Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պայքարում ամբողջությամբ ներգրավված է 9 ԲԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գործում ամբողջությամբ ներգրավված է 9 բժշկական կենտրոն․ 16  հյուրանոցային համալիրում են գտնվում վարակված, սակայն հիվանդության թեթև ընթացք ունեցող անձինք և կոնտակտավորներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Պայքարի շրջանակում 16 հյուրանոցային համալիրում և հանգստյան տներում կան պահվող մեր քաղաքացիներ, որոնց մի մասը դրական, բայց թեթև ընթացք ունեցող հիվանդությամբ են, իսկ մյուս մասը կոնտակտավորներ են: Ամեն հյուրանոցը ենթադրում է  դրա համար հատուկ անձնակազմ՝ համաճարակաբան, բժիշկ, մատակարարումների գծով մասնագետներ և համակարգը շատ արագ է ծավալվում ՝կարծես պատերազմական դրության ժամանակ, երբ նոր հզորություններ են մոբիլիզացվում թշնամուն դիմակայելու համար: Մեր դեպքում էլ այսպիսի ռեսուրսներ են մոբիլիզացվում: 9 բժշկակական կենտրոններ արդեն ամոբղջությամբ ներգրավված են այս հիվանդության դեմ պայքարի գործում: Դրանցից ամենամեծը՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ-ն վաղվանից իր վրա կվերցնի ամենամեծ բեռը»,-ասաց Թորոսյանը:
Նա նշեց՝ վերջինս Հայաստանում ամենամեծ մահճակալային ֆոնդ ունեցող հիվանդանոցն է:
Հայաստանում ապրիլի 2-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 663 է, արձանագրվել է մահվան 4 դեպք: Հայաստանում ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսից ապաքինվել է 33 քաղաքացի: Այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 626 պացիենտ:
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարել: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն: ՀՀ ամբողջ տարածքում սահմանափակված է մարդկանց ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը

9 hospitals totally involved in fight against COVID-19 in Armenia
YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS. 9 medical centers in Armenia are completely involved in the fight against the novel coronavirus. 16 hotels accepted infected patients with mild symptoms, as well as direct contacts, Healthcare Minister Arsen Torosyan said at a press conference.
“Within the frames of the anti-coronavirus fight our citizens, who tested positive for the virus, but have mild symptoms, are currently in 16 hotels and guesthouses, and the rest are direct contacts of the infected people. Each hotel supposes to have a respective staff, such as epidemiologist, doctor, specialists dealing with supplies, and the system is expanding very quickly as if in the state of war when new capacities are mobilized to resist the enemy. In our case such resources are being mobilized. 9 hospitals are already completely involved in the fight against the disease. The largest one is the St. Gregory the Illuminator hospital which is going to take the greatest burden starting tomorrow”, Torosyan said.
According to the latest data, the number of people infected with the novel coronavirus in Armenia has reached 663. 4 death cases have been registered so far. 33 patients have recovered. 2490 people tested negative for the virus. The number of active cases is 626.
On March 16 Armenia declared a 30-day state of emergency to prevent the spread of novel coronavirus. The state of emergency is effective until April 14, 17:00.
In late December 2019, Chinese authorities notified the World Health Organization (WHO) about an outbreak of a previously unknown pneumonia in the city of Wuhan, central China. WHO declared the outbreak of the novel coronavirus a global pandemic and named the virus COVID-19.Cases of coronavirus were confirmed in more than 200 countries.