Հեյդար Ալիևը կողմ է եղել եռակողմ ձևաչափով բանակցություններին. Հայ դատի հանձնախմբի գաղտնազերծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը հրապարակել է Սպիտակ տան կոնֆիդենցիալ մի փաստաթուղթ, որը մանրամասներ է ներկայացնում 1997 թվականի օգոստոսի 1-ին Օվալաձև աշխատասենյակում այն ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Բիլ Քլինթոնի և Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևի հանդիպմանը տեղի ունեցած խոսակցությունից:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայ դատի հանձնախմբի կողմից «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգում արված հրապարակման և գրառման մեջ հետաքրքիր մանրամասներ են բացահայտվում այն մասին, որ Ալիևը դեմ չի եղել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ ԵԱՀԿ-ի հովանու ներքո բանակցություններում Արցախի՝ որպես երրորդ բանակցող կողմ ներգրավելուն: Ալիևը մասնավորապես ասել է. «Ուղղակի բանակցությունների համար Ադրբեջանը, Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը ներկայացված են Մինսկի խմբի գործընթացում: Մենք շարունակելու ենք սա...»:
Բացի այդ, փաստաթղթում նախագահների խոսակցության սղագրության մեջ երևում է, թե ինչպես է Հեյդար Ալիևը նշում է, որ Ադրբեջանն «ամենաշատը վստահում է Միացյալ Նահանգներին» ու իր համոզմամբ՝ ԼՂ խնդրում «ԱՄՆ-ը բոլորից կարևոր դերակատարում կարող է ունենալ»:
Իր հերթին Բիլ Քլինթոնը նշել էր, որ Միացյալ Նահանգները շատ լրջորեն է մոտենում Մինսկի խմբում համանախագահությանը:

YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. Former President of Azerbaijan Heydar Aliyev did not protest Artsakh being one of the three parties to the OSCE talks on the NK conflict settlement, a US Department of State unclassified “Memorandum of Conversation” obtained by the Armenian National Committee of America (ANCA) shows.
The document is a partly redacted minutes of a 1997 Oval Office meeting between US President Bill Clinton and Azerbaijani President Heydar Aliyev in Washington D.C.
“This CONFIDENTIAL White House “Memorandum of Conversation,” about the August 1, 1997 Oval Office meeting between Azerbaijan’s President Heydar Aliyev and US President Bill Clinton, is revealing on many fronts, including the elder Aliyev’s clumsy attempt at Soviet-style flattery”, the ANCA tweeted together with a copy of the document.
“Most telling: At no point did Aliyev protest Artsakh being one of the 3 parties to the OSCE talks, stating in a matter-of-fact manner: “As for direct talks, Azerbaijan, Armenia, and Nagorno-Karabakh are represented in the Minsk Group process. We will continue this...””
“We trust you more than anyone and we believe the United States can play a most important role”, Aliyev told Clinton.