Հեքիաթային քաղաք, ամանորյա տոնավաճառ, տոնական համերգ. Ամանորը Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում Ամանորը կանցնի մի շարք միջոցառումներով և համերգային ծրագրով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանը:
«Հանրապետության հրապարակում՝ շատրվանների տարածքում կառուցվում է հետաքրքիր դեկորներով և ժամանակակից լուծումներով հեքիաթային քաղաք: Ամանորի օրերին՝ մինչև հունվարի 13-ը, Երևանի քաղաքապետարանը պատվիրել է վերգետնյա անցում, որպեսզի քաղաքացիները կարողանան հեշտությամբ գնալ դեպի տոնածառ: Այս քայլով կապահովվի բնակիչների անվտանգությունը, և չի խաթարվի երթևեկությունը»,- նշեց Վիրաբյանը:
Նրա խոսքով՝ միջոցառումներ լինելու են նաև Երևանի 2750-ամյակի այգում, որտեղ տեղադրվելու են տաղավարներ, և լինելու է Ամանորին ու Սուրբ ծննդին նվիրված տոնավաճառ:
«Տոնածառի լույսերը կվառվեն դեկտեմբերի 21-ին՝ ժամը 20:00-ին, սակայն դրանից առաջ լինելու է հայկական մոտիվներով, համաշխարհային ամանորյա հիթերի գործիքավորմամբ մյուզիքլ: Կարծում եմ, որ այս ձևաչափը կլինի շատ հետաքրքիր, և մեր քաղաքացիներն ու Երևանի հյուրերը կկարողանան հայ էստրադայի աստղերին տեսնել ոչ միայն երգչի կերպարում, այլև որպես մյուզիքլի դերասան»,- ասաց փոխքաղաքապետը:
Վիրաբյանը նաև տեղեկացրեց, որ դեկտեմբերի 31-ին համերգային ծրագիրը սկսվելու է 22:00-ից, երգելու են հայտնի բոսնիացի երգիչ, երգահան Գորան Բրեգովիչը, Սոնա Ռուբենյանն ու Գարիկ Պապոյանը և այլ հայ արտիստներ:
«Այդ օրը կլինի հատուկ «Երևան-2020» ամանորյա ծրագրերի համար գրված Գարիկի և Սոնայի երգի պրեմիերան: Համերգային ծրագիրը տևելու է մինչև 23:45, ինչից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղիղ եթերով կհղի ամանորյա իր ուղերձը: 00:00-ից սկսած իր նվագախմբի հետ ելույթ կունենա Գորան Բրեգովիչը»,- ասաց Երևանի փոխքաղաքապետը և հավելեց, որ համերգային ծրագիրը տևելու է մինչև լուսաբաց:
Տիգրան Վիրաբյանը նաև հայտնեց, որ դեկտեմբերի 31-ին Հանրապետության հրապարակում Գորան Բրեգովիչի և նրա 10-հոգիանոց խմբի համերգի համար նրան վճարվելու է 65 հազար եվրո հոնորար։
Անդրադառնալով Ամանորի ծախսերին՝ Վիրաբյանը նշեց, որ վերջին 2 տարում Երևանի բյուջեից ամանորյա ծախսերին հատկացումը չի ավելացել. 2017 թվականին Երևանի ամանորյա ծախսերի բյուջեն կազմել է 199 միլիոն 46 հազար դրամ, 2018-ին՝ 167 միլիոն 860 հազար դրամ, իսկ 2019-ին` 158 միլիոն 512 հազար դրամ, 2020 թվականին Երևանի քաղաքապետարանը միջոցառումների համար հատկացնելու է 54 մլն դրամ: Փոխարենը կառավարությունն է որոշել 271 միլիոն 797 հազար դրամ տրամադրել այդ միջոցառումների կազմակերպմանը: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արդեն դեկտեմբերի 11-ին պարզաբանել է, թե ինչու է կառավարությունը նման հատկացում արել:

Сказочный город, новогодняя ярмарка и праздничные концерты: Новый год в Ереване
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе мэрии Еревана, мероприятия «Новый год 2020» начнутся 21-го декабря в 20:00, на площади Республики, где зажгутся огни Главной елки. Ожидается также премьера интересного мюзикла. В тот же день в парке 2750-летия Еревана откроется рождественская ярмарка, где каждый день будут проходить интересные мероприятия для взрослых и детей.
31-го декабря, с 22:00 на площади Республики начнется концертная программа, в рамках которой состоится премьера песни, написанной специально для мероприятий «Ереван 2020». После концертной программы на Площади республики в прямом эфире прозвучит новогоднее обращение премьер-министра Армении. И уже в полночь к празднующим ереванцам и гостям столицы присоединится Горан Брегович и его оркестр.
По словам заместителя мэра, в этом году площадь Республики будет оформлена по-новому. К главной рождественской елке желающие смогут подойти по специально построенному переходу, который свяжет площадь с парком 2750-летия Еревана. 5-го января будет организована специальная программа для детей. Завершатся новогодние мероприятия 13-го января.
По словам Тиграна Вирабяна, за последние два года мэрия Еревана не увеличивала расходы на новогодние мероприятия.
«В 2017 году новогодние расходы Еревана составляли 199 млн. 46 тыс драмов, в 2018 году-167 млн. 860 тысяч и в 2019 году- 158 млн. 512 тыс. Это означает, что за последние два года расходы сократились на порядка 40 млн. драмов. Выделенный правительством 271 млн. драм будет направлен на организацию праздничных мероприятий на площади Республики и прилегающих территорий. Для этого из бюджета Еревана выделено 54 млн. драмов. Выступление Горана Бреговича и его оркестра в новогоднюю ночь в Ереване обойдется в 65 тысяч евро»,-отметил вице-мэр Тигран Вирабян.