Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հուլիսի 6-ին ն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներին՝ պատվիրակության ղեկավար Քլեր Մեյթրոի գլխավորությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության համագործակցության ընթացիկ հարցերին, օրակարգային միջոցառումներին, ինչպես նաև փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններին ու առաջիկա անելիքներին:
Զրուցակիցները քննարկել են ոչ ինքնակամ Ադրբեջանում հայտնված և անազատության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիներ Կարեն Ղազարյանի և Արա Ղազարյանի հետագա ճակատագրին վերաբերող հարցեր, կարևորել Երևանում և Բաքվում Կարմիր Խաչի գրասենյակների համակարգված աշխատանքը՝ կանոնավոր տեսակցությունների և ընտանիքների անդամների հետ նամակագրության ապահովման նպատակով:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով անհետ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցերին, ինչպես նաև ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ խնդիրների:
Հանդիպման ավարտին Դավիթ Տոնոյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում ԿԽՄԿ-ի ղեկավարին՝ պատվիրակության կողմից կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ջանքերին աջակցելու համար:

Министр обороны Армении принял главу делегации МККК в Армении
Министр обороны Армении Давид Тоноян 6 июля принял представителей Международного комитета Красного Креста в Армении во главе с главой делегации Клэр Мейтро.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства обороны Армении, в ходе встречи были затронуты текущие вопросы сотрудничества между министерством обороны Армении и делегацией Международного комитета Красного Креста в Армении, повестка дня мероприятий, а также возможности для повышения эффективности сотрудничества и предстоящих мероприятий.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с будущей судьбой граждан Армении Карена Казаряна и Ара Казаряна, находящихся в заключении в Азербайджане, и скоординированной работой отделений Красного Креста в Ереване и Баку для обеспечения регулярных визитов и переписки с членами семьи.
Стороны также затронули вопросы выяснения судьбы пропавших без вести лиц после нагорно-карабахского конфликта, а также другие вопросы, связанные с координацией работы, проводимой Комиссией по делам пленных, заложников и пропавших без вести лиц Республики Армения и МККК.
В конце встречи Давид Тоноян поблагодарил главу МККК в Армении за поддержку организации в усилиях правительства Республики Армения по борьбе с коронавирусом.