Հայաստանում ավարտվեց խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությունը. փակվեցին տեղամասերը
Հայաստանում ավարտվեց խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությունը. ժամը 20։00-ից փակվել են երկրի ամբողջ տարածքում բացված բոլոր 2005 ընտրատեղամասերը, որոնցից 9-ը՝ քրեակատարողական հիմնարկներում: Մեկնարկել է ձայների հաշվարկը։
Ժամը 17։00-ի դրությամբ ընտրական իրավունք ունեցող 2 միլիոն 503 հազար 976 քաղաքացիներից քվեարկությանը մասնակցել է 1 224 957 ընտրող կամ ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների 48,92 %-ը։ ԿԸՀ-ն երեք ժամը մեկ պարբերականությամբ տրամադրում է մասնակցության ցուցանիշները. տեղամասերի փակման պահի դրությամբ տվյալները կհրապարակվեն ժամը 21:00-ին:
Քվեարկության ընթացքում ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման նպատակով օգտագործվել է 4000 տեխնիկական սարքավորում, 1758 տեղամասում տեղադրվել են համաժամանակյա հեռարձակումն ապահովող տեսախցիկներ (300 և ավելի ընտրող ունեցող տեղամասեր)։ 1996 տեղամասերից 612-ը հասանելի են եղել հենաշարժական խնդիր ունեցող ընտրողների համար։
Ընտրությունների և քվեարկության վերաբերյալ լուսաբանում իրականացնելու համար հավատարմագրվել էին 71 տեղական զանգվածային լրատվության միջոցներ, շուրջ օտարերկրյա ԶԼՄ 180 ներկայացուցիչներ։
Ընտրությունները դիտարկելու նպատակով հավատարմագրվել էր 13 տեղական, 8 միջազգային դիտորդական առաքելություն։ Այցելուի կարգավիճակով ընտրությունները դիտարկել են ՀՀ-ում հավատարմագրված թվով 35 դիվանագիտական և հյուպատոսական ներկայացուցչություններից անդամներ, ինչպես նաև 14  ընտրական մարմիններից ներկայացուցիչներ։

Завершилось голосование на парламентских выборах в Армении
В Армении завершилось голосование на парламентских выборах: с 20:00 закрылись все 2005 избирательных участков по всей территории страны, 9 из которых в уголовно-исполнительных учреждениях. Начался подсчет голосов.
По состоянию на 17:00 из 2 млн 503 тыс 976 граждан, имеющих избирательное право, в голосовании приняли участие 1 млн 224 тыс 957 избирателей, или 48,92 % граждан, имеющих избирательное право. ЦИК предоставляет данные о явке каждые три часа, а итоговые данные на момент закрытия участков будут опубликованы в 21:00.
В целях электронной регистрации избирателей было использовано 4000 технических устройств, на 1758 участках были установлены видеокамеры, обеспечивающие одновременную трансляцию (на участках с 300 и более избирателями). Из 1996 участков 612 были доступны для избирателей с нарушениями опорно-двигательного аппарата.
Для освещения выборов и процесса голосования был аккредитован 71 местный орган массовой информации и около 180 представителей зарубежных СМИ.
С целью наблюдения за выборами было аккредитовано 13 местных и 8 международных наблюдательных миссий. В статусе визитера за выборами наблюдали члены 35 аккредитованных в Республике Армения дипломатических и консульских представительств, а также представители 14 избирательных органов.
Право голоса на выборах в НС имеют граждане Республике Армения, достигшие 18-летнего возраста. Избирательным правом обладают 2 млн 505 тыс 228 человек.