ՀՀ ԱԳՆ-ն քննադատել է Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովի՝ ԼՂ վերաբերյալ ձևակերպումները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվում կայացած Չմիավորման շարժման պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 18-րդ գագաթաժողովում ընդունված Եզրափակիչ փաստաթղթի՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ձևակերպումները հակասում են Շարժման հիմքում ընկած սկզբունքներին։ Այս մասին նշված է փաստաթղթի վերաբերյալ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հայտարարության մեջ ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը ուշադիր հետևում է Չմիավորման Շարժման շրջանակներում տեղի ունեցող զարգացումներին, ներառյալ՝ 2019 թվականի հոկտեմբերի 25-26-ին Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում կայացած Չմիավորման Շարժման պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների վերջին գագաթաժողովի աշխատանքներին։ Մենք դատապարտում ենք այն հանգամանքը, որ գագաթաժողովը հյուրընկալող և Շարժման ներկայիս նախագահող Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ նախընտրեց չարաշահել իր անդամակցությունը Շարժմանը՝ Գագաթաժողովի Ամփոփիչ փաստաթղթում առաջ մղելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ խեղաթյուրող, ծայրահեղ կողմնակալ պնդումներ։
Ունենալով դիտորդ-պետության կարգավիճակ Չմիավորման Շարժման մեջ՝ Հայաստանը չէր կարող որևէ կերպ ներգրավվել կամ հավանություն հայտնել գործընթացին, ինչը բացահայտորեն ցուցադրում է հյուրընկալող պետության՝ հարթակը չարաշահելու մանիպուլյատիվ մտադրությունը։ Հայաստանը ափսոսանք է հայտնում, որ Ամփոփիչ փաստաթղթի՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ձևակերպումները հակասում են Շարժման հիմքում ընկած սկզբունքներին։
Ադրբեջանում և Արցախում հայերի նկատմամբ զանգվածային վայրագություններ իրականացրած Ադրբեջանի իշխանությունները, որոնք հետևողականորեն վարել են անհանդուրժողականության և ատելության քաղաքականություն, այդ թվում՝ հայերին սպանության համար դատապարտված ոճրագործների հրապարակային հերոսացման միջոցով, որոնք շարունակաբար ռազմական ագրեսիայի փորձեր են ձեռնարկել Արցախի դեմ, ուղղակի և անմիջական պատասխանատվություն են կրում Արցախի ժողովրդի էքզիստենցիալ անվտանգությանը սպառնացող ռիսկերի ստեղծման համար: Նրանք ևս մեկ անգամ ցուցադրեցին իրենց մոտ հանձնառության բացակայությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո ընթացող խաղաղ գործընթացին՝ ներկայիս բանակցային գործընթացը խաթարելու նպատակով գործի դնելով «համաժողովային առուծախի» իրենց փորձը: Հայաստանը վճռականորեն աջակցում է Արցախի ժողովրդի անօտարելի իրավունքներին՝ ազատորեն որոշելու իրենց քաղաքական կարգավիճակը՝ առանց սահմանափակման և հարկադրանքի, ազատորեն ապահովել իրենց տնտեսական, սոցիալական ու մշակութային զարգացումը: Հայաստանը շարունակում է մնալ Արցախի ժողովրդի անվտանգության միակ երաշխավորը:
Հայաստանը կոչ է անում Չմիավորման Շարժման անդամ պետություններին ցուցադրել պատասխանատվություն և հարգանք բանակցությունների նկատմամբ և գործել խաղաղ գործընթացի ոգուն, տրամաբանությանը և ուղուն համահունչ՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների, ՄԱԿ Կանոնադրության և Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի վրա, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման առանցքային սկզբունքներից մեկը հանդիսացող ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի վրա»:

Armenian MFA criticizes wording of NAM Summit’s Outcome Document on Nagorno Karabakh conflict
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. The wording of the Outcome Document, adopted at the 18th Summit of the Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement (NAM) held in Baku, on the Nagorno Karabakh conflict falls short of upholding the principles at the heart of the Movement, the Foreign Ministry of Armenia said in a statement.
Armenpress presents the ministry’s statement:
“The Republic of Armenia has been following closely the developments within the Non-Aligned Movement (NAM), including the recent Summit of the Heads of State and Government of NAM held in Baku, Azerbaijan, on 25-26 October 2019. We deplore the fact that Azerbaijan, the host country of the Summit and the current Chairman of the Movement, has once again opted for the abuse of its membership in the Movement by promoting misleading, extremely biased narratives on the Nagorno Karabakh conflict in the Outcome Document of the Summit.
Having a status of an observer country in the Non-Aligned Movement, Armenia could neither engage in nor endorse in any way a process that is highly demonstrative of the manipulative intention of the host country to misuse the platform. Armenia regrets to mention that the wording of the Outcome Document on the Nagorno Karabakh conflict falls short of upholding the principles at the heart of the Movement.
The authorities of Azerbaijan, who have perpetrated mass atrocities against the Armenians in Azerbaijan and Nagorno Karabakh, who have been consistently conducting policies of intolerance and hatred, including by way of public glorification of convicted murderers of the Armenians, who have repeatedly attempted military aggression against Nagorno Karabakh, bear direct and immediate responsibility for creating existential security risks for the people of Nagorno Karabakh. They have demonstrated, once again, a lack of commitment to the peace process conducted under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, the only internationally mandated format for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, by having opted to yet another forum-shopping exercise in an attempt to derail the ongoing negotiations. Armenia firmly supports the inalienable rights of the people of Nagorno Karabakh to freely determine their political status without limitation and coercion and to freely pursue their economic, social and cultural development. Armenia remains sole security guarantor of the people of Nagorno Karabakh.
Armenia urges the member states of the Non-Aligned Movement to demonstrate responsibility and respect to the negotiations and to act in line with the spirit, the logic and the course of the peace process based on the norms and principles of international law, the UN Charter and the Helsinki Final Act, including equal rights and self-determination of peoples as one of the key principles for the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict”.