Գյուղացիական տնտեսություններին բավարավել է 1,1 մլրդ դրամ չափով վարկային փաթեթ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ։ Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման երկրորդ ծրագրի ներդրման արդյունքում ներկայումս գյուղացիական տնտեսություններին բավարարվել է  1,1 միլիարդ դրամի չափով վարկային փաթեթ, իսկ փաստացի տրամադրվել է 600 միլիոն դրամ վարկային միջոցներ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 9-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը` ներկայացնելով կառավարության տնտեսական հետևանքների չեզոքացմանն ուղղված միջոցառումների ընթացքը։
«Այս ծրագիրը իրականացվում էր մինչ ապրիլ ամիսը, սակայն ապրիլից սկսած տոկոսները սուբսիդավորում ենք ամբողջությամբ և կարևոր լրացում կատարեցինք՝ մինչև 1 միլոին դրամ արժեքով միկրովարկերը հասանելի կլինեն գյուղացիական տնտեսություններին»,- ասաց Խաչատրյանը։
Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման երկրորդ միջոցառումը միտված է oժանդակել գյուղատնտեսական ոլորտի ձեռնարկություններին և անհատներին, ովքեր դրամական միջոցներ ներգրավելու խնդիր ունեն։

Фермерским хозяйствам предоставлен кредитный пакет в размере 1,1 млрд драмов
В результате внедрения второй программы по нейтрализации экономических последствий эпидемии коронавируса фермерским хозяйствам выдан кредитный пакет в размере 1,1 млрд драмов, фактически выделены кредитные средства в размере 600 млн драмов.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 9 апреля сказал министр экономики Армении Тигран Хачатрян, представляя ход мероприятий правительства, направленных на нейтрализацию экономических последствий.
“Эта программа была реализовывана до апреля, однако начиная с апреля мы субсидируем проценты полностью и внесли важное дополнение: фермерским хозяйствам будут доступны микрокредиты стоимостью до 1 млн драмов”, - сказал Хачатрян.
Вторая программа по нейтрализации экономических последствий эпидемии коронавируса направлена на оказание содействия предприятиям и частным лицам сельскохозяйственной сферы, имеющим проблемы с привлечением денежных средств.