ალიევმა განაცხადა, რომ აზერბაიჯანს თურქული სამხედრო ბაზა არ სჭირდება
ერევანი, 18 დეკემბერი, არმენპრესი. აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა განაცხადა, რომ თურქეთის სამხედრო ბაზის შექმნის შესახებ მედიაში გავრცელებული ინფორმაცია პოლიტიკურ მანიპულაციებს წარმოადგენს და ბაქოს თურქული ბაზის საჭიროება არ აქვს. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ალიევმა განუცხადა რუსეთის სახელმწიფო ტელევიზიას და „რია ნოვოსტის“.
„თუ მოკლედ ვიტყვი, ამის საჭიროება არ არის. თუ ცოტა უფრო ვრცლად ავხსნი: დროდადრო ასეთი ინფორმაცია ჩნდება ზოგიერთ მედიასაშუალებაში, მაგრამ უნდა აღვნიშნო, რომ ამის საჭიროება არ არსებობს,“ - განაცხადა ალიევმა „როსია სეგოდნიას“ საერთაშორისო მედია ჯგუფის გენერალურ დირექტორ დმიტრი კისილიოვთან საუბრისას.
აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა თურქული სამხედრო ბაზის განთავსების შესახებ გავრცელებული ინფორმაცია „ინფორმაციულ სიცრუედ“ შეაფასა, რადგან, მისი თქმით, დღეს თითქმის შეუძლებელია სამხედრო ბაზის დამალვა მსოფლიოს ნებისმიერ წერტილში. ალიევის თქმით, ეს ინფორმაცია პოლიტიკური მანიპულაციის ხასიათს ატარებს.
მან გაიხსენა აზერბაიჯანსა და თურქეთს შორის შუშის დეკლარაციის პუნქტი, რომელიც ითვალისწინებს სამხედრო დახმარებას ორმხრივად იმ შემთხვევაში, თუ რომელიმე ქვეყანა უცხო საფრთხის ან აგრესიის წინაშე აღმოჩნდება.
„როგორც აზერბაიჯანის, ისე თურქეთის ვალდებულებაა, დახმარება აღმოუჩინონ ერთმანეთს, თუ ქვეყნებიდან რომელიმე უცხო საფრთხის ან აგრესიის წინაშე დადგება. აქედან გამომდინარე, დეკლარაციის ეს პუნქტი სრულად ზედმეტად აქცევს რომელიმე ქვეყნის ტერიტორიაზე მუდმივი სამხედრო ინფრასტრუქტურის შექმნას“, - განმარტა ალიევმა.
პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ ქვეყნებს შორის 30-წელზე მეტი ხნის სამხედრო თანამშრომლობის განმავლობაში თურქეთმა და მისმა სამხედრო სტრუქტურებმა მნიშვნელოვანი როლი შეასრულეს აზერბაიჯანის არმიის მოდერნიზაციაში, საბრძოლო მზადყოფნაში, ოპერაციების დაგეგმვაში, სიტუაციის ანალიზში და სამხედრო დაზვერვის უნარების გაუმჯობესებაში. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ბაქომ ანკარის წყალობით მიაღწია „სამხედრო ოპერაციების ეფექტიანობის მაღალ დონეს“ და თურქეთს ამგვარი დახმარებისთვის მადლობა გადაუხადა.

Алиев заявил, что Азербайджану не нужна турецкая военная база
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что сообщения СМИ о предполагаемых планах Турции по созданию военной базы в Азербайджане являются политическими спекуляциями и что Баку не нуждается в турецкой военной базе. Как сообщает Арменпресс, об этом Алиев заявил в интервью ВГТРК и “РИА Новости”.
“Если коротко - не нужна. Если чуть-чуть расширить мой ответ с учетом того, что время от времени такая информация появляется в определенных медиа, то я должен сказать, что потребности в этом нет”, - сказал Алиев генеральному директору международной медиагруппы “Россия сегодня” Дмитрию Киселеву.
Сообщения о планах размещения турецкой военной базы в Азербайджане он назвал “информационными вбросами”, поскольку сегодня практически невозможно скрыть какую-либо военную базу где-либо в мире. По мнению Алиева, эта информация является политической спекуляцией.
Он напомнил, что в Шушинской декларации о союзнических отношениях между Азербайджаном и Турцией содержится пункт, предусматривающий взаимную военную помощь в случае угрозы и агрессии.
“Это обязательство и Азербайджана, и Турции прийти на помощь в случае, если та или другая страна столкнется с внешней угрозой, внешней агрессией. Поэтому этот пункт декларации, по существу, делает абсолютно ненужным создание постоянных военных инфраструктур на той или иной территории”, - пояснил президент Азербайджана.
Алиев отметил, что за более чем 30 лет военного сотрудничества между странами Турция и ее военные структуры сыграли важную роль в модернизации азербайджанской армии и доведении ее до высоких стандартов боеспособности, оперативного планирования, анализа ситуации и потенциала военной разведки. Он подчеркнул, что благодаря Анкаре Баку достиг “высокой степени операбельности военных операций”, выразив Турции благодарность за такую ​​помощь.