ბლინკენი ახლო აღმოსავლეთში ჩავიდა, რათა ხელი შეუწყოს ცეცხლის შეწყვეტის ძალისხმევას ღაზას სექტორში
ერევანი, 20 აგვისტო, არმენპრესი. აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი ენტონი ბლინკენი 18 აგვისტოს თელ-ავივში ჩავიდა, რათა ახლო აღმოსავლეთის მორიგი ვიზიტი დაიწყოს, რომლის მიზანია ღაზას სექტორში ცეცხლის შეწყვეტის დამყარება.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, Reuters-ის სააგენტო იუწყება, რომ პალესტინურმა „ჰამასის“ რადიკალურმა მოძრაობამ ეჭვქვეშ დააყენა ბლინკენის მისია, ბრალი დასდო ისრაელს შუამავლების ძალისხმევის ჩაშლასა და შეთანხმების ხელმოწერის გადადებაში.
2023 წლის ოქტომბერში ისრაელსა და ჰამასს შორის ომის დაწყების შემდეგ, ეს ბლინკენის რიგით მეცხრე ვიზიტია რეგიონში. 19 აგვისტოს იგი ისრაელის ლიდერებს, მათ შორის პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუს შეხვდება. ამის შემდეგ, აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი ეგვიპტეში გაემგზავრება.
შუამავალი ქვეყნები, აშშ, კატარი და ეგვიპტე, ჯერჯერობით ვერ შეძლეს მხარეთა უთანხმოების მოგვარება და თვეების მოლაპარაკებების შემდეგ შეთანხმების მიღწევა, ხოლო სამხედრო მოქმედებები გრძელდება. 18 აგვისტოს ისრაელის თავდასხმის შედეგად, პალესტინის ჯანდაცვის ორგანოების ცნობით, ღაზას სექტორში დაიღუპა მინიმუმ 21 ადამიანი, მათ შორის 6 ბავშვი და მათი დედა.
ამ კვირაში ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ მოლაპარაკებები გაგრძელდება კაიროში, დოჰაში გამართული ორდღიანი მოლაპარაკებების შემდეგ.
ღაზას სექტორში ომი დაიწყო ჰამასის თავდასხმის შემდეგ, რის შედეგადაც ისრაელში 1200 ადამიანი დაიღუპა, ხოლო დაახლოებით 250-მდე პირი ტყვედ აიყვანეს. ისრაელის საპასუხო სამხედრო მოქმედებების შედეგად, ღაზას სექტორში დაღუპულთა რიცხვმა 40 000-ს გადააჭარბა. ისრაელის მონაცემებით, მათგან 17 000 ჰამასის მებრძოლია.

Блинкен прибыл на Ближний Восток содействовать усилиям по прекращению огня в секторе Газа
Госсекретарь США Энтони Блинкен прибыл в Тель-Авив 18 августа, начав свою очередную поездку на Ближний Восток, целью которой является установление режима прекращения огня в секторе Газа.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство Reuters, радикальное палестинское движение ХАМАС поставило под сомнение миссию Блинкена, обвинив Израиль в подрыве усилий посредников и затягивании заключения соглашения.
Это девятый визит Блинкена в регион с начала войны между Израилем и ХАМАС в октябре 2023 года. 19 августа он должен встретиться с лидерами Израиля, в том числе с премьер-министром Биньямином Нетаньяху. Затем госсекретарь США отправится в Египет.
Страны-посредники - США, Катар и Египет - пока не смогли урегулировать разногласия между сторонами и прийти к соглашению после нескольких месяцев переговоров, а военные действия продолжаются. По данным палестинских органов здравоохранения, по меньшей мере 21 человек, в том числе шестеро детей и их мать, были убиты в результате израильского удара 18 августа.
Переговоры о прекращении огня продолжатся на этой неделе в Каире после двух дней переговоров в Дохе.
Война в секторе Газа началась после нападения ХАМАС, в результате которого 1200 человек в Израиле были убиты и около 250 взяты в плен. В результате ответных военных операций Израиля число жертв в секторе Газа превысило 40 тысяч. По данным Израиля, 17 000 из них являются боевиками ХАМАС.