ՀՀ ԱԳՆ-ն քննադատել է Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովի՝ ԼՂ վերաբերյալ ձևակերպումները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվում կայացած Չմիավորման շարժման պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 18-րդ գագաթաժողովում ընդունված Եզրափակիչ փաստաթղթի՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ձևակերպումները հակասում են Շարժման հիմքում ընկած սկզբունքներին։ Այս մասին նշված է փաստաթղթի վերաբերյալ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հայտարարության մեջ ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը ուշադիր հետևում է Չմիավորման Շարժման շրջանակներում տեղի ունեցող զարգացումներին, ներառյալ՝ 2019 թվականի հոկտեմբերի 25-26-ին Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում կայացած Չմիավորման Շարժման պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների վերջին գագաթաժողովի աշխատանքներին։ Մենք դատապարտում ենք այն հանգամանքը, որ գագաթաժողովը հյուրընկալող և Շարժման ներկայիս նախագահող Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ նախընտրեց չարաշահել իր անդամակցությունը Շարժմանը՝ Գագաթաժողովի Ամփոփիչ փաստաթղթում առաջ մղելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ խեղաթյուրող, ծայրահեղ կողմնակալ պնդումներ։
Ունենալով դիտորդ-պետության կարգավիճակ Չմիավորման Շարժման մեջ՝ Հայաստանը չէր կարող որևէ կերպ ներգրավվել կամ հավանություն հայտնել գործընթացին, ինչը բացահայտորեն ցուցադրում է հյուրընկալող պետության՝ հարթակը չարաշահելու մանիպուլյատիվ մտադրությունը։ Հայաստանը ափսոսանք է հայտնում, որ Ամփոփիչ փաստաթղթի՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ձևակերպումները հակասում են Շարժման հիմքում ընկած սկզբունքներին։
Ադրբեջանում և Արցախում հայերի նկատմամբ զանգվածային վայրագություններ իրականացրած Ադրբեջանի իշխանությունները, որոնք հետևողականորեն վարել են անհանդուրժողականության և ատելության քաղաքականություն, այդ թվում՝ հայերին սպանության համար դատապարտված ոճրագործների հրապարակային հերոսացման միջոցով, որոնք շարունակաբար ռազմական ագրեսիայի փորձեր են ձեռնարկել Արցախի դեմ, ուղղակի և անմիջական պատասխանատվություն են կրում Արցախի ժողովրդի էքզիստենցիալ անվտանգությանը սպառնացող ռիսկերի ստեղծման համար: Նրանք ևս մեկ անգամ ցուցադրեցին իրենց մոտ հանձնառության բացակայությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո ընթացող խաղաղ գործընթացին՝ ներկայիս բանակցային գործընթացը խաթարելու նպատակով գործի դնելով «համաժողովային առուծախի» իրենց փորձը: Հայաստանը վճռականորեն աջակցում է Արցախի ժողովրդի անօտարելի իրավունքներին՝ ազատորեն որոշելու իրենց քաղաքական կարգավիճակը՝ առանց սահմանափակման և հարկադրանքի, ազատորեն ապահովել իրենց տնտեսական, սոցիալական ու մշակութային զարգացումը: Հայաստանը շարունակում է մնալ Արցախի ժողովրդի անվտանգության միակ երաշխավորը:
Հայաստանը կոչ է անում Չմիավորման Շարժման անդամ պետություններին ցուցադրել պատասխանատվություն և հարգանք բանակցությունների նկատմամբ և գործել խաղաղ գործընթացի ոգուն, տրամաբանությանը և ուղուն համահունչ՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների, ՄԱԿ Կանոնադրության և Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի վրա, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման առանցքային սկզբունքներից մեկը հանդիսացող ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի վրա»:

МИД Армении осудил формулировки о Карабахе в заявлении саммита Движения неприсоединения
Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением относительно итогового документа, принятого главами государств и правительств на 18-ом саммите Движения неприсоединения, состоявшемся в Баку. Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в заявлении говорится:
“Республика Армения внимательно следит за развитием событий, происходящих в рамках Движения неприсоединения, включая работы последнего саммита глав государств и правительств Движения неприсоединения, прошедшего в столице Азербайджана Баку 25-26 октября. Мы осуждаем действия Азербайджана, который будучи председательствующей в Движении и принимающей саммит страной, вновь предпочел злоупотребить членством в Движении, продвигая в Итоговом документе саммита искажающие реальность, чрезмерно односторонние утверждения относительно нагорно-карабахского конфликта.
Имея статус страны-наблюдателя в Движении неприсоединения, Армения не могла никоим образом вовлечься или одобрить данный процесс, что открытым образом демонстрирует манипулятивное намерение принимающей страны злоупотребить членством в платформе. Армения выражает сожаление в связи с тем, что формулировки о нагорно-карабахском конфликте, принятые в Итоговом документе, противоречат принципам, лежащим в основе Движения.
Осуществившие в Азербайджане и Арцахе массовые зверства в отношении армян, власти Азербайджана, которые проводили последовательную политику нетерпимости и ненависти, в том числе путем публичной героизации преступников, осужденных за убийства армян, которые постоянно предпринимали попытки военной агрессии против Арцаха, несут прямую и непосредственную ответственность за создание экзистенциальной угрозы безопасности для народа Арцаха.
Они еще раз продемонстрировали отсутствие приверженности мирному процессу, проходящему под эгидой единственного, имеющего международный мандат формата урегулирования нагорно-карабахского конфликта - сопредседательства Минской группы ОБСЕ, прибегнув к своему опыту «торгов на конференциях» с целью подрыва текущего переговорного процесса. Армения решительно поддерживает неотъемлемые права народа Арцаха свободно определять свой политический статус без ограничений и принуждения и свободно обеспечивать свое экономическое, социальное и культурное развитие. Армения продолжает оставаться единственным гарантом безопасности народа Арцаха.
Армения призывает государств-участников Движения неприсоединения проявить ответственность и уважение к переговорам и действовать в соответствии с духом, логикой и направлением мирного процесса, основываясь на принципах и нормах международного права, Устава ООН и Хельсинкского Заключительного акта, в том числе и на ключевом принципе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта - принципе равноправия и самоопределения народов”.