Հայաստանը կմնա Արցախի անվտանգության երաշխավորը. Մնացականյանն անդրադարձել է Hard Talk-ում իր զրույցին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն օգտագործելու է միջազգային բոլոր հարթակները՝ ներկայացնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ առանցքային մոտեցումները. ԼՂ խնդիրը տարածքային վեճ չէ. այն անվտանգության և կարգավիճակի հարց է: Արցախում ապրում են հայեր. որպեսզի այդ տարածքը մնա պատմական հայկական տարածք, անհրաժեշտ է, որ Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ու ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանվեն այսօր և ապագայում: Այս մասին ընդգծեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ հոկտեմբերի 28-ին Բուլղարիայի ԱԳՆ Եկատերինա Զախարիևայի հետ հանդիպմանը հաջորդած համատեղ ասուլիսում: «Արցախի հիմնահարցի հիմքում ընկած է մեզ համար ամենակարևորը՝ Արցախի ժողովրդի անհատական և ընդհանրական իրավունքը, այդ թվում՝ ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը, Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ու կարգավիճակը: Շատ հստակ է բոլորիս համար մեր դիրքորոշումը: Մենք, որպես միջազգային հանրության լիարժեք անդամ, եղել և մնում ենք Արցախի անվտանգության երաշխավորը: Այս մոտեցումը Հայաստանը տարածելու է միջազգային հանրության լայն շրջանակների մեջ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նախարար Մնացականյանը՝ անդրադառնալով BBC-ի Hard Talk հաղորդմանն իր մասնակցության մասին հարցին:
Նա նկատեց՝ Հայաստանը բացառություն չէ. նման ձևաչափի հաղորդումը ներքաղաքական դեբատի առիթ է ստեղծում և փաստում է, որ երկրում կա բազմակարծություն, կան և՛ քննադատություն, և՛ աջակցություն: «Քննարկումը եղել է շատ դինամիկ, որն ի ցույց է դրել երկրում առողջ քննադատության, ժողովրդավարական հիմքի գոյությունը: Ուրախ եմ, որ Հայաստանում հաղորդումն առաջ է բերել ակտիվ քննարկում, որը բազմակարծության ապացույց է: Այդ քննարկումը շատ օգտակար էր նաև ինձ համար»,-նշեց Զոհրաբ Մնացականյանը:
BBC լրատվական ծառայության Hard Talk հաղորդմանը ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հարցազրույցը եթեր է հեռարձակվել հոկտեմբերի 24-ին:

Армения останется гарантом безопасности Арцаха: Мнацаканян коснулся своей беседы в Hard Talk
Армения будет использовать все международные площадки для представления ключевых подходов к нагорно-карабахскому конфликту. Карабахский конфликт - не территориальный спор. Это вопрос безопасности и статуса. В Арцахе живут армяне, чтобы эта территория оставалась исторической армянской территорией, необходимо, чтобы безопасность и право народа Арцаха на самоопределение были защищены и сегодня и в будущем. Как сообщает «Арменпресс», об этом 28 октября заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян на совместной пресс-конференции после встречи с Екатериной Захариевой руководителем МИД Болгарии. “В основе Арцахской проблемы лежит самое важное для нас - личное и общее право народа Арцаха, в том числе реализация права на самоопределение, безопасность и статус. Для всех нас наша позиция очень четка. Мы, как полноценный член международного сообщества, были и остаемся гарантами безопасности Арцаха. Этот подход Армения распространяет в широких кругах международного сообщества”, -сказал министр Мнацаканян, касаясь вопроса о своем участии в программе BBC “Hard Talk”.
Он отметил, что Армения не исключение. Передачи подобного формата создают повод для внутриполитических дебатов и показывают, что в стране есть плюрализм мнений, есть и критика, и поддержка. “Обсуждение было очень динамичным, что показало наличие в стране здоровой критики, демократической основы. Я рад, что в Армении эта передача вызвала активное обсуждение, что и является доказательством плюрализма мнений. Это обсуждение было очень полезным и для меня”, - отметил Зограб Мнацаканян.
Интервью министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна программе BBC “Hard Talk” вышло в эфир 24 октября.