest every effort in the peaceful settlement. This has been and remains the commitment of Armenia.
So far as Turkey is concerned, again this is particularly concerning, because we have been observing a very destabilizing role of Turkey in its other neighbourhoods - the Eastern Mediterranean, North Africa, the Middle East. Now what we are observing is an attempt to export this factor of instability in our region, in the South Caucasus. This attempt has been also laced with a notion of “historical mission” of Turkey in the South Caucasus. Now you understand that for Armenia such “historical mission” revives very sad memories of the Armenian Genocide at the beginning of last century, and of course, we received this with serious concern. We also observe that the impunity for these atrocities against the Armenians is also the reason in which Turkey decisively claims any role in the South Caucasus.
Question: I am going to ask you maybe very bluntly, you have mentioned the example of Turkey’s role in  Syria and Libya. Are you concerned that Turkey could play a more direct role in this dispute with Azerbaijan, including militarily? Is this a concern, or you believe they are just talking, declaring their support?
Zohrab Mnatsakanyan: There is no role for Turkey in this. The peaceful resolution concerns Armenia, Nagorno-Karabakh, and Azerbaijan, and we will continue to work closely in a very constructive manner with Azerbaijan on finding a solution together with Nagorno-Karabakh. We need to work on strengthening and steeling the very firm ceasefire regime, we have to hear from Azerbaijan the firm denouncement of the threat or use of force. We need to work on an environment, which favors progress in the negotiations.
We have to work on such a balance of commitments that helps to achieve a measurable compromise, it has to be a compromise-based solution, a maximalist position of Azerbaijan is not helpful in this. So we will continue to work for this purpose within the internationally agreed format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. We value very highly the role of the Co-Chairs - France, Russia, and the United States, and their contribution is very solid, their commitment and engagement is also very solid. Within this format and within this arrangement we will continue to work for peace.
Question: I am going to repeat my question. Are you concerned about potential Turkish intervention, a more direct intervention in this conflict?
Zohrab Mnatsakanyan: Obviously, we cannot be indifferent, because this role is a role of instability, and of course we cannot receive this indifferently; of course it’s a matter of concern.
Question: You mentioned the Minsk Group Co-Chairmanship, but it has not worked. I mean all these negotiations have led to nowhere. Why not to rejuvenate this negotiation format and do something else? Why continue something that has not worked so far?
Zohrab Mnatsakanyan: Well, I cannot agree that it hasn’t been working. It has been working very effectively, it has been a very solid basis, very solid platform, in which all the three countries - Russia, France and the United States, have been working in a very engaging manner. They continue to make very important contribution to the peace process. I do consider this is a very positive role and we do not see any reason why it should change.
Question: Just let me ask one last question. Do you think in order to break the impasse, a meeting between the leaders of both countries is something that would play a decisive role in calming the tensions.
Zohrab Mnatsakanyan: We are committed to use every measure, every way of promoting the peace process. The meeting between the leaders is part of the process, it has been happening before and it will happen again, I am sure. But these meetings have to be prepared carefully, so that we do strive, we do aim to establish a good foundation for progress.
So there is a direct engagement of the foreign ministers who negotiate and the foreign ministers prepare the work of the leaders. We will continue to work in the most serious way towards achieving progress in negotiations. So leaders’ meeting will happen when we prepare the good grounds for this meeting to happen, so that we establish progress in negotiations.