Պատերազմի եռագլուխ լրտեսական կուսակցությունը պետք է արմատախիլ արվի Հայաստանից․ Փաշինյան
Հայաստանի իշխանությունների առաջիկա 5 տարիների առաջնահերթ անելիքը եղել է և շարունակելու է լինել քաղաքացիների պահանջը, որ քրեաօլիգարխիկ համակարգը պետք է վերջնականապես արմատախիլ արվի Հայաստանի Հանրապետությունում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հարցին, թե Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքներով խորհրդարան անցնելու շեմը հաղթահարել են նաև այն քաղաքական ուժերը, որոնց վարչապետն ամենաշատն է քննադատել քարոզարշավի ընթացքում, և ինչպե՞ս է պատկերացնում նրանց հետ համագործակցությունը կամ տեսնո՞ւմ է համագործակցության եզրեր, թե՞ ոչ, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է․
«Իմ ասելիքը և պլանը չի փոխվել։ Այդ ուժերի լիդերները (խմբ․ նկատի ունի «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանին, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանին, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին) պետք է բերվեն պատասխանատվության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։ Նրանք պետք է քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն ձեզ հայտնի գործերով, և քրեաօլիգարխայի ունեզրկումը պետք է շատ մեծ տեմպերով և արագ տեղի ունենա՝ ապօրինի գույքի բռնագանձման մեխանիզմով, քրեական գործերով, պետական շահերի պաշտպանության համակարգով, համայնքային շահերի պաշտպանության համակարգով և, ի վերջո, այս քաղաքական ուժերը քաղաքական ուժեր չեն, դրանք քրեաօլիգարխիկ համակարգի ներկայացուցիչներ են և նրանք պետք է գործուենության դաշտ չունենան Հայաստանում։ Պատերազմի եռագլուխ լրտեսական կուսակցությունը պետք է արմատախիլ  արվի Հայաստանից։  Քաղաքական դաշտում դա է մեր անելիքը»,- ասել է Փաշինյանը։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակում է Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքները, որոնց համաձայն՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է բավարար ձայներ միանձնյա կառավարություն ձևավորելու համար։ Խորհրդարան մտնելու անցողիկ շեմը, ըստ նախնական տվյալների, հաղթահարում են նաև «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը, «Հայաստան» դաշինքը և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը։

Трехглавая шпионская партия войны должна быть искоренена из Армении: Пашинян
Первоочередной задачей властей Армении на ближайшие 5 лет было и будет оставаться требование граждан о том, что криминально-олигархическая система должна быть окончательно искоренена в Республике Армения.
Как передает Арменпресс, об этом в ходе пресс-конференции заявил премьер-министр Армении, председатель правления правящей партии «Гражданский договор» Никол Пашинян.
На вопрос о том, что, по предварительным результатам состоявшихся в Армении парламентских выборов, барьер для прохождения в парламент преодолели также те политические силы, которые премьер-министр больше всего критиковал в ходе предвыборной кампании, и как он представляет сотрудничество с ними или видит ли грани для сотрудничества или нет, Никол Пашинян ответил:
«Мои слова и планы не изменились. Лидеры этих сил (имеются в виду лидер блока «Сильная Армения» Самвел Карапетян, лидер блока «Армения» Роберт Кочарян, председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян — прим. ред.) должны быть привлечены к ответственности в установленном законодательством порядке. Они должны понести уголовную ответственность по известным вам делам, а экспроприация криминальной олигархии должна происходить очень высокими темпами и быстро — через механизм конфискации незаконного имущества, по уголовным делам, через систему защиты государственных интересов, систему защиты общинных интересов.
В конце концов, эти политические силы не являются политическими силами, это представители криминально-олигархической системы, и у них не должно быть поля для деятельности в Армении. Трехглавая шпионская партия войны должна быть искоренена в Армении. Это то, что нам предстоит сделать на политическом поле», — сказал Пашинян.
Центральная избирательная комиссия публикует предварительные результаты состоявшихся в Армении парламентских выборов, согласно которым партия «Гражданский договор» получила достаточно голосов для единоличного формирования правительства. Проходной барьер для прохождения в парламент, по предварительным данным, преодолевают также блок «Сильная Армения», блок «Армения» и партия «Процветающая Армения».