პრეზიდენტმა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა ბერძენ ბიზნესმენებს სომხეთის ეკონომიკური განვითარების პერსპექტივები გააცნო
საბერძნეთში სახელმწიფო ვიზიტის ფარგლებში, სომხეთის პრეზიდენტი ვაჰაგნ ხაჩატურიანი ათენში საბერძნეთის ბიზნესსაზოგადოების წარმომადგენლებს შეხვდა.
როგორც „არმენპრესის“ კორესპონდენტი ათენიდან იტყობინება, შეხვედრაში მონაწილეობდნენ სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენელი ბიზნესმენები: საინფორმაციო ტექნოლოგიების, ენერგეტიკის, ინფრასტრუქტურისა და სხვა დარგებიდან.
სომხეთის პრეზიდენტმა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა აღნიშნა, რომ სომხეთსა და საბერძნეთს ეკონომიკური თანამშრომლობის გააქტიურების დიდი პოტენციალი აქვთ.
მან წარმოადგინა სომხეთის ეკონომიკური განვითარების პერსპექტივები და ყურადღება გაამახვილა სტრატეგიული მნიშვნელობის პროგრამებზე.
სომხეთის პრეზიდენტმა ასევე ხაზი გაუსვა რეგიონულ განვითარებას, განსაკუთრებით სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო პროცესს.
„ჩვენ უკვე გვაქვს წარმატებები ამ პროცესში. 2025 წლის 8 აგვისტოს სომხეთმა და აზერბაიჯანმა სამშვიდობო შეთანხმების პარაფირება მოახდინეს. ასევე მინდა გამოვყო სხვა მსხვილი პროექტები, აშშ-სთან თანამშრომლობის ფარგლებში მოსალოდნელი ინვესტიციები ტექნოლოგიების, კომუნიკაციებისა და ინფრასტრუქტურის განვითარების სფეროებში“, - განაცხადა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა.
სომხეთის პრეზიდენტმა იმედი გამოთქვა, რომ ბერძენ ბიზნესმენებს მსგავსი შეხვედრის შესაძლებლობა ერევანშიც ექნებათ, სადაც უფრო დეტალურად გაეცნობიან მიმდინარე პროგრამებს.

Президент Ваагн Хачатурян представил греческим бизнесменам перспективы экономического развития Армении
В ходе своего государственного визита в Грецию президент Армении Ваагн Хачатурян встретился в Афинах с представителями греческого бизнес-сообщества.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс» из Афин, во встрече приняли участие бизнесмены, представляющие различные сектора: информационные технологии, энергетику, инфраструктуру и др.
Президент РА Ваагн Хачатурян отметил, что Армения и Греция обладают большим потенциалом для активизации экономического сотрудничества.
Он представил перспективы экономического развития Армении, затронул программы стратегического значения.
Президент РА также подчеркнул региональные события, особенно мирный процесс между Арменией и Азербайджаном.
«Мы уже добиваемся успехов в этом процессе. 8 августа 2025 года Армения и Азербайджан подписали мирное соглашение. Я также хотел бы отметить другие крупные программы, инвестиции, ожидаемые в рамках сотрудничества с Соединенными Штатами в области технологий, связи и развития инфраструктуры», — сказал Ваагн Хачатурян.
Президент Армении выразил надежду, что греческие бизнесмены получат возможность провести аналогичную встречу в Ереване, чтобы более подробно ознакомиться с реализуемыми программами.