პრეზიდენტმა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა ბერძენ ბიზნესმენებს სომხეთის ეკონომიკური განვითარების პერსპექტივები გააცნო
საბერძნეთში სახელმწიფო ვიზიტის ფარგლებში, სომხეთის პრეზიდენტი ვაჰაგნ ხაჩატურიანი ათენში საბერძნეთის ბიზნესსაზოგადოების წარმომადგენლებს შეხვდა.
როგორც „არმენპრესის“ კორესპონდენტი ათენიდან იტყობინება, შეხვედრაში მონაწილეობდნენ სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენელი ბიზნესმენები: საინფორმაციო ტექნოლოგიების, ენერგეტიკის, ინფრასტრუქტურისა და სხვა დარგებიდან.
სომხეთის პრეზიდენტმა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა აღნიშნა, რომ სომხეთსა და საბერძნეთს ეკონომიკური თანამშრომლობის გააქტიურების დიდი პოტენციალი აქვთ.
მან წარმოადგინა სომხეთის ეკონომიკური განვითარების პერსპექტივები და ყურადღება გაამახვილა სტრატეგიული მნიშვნელობის პროგრამებზე.
სომხეთის პრეზიდენტმა ასევე ხაზი გაუსვა რეგიონულ განვითარებას, განსაკუთრებით სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო პროცესს.
„ჩვენ უკვე გვაქვს წარმატებები ამ პროცესში. 2025 წლის 8 აგვისტოს სომხეთმა და აზერბაიჯანმა სამშვიდობო შეთანხმების პარაფირება მოახდინეს. ასევე მინდა გამოვყო სხვა მსხვილი პროექტები, აშშ-სთან თანამშრომლობის ფარგლებში მოსალოდნელი ინვესტიციები ტექნოლოგიების, კომუნიკაციებისა და ინფრასტრუქტურის განვითარების სფეროებში“, - განაცხადა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა.
სომხეთის პრეზიდენტმა იმედი გამოთქვა, რომ ბერძენ ბიზნესმენებს მსგავსი შეხვედრის შესაძლებლობა ერევანშიც ექნებათ, სადაც უფრო დეტალურად გაეცნობიან მიმდინარე პროგრამებს.

During his state visit to Greece, Armenian President Vahagn Khachaturyan met with the Greek business community in Athens.
The meeting was attended by business representatives from various sectors, including information technology, energy, infrastructure, and others.
President Khachaturyan noted that Armenia and Greece have significant potential to strengthen economic cooperation. He presented Armenia’s economic development prospects and highlighted strategically important projects.
The Armenian President also emphasized regional developments, particularly the peace process between Armenia and Azerbaijan.
“We have already achieved successes in this process. On August 8, 2025, Armenia and Azerbaijan initialed the peace agreement. I would also like to highlight other major projects, including expected investments in technology, communications, and infrastructure development within the framework of cooperation with the United States,” said President Khachaturyan.
He expressed hope that Greek business representatives will also have the opportunity to visit Yerevan to learn more in detail about the ongoing projects.