პრეზიდენტი ვაჰაგნ ხაჩატურიანი სომხეთში საფრანგეთის საელჩოს ეწვია
სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი ვაჰაგნ ხაჩატურიანი საფრანგეთის რესპუბლიკის ეროვნული დღესასწაულის, ბასტილიის აღების დღის აღსანიშნავად სომხეთში საფრანგეთის საელჩოს ეწვია.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის ადმინისტრაცია იუწყება.
პრეზიდენტმა მიულოცა ელჩ ოლივიე დეკოტიინის და მის მეშვეობით პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონს და საფრანგეთის მეგობარ ხალხს, უსურვა მათ მშვიდობა, წარმატება და კეთილდღეობა.
სომხურ-ფრანგული პრივილეგირებული ურთიერთობების ხაზგასმით, სხვა საკითხებთან ერთად, რესპუბლიკის პრეზიდენტმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა მაღალი დონის ვიზიტების მნიშვნელობაზე და გაიხსენა მიმდინარე წლის მაისში პრეზიდენტ მაკრონის წარმატებული სახელმწიფო ვიზიტი სომხეთში, რომელმაც ახალი იმპულსი და შინაარსი შესძინა ორმხრივ დღის წესრიგს.
მხარეებმა განიხილეს სიუნიქის ოლქში საფრანგეთის მიერ განხორციელებული პროექტები, როგორც ცენტრალური, ისე ადგილობრივი ხელისუფლების დონეზე, ასევე ხაზი გაესვა თანამშრომლობის გაღრმავებას თავდაცვის მრეწველობის, მაღალი ტექნოლოგიებისა და ენერგეტიკის სფეროებში.
პრეზიდენტმა ხაჩატურიანმა ისაუბრა სომხეთ-ევროკავშირის სტრატეგიული პარტნიორობის პროგრესზე და განსაკუთრებული მნიშვნელობა მიანიჭა საფრანგეთის როლს ამ დღის წესრიგში.
შეხვედრის დასასრულს ელჩმა მადლიერება გამოხატა რესპუბლიკის პრეზიდენტის ვიზიტის, კეთილი სურვილებისა და ორმხრივი ურთიერთობების ხელშეწყობისთვის გამოჩენილი მხარდაჭერისთვის.

Президент Ваагн Хачатурян посетил посольство Франции в Армении
Президент Армении Ваагн Хачатурян посетил посольство Франции в Армении по случаю Национального дня Французской Республики, Дня взятия Бастилии.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Аппарате президента.
Ваагн Хачатурян поздравил посла Оливье Декотиньи и лично президента Эммануэля Макрона, а также дружественный народ Франции, пожелав мира, успехов и процветания.
Подчеркивая особые армяно-французские отношения, президент особо отметил важность визитов на высоком уровне, напомнив об успешном государственном визите президента Макрона в Армению в мае этого года, который придал новый импульс и содержание двусторонней повестке дня.
Стороны обсудили программы, реализуемые Францией в Сюникской области как на уровне центральных, так и местных органов власти, а также важность углубления сотрудничества в военно-промышленном, высокотехнологичном и оборонном секторах.
Президент коснулся прогресса стратегического партнерства Армения-ЕС, подчеркнув особую важность роли Франции в этой повестке. В завершение встречи посол выразил благодарность за визит президента Республики, его добрые пожелания и поддержку, оказываемую в развитии двусторонних отношений.