Համաշխարհային առաջնորդները միասնականության կոչ են անում կորոնավիրուսի դեմ պայքարում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային առաջնորդները, որոնք հավաքվել են պատմության մեջ առաջին անգամ առցանց ձևաչափով անցկացվող Առողջապահության համաշխարհային վեհաժողովի շրջանակում, կոչ են արել երկրներին միավորվել կորոնավիրուսի դեմ պայքարում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայն»-ի ռուսական ծառայությունը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, ով իր ելույթով բացեց վեհաժողովը, հանդես է եկել խիստ նախազգուշացմամբ: Նրա կարծիքով, աշխարհի երկրները կբախվեն շոշափելի վախի ու անվտանգության բացակայության խնդրին, եթե մահացու վտանգավոր հիվանդությունը չկանգնեցվի բոլոր տեղերում: Գուտերեշն ընդգծել է, որ համավարակի հետևանքները կարող են ավելի կործանարար լինել:
«Մեր ուժերը պետք է գնահատել առողջապահական ամենաթույլ համակարգերով: Զարգացող աշխարհի պաշտպանությունն առատաձեռնության ու բարեգործության հարց չէ, այլ լուսավորյալ անձնական շահ: Գլոբալ Հյուսիսը չի կարող հաղթահարել COVID-19-ը, եթե միևնույն ժամանակ գլոբալ Հարավը չհաղթահարի»,- նշել է նա:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը քննադատությունների թիրախում է հայտնվել ԱՄՆ նախագահ դոնալդ Թրամփի կողմից: ԱՄՆ-ն ապրիլին դադարեցրել է ԱՀԿ-ի ֆինանսավորումը:

Мировые лидеры призвали к единству в борьбе с коронавирусом
Мировые лидеры, собравшиеся на первую в истории виртуальную Всемирную ассамблею здравоохранения, призвали страны мира объединиться в борьбе с пандемией COVID-19. Передает русская служба «Голоса Америки».
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, открывший виртуальную ассамблею, выступил с суровым предостережением. Он предположил, что страны мира столкнутся с ощущениями страха и отсутствия безопасности, если распространение смертоносного заболевания не будет остановлено повсюду.
Гутерриш отметил, что пандемия сдвигается на глобальный Юг, где ее последствия могут быть еще более разрушительными.
«Нашу силу нужно оценивать по самым слабым системам здравоохранения. Защита развивающегося мира – это не вопрос благотворительности или щедрости, но вопрос просвещенного личного интереса. Глобальный Север не сможет победить COVID-19, если его одновременно не победит глобальный Юг».
ВОЗ оказалась под огнем критики со стороны администрации президента США Дональда Трампа в связи с действиями организации в условиях кризиса. США приостановили финансирование ВОЗ в апреле, обвинив ее в том, что она поступала в угоду Китаю.