ნიკოლ ფაშინიანი სომხეთის პრემიერ-მინისტრად დაინიშნა
სომხეთის პრეზიდენტის, ვაჰაგნ ხაჩატურიანის ბრძანებულებით ნიკოლ ფაშინიანი სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის პოსტზე დაინიშნა.
„არმენპრესის“ ცნობით, შესაბამისი ბრძანებულება სომხეთის პრეზიდენტის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
„კონსტიტუციის 149-ე მუხლის 1-ელი ნაწილის საფუძველზე, ნიკოლ ფაშინიანი დაინიშნოს პრემიერ-მინისტრად“, — ნათქვამია ბრძანებულებაში.
შეგახსენებთ, რომ 2 აგვისტოს დაიწყო სომხეთში 7 ივნისს ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების შედეგად ჩამოყალიბებული პარლამენტის პირველი სესია. სომხეთის კონსტიტუციის თანახმად, ახლადმარჩეული პარლამენტის პირველი სხდომის დღეს სომხეთის მთავრობამ გადადგომის შესახებ განცხადება უნდა წარადგინოს. 2 აგვისტოს პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა ხელი მოაწერა მთავრობის გადადგომის შესახებ სომხეთის პრეზიდენტისადმი მიმართულ განცხადებას, რომელიც შემდგომ პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში გაიგზავნა. პრეზიდენტმა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა მთავრობის გადადგომა დაამტკიცა. ამის შემდეგ სომხეთის პრეზიდენტს, კონსტიტუციის 149-ე მუხლის 1-ელი ნაწილის თანახმად, პრემიერ-მინისტრის პოსტზე პარლამენტში უმრავლესობის მოპოვებული პოლიტიკური ძალის მიერ წარდგენილი კანდიდატი უნდა დაენიშნა. პარლამენტში უმრავლესობის მქონე პარტია „სამოქალაქო შეთანხმებამ“ პრემიერ-მინისტრის პოსტზე ნიკოლ ფაშინიანის კანდიდატურა წარადგინა.

By decree of Armenian President Vahagn Khachaturyan, Nikol Pashinyan has been appointed Prime Minister of the Republic of Armenia.
The corresponding decree was published on the official website of the President of Armenia.
“Pursuant to Article 149, Part 1 of the Constitution, Nikol Pashinyan is hereby appointed Prime Minister,” the decree reads.
The inaugural session of the parliament formed following the June 7 parliamentary elections opened on August 2.
Under the Constitution of the Republic of Armenia, the government must submit its resignation on the day of the first sitting of the newly elected parliament. On August 2, Prime Minister Nikol Pashinyan signed the government’s resignation letter addressed to the President of the Republic, which was subsequently sent to the Office of the President.
President Vahagn Khachaturyan accepted the government’s resignation.
Under Article 149, Part 1 of the Constitution, the president was then required to appoint as prime minister the candidate nominated by the political force holding the parliamentary majority.
The Civil Contract party, which holds the majority in parliament, nominated Nikol Pashinyan for the post of prime minister.