Չինաստանից ՀՀ է ներկրվել վարակի դեմ պայքարի պարագաների և սարքավորումների հերթական խմբաքանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պարետատան կազմակերպած արդեն երկրորդ հատուկ չվերթով ապրիլի 15-ին Չինաստանից Հայաստան է տեղափոխվել նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար անհրաժեշտ բժշկական պարագաների և սարքավորումների հերթական խմբաքանակը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ պարետ, փոխվարչապետ Տիգրան Ավեինյանը։
«Հայաստան են բերվել.
• ավելի քան 87 000 պաշտպանիչ բժշկական զգեստ,
• 24 000 բժշկական դիմակ,
• 20 000 KN95 պաշտպանիչ դիմակ,
• 101 հեռահար ջերմաչափ,
• բժշկական գործիքներ,
• բիոքիմիական հումք կորոնավիրուսի աշխտորոշման թեստեր պատրաստելու համար:
Խմբաքանակի մեծ մասը ձեռք է բերվել ՄԱԿ Պարենի համաշխարհային ծրագրի (WFP) կողմից, Էդուարդո Էռնեկյանի ընկերությունների, Իմ քայլը հիմնադրամի, Իզմիրլյան հիմնադրամի, Գալուստ Կիւլպէնկեան Հիմնարկութեան, Սուրբ Սարգիս Մարդասիրական Հիմնադրամի, Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության և այլ դոնորների տրամադրած ֆինանսական միջոցներով:
Ինքնաթիռով փոխադրվել են նաև ՀՀ պետական միջոցների հաշվին ձեռք բերված, ինչպես նաև չինացի բարերաների նվիրաբերած բժշկական պարագաներ և սարքավորումներ:
Շնորհակալություն ենք հայտնում գործընթացում ներգրավված բոլոր գերատեսչություններին, ինչպես նաև Չինաստանի կառավարությանը՝ թռիչքի իրականացմանն աջակցելու համար»,- նշել է Տիգրան Ավինյանը:

Из Китая в Армению прибыла очередная партия средств медицинского назначения и оборудования
Специальным рейсом, организованным комендатурой Армении, из Китая в Армению 15 апреля доставлена очередная партия средств медицинского назначения и оборудования. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал вице-премьер Армении, комендант Тигран Авинян.
«В Армению привезено:
• более 87 000 защитных медицинских форм,
• 24 000 медицинских масок,
• 20 000 защитных масок KN95,
• 101 дистанционный термометр,
• медицинские инструменты,
• биохимическое сырье для производства тестов на коронавирус.
Большая часть средств была куплена на финансовые средства, предоставленные WFP, компаниями Эдуардо Эрнекяна, фондом “Мой шаг”, фондом “Измирлян”, фондом “Галуст Гюлбенкян”, гуманитарным фондом “Св. Саркис”, ВАБС и другими донорами.
Также привезены медикаменты и оборудование, приобретенные за счет государственных средств Республики Армения, а также пожертвованные китайскими благотворителями.
Мы благодарим все ведомства, которые участвовали в процессе, а также правительство Китая, за поддержку в организации рейса», - отметил Тигран Авинян.