ნიკოლ ფაშინიანი სომხეთის პრემიერ-მინისტრად დაინიშნა
სომხეთის პრეზიდენტის, ვაჰაგნ ხაჩატურიანის ბრძანებულებით ნიკოლ ფაშინიანი სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის პოსტზე დაინიშნა.
„არმენპრესის“ ცნობით, შესაბამისი ბრძანებულება სომხეთის პრეზიდენტის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
„კონსტიტუციის 149-ე მუხლის 1-ელი ნაწილის საფუძველზე, ნიკოლ ფაშინიანი დაინიშნოს პრემიერ-მინისტრად“, — ნათქვამია ბრძანებულებაში.
შეგახსენებთ, რომ 2 აგვისტოს დაიწყო სომხეთში 7 ივნისს ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების შედეგად ჩამოყალიბებული პარლამენტის პირველი სესია. სომხეთის კონსტიტუციის თანახმად, ახლადმარჩეული პარლამენტის პირველი სხდომის დღეს სომხეთის მთავრობამ გადადგომის შესახებ განცხადება უნდა წარადგინოს. 2 აგვისტოს პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა ხელი მოაწერა მთავრობის გადადგომის შესახებ სომხეთის პრეზიდენტისადმი მიმართულ განცხადებას, რომელიც შემდგომ პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში გაიგზავნა. პრეზიდენტმა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა მთავრობის გადადგომა დაამტკიცა. ამის შემდეგ სომხეთის პრეზიდენტს, კონსტიტუციის 149-ე მუხლის 1-ელი ნაწილის თანახმად, პრემიერ-მინისტრის პოსტზე პარლამენტში უმრავლესობის მოპოვებული პოლიტიკური ძალის მიერ წარდგენილი კანდიდატი უნდა დაენიშნა. პარლამენტში უმრავლესობის მქონე პარტია „სამოქალაქო შეთანხმებამ“ პრემიერ-მინისტრის პოსტზე ნიკოლ ფაშინიანის კანდიდატურა წარადგინა.

Никол Пашинян назначен премьер-министром Республики Армения
Указом президента Армении Ваагна Хачатуряна Никол Пашинян назначен премьер-министром Республики Армения.
Как сообщает «Арменпресс», соответствующий указ опубликован на официальном сайте президента Республики Армения.
«На основании части 1 статьи 149 Конституции Никол Пашинян назначается премьер-министром», — говорится в указе.
Напомним, что 2 августа в Армении началась первая сессия парламента, сформированного по итогам парламентских выборов, состоявшихся 7 июня. Согласно Конституции Республики Армения, правительство Республики Армения должно подать в отставку в день первой сессии новоизбранного парламента. 2 августа премьер-министр Никол Пашинян написал президенту Республики Армения прошение об отставке правительства, которое затем было направлено в администрацию президента РА.
Президент Ваагн Хачатурян утвердил отставку правительства. Затем президент Республики Армения в соответствии с частью 1 статьи 149 Конституции Республики Армения, должен был назначить на пост премьер-министра кандидата, выдвинутого политической силой, получившей большинство в парламенте. Партия «Гражданский договор», имеющая большинство в парламенте, выдвинула на пост премьер-министра Никола Пашиняна.